Kobieta cierpiąca na hiperandrogenizm

Cykl zdrowotny: hiperandrogenizm

Hiperandrogenizm to zaburzenie, które występuje u niektórych kobiet i objawia się maskulinizacją, czyli rozwojem męskich cech. Wpływa ono nie tylko na wygląd, ale również na płodność, a dokładniej rzecz biorąc – na problemy z zajściem w ciążę. Może powodować także problemy z samooceną. Jakie są objawy hiperandrogenizmu i skąd się bierze?

Hiperandrogenizm – czym jest i jak się objawia?


Hiperandrogenizm jest zaburzeniem, w którym poziom albo aktywność biologiczna androgenów (czyli męskich hormonów płciowych) u kobiet jest podwyższona.

Które objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza? Maskulinizacja wyglądu jest bardzo widoczna i polega na:

  • pojawieniu się owłosienia w miejscach, w których prawidłowo nie występuje – jest to tzw. hirsutyzm,
  • wypadaniu włosów na głowie,
  • łysieniu typu męskiego – czyli “skroniowym” z charakterystycznym wyglądem wypadających włosów (poskręcanych na końcach, cienkich, bez cebulki)
  • pojawieniu się zmian trądzikowych,
  • zaburzeniach miesiączkowania
  • obniżeniu tonu głosu.

Może pojawić się także wzrost masy ciała oraz zmniejszenie piersi i macicy.

Skąd się bierze hiperandrogenizm?


Przyczyn tego zaburzenia jest kilka. Najczęściej lekarze wskazują na:

  • choroby nadnerczy (np. zespół Cushinga, wrodzony przerost nadnerczy),
  • choroby jajników (np. PCOS),
  • przyjmowanie niektórych leków (np. steroidów anabolicznych, androgenów),
  • guzki nadnerczy produkujące hormony,
  • insulinooporność oraz otyłość.

Coraz częściej lekarze wskazują również na stres – jako jedną z możliwych przyczyn hiperandrogenizmu. Moja praktyka kosmetologiczna pokazuje, że przewlekły stres ma olbrzymi wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego – choć łatwiej powiedzieć, a trudniej zrobić – warto pracować nad umiejętnością jego opanowywania.

Czy można to wyleczyć?


Możliwości wyleczenia hiperandrogenizmu zależą od jego przyczyny. Jeśli tkwi ona w guzku czy zażywaniu leków – owszem, można ją usunąć i tym samym zlikwidować objawy zaburzenia. U pacjentek, u których przyczyną hiperandrogenizmu jest wrodzony przerost nadnerczy, leczenie jest przewlekłe i wymaga stałego stosowania substytucji hormonalnej. W przypadku nadmiernego stresu sytuacja bywa bardzo skomplikowana. Wiele pacjentek nie przyjmuje do wiadomości, że to nie tarczyca czy inne problemy są przyczyną problemu, ale po prostu długotrwały stres o dużym natężeniu.

Temat stresu jest bardzo istotny, dlatego zachęcam Cię do zapoznania się z kilkom artykułami na ten temat:

Zmiany skórne w hiperandrogenizmie


Jestem kosmetologiem, więc moja uwaga skierowana jest w dużej mierze na to, co hiperandrogenizm „robi” skórze. A niestety ma na nią bardzo duży wpływ – często w przebiegu tego zaburzenia pojawia się uciążliwy trądzik. Choć leczenie hiperandrogenizmu zostawię lekarzom, mogę wesprzeć Cię w poprawie kondycji skóry. Stosując odpowiednio dobrane zabiegi i wprowadzając właściwą pielęgnację domową, jesteś w stanie zdecydowanie złagodzić zmiany trądzikowe. Nie wiesz od czego zacząć? Umówmy się na konsultację.

Dowiedz się więcej: Zabiegi na trądzik – rekomendacja kosmetologa

Podejrzewasz u siebie to zaburzenie? Nie zwlekaj i umów się do lekarza. Sam trądzik nie musi świadczyć o tym zaburzeniu, ale jeśli dojdzie do tego pojawienie się nadmiernego owłosienia czy wypadanie włosów – konsultacja lekarska jest według mnie koniecznością. Im szybciej zaczniesz leczenie, tym szybciej odzyskasz komfort życia!