Self care

Dbanie o siebie to także self care – tych specjalistów powinnaś odwiedzać regularnie

Do niedawna dbanie o siebie, które mogłyśmy obserwować w mediach społecznościowych sprowadzało się do diety, wyćwiczonego, szczupłego ciała i wypielęgnowanej twarzy. Obecnie coraz częściej dodaje się do tego regularne wizyty u ginekologa i wykonywanie tzw. „kobiecych” badań. Moim zdaniem to jednak wciąż zbyt mało, by mówić o holistycznym podejściu do swojego zdrowia. Tym artykułem chciałabym zainspirować Cię do odwiedzenia kilku innych specjalistów. Self care to klucz do harmonii ciała i umysłu.

Być może chodzisz do ginekologa regularnie, masz wykupiony pakiet badań dla kobiet, a raz na jakiś czas robisz badania krwi. To oczywiście bardzo ważne wizyty, ale dotyczą aspektu twojego zdrowia fizycznego. A za Twój dobrostan odpowiada nie tylko zdrowe ciało, ale również psychika. Zobacz, do których specjalistów warto umówić się na konsultację, by zaopiekować się sobą jeszcze lepiej. Podejście self care – do tego Cię namawiam.

Zainspiruj się:Akceptacja ciała – pokochaj siebie na nowo

Do dietetyka nie tylko, by schudnąć

Dietetyk kojarzy Ci się przede wszystkim z osobą, która układa diety osobom z nadwagą? To zdecydowanie okrojony zakres jego obowiązków. Moim klientkom proponuję wizytę u takiego specjalisty, by skonsultowały swoją dietę na przykład pod kątem niedoborów czy odnalezienia podłoża problemów z cerą. Często okazuje się bowiem, że przyczyny trądziku czy cieni pod oczami leżą nie w źle dobranej pielęgnacji, ale nieodpowiedniej diecie.

Zachęcam Cię również do umówienia się na wizytę do psychodietetyka, czyli specjalisty od związków psychiki z jedzeniem. W obecnych czasach jedzenie nie pełni jednej funkcji – często zastępuje nam rozmowę, jest metodą na smutki czy sposobem na celebrację sukcesów. Jeśli więc czujesz, że mogłabyś poprawić swoją relację z jedzeniem – nie zwlekaj i znajdź specjalistę!

Self care to również opieka nad swoją psyche

Temat zdrowia psychicznego powoli przestaje być tabu – coraz więcej osób publicznych przyznaje się, że chodzi na terapię, co mnie bardzo, bardzo cieszy. Uważam bowiem, że dbanie o swoją psychikę jest kluczem do pełnego, szczęśliwego życia. Niestety, bardzo często wciąż brakuje nam motywacji i czasu na to, aby skupić się na tym aspekcie swojego zdrowia. Wymówek mamy wiele: terapia kosztuje, po co rozgrzebywać przeszłość, przecież dobrze funkcjonuję.

My, kobiety jesteśmy jednak bardzo obciążone wieloma rolami – zwykle świetnie sobie z nimi radzimy, niestety nie patrząc na koszty. Jesteś pewnie jednocześnie pracownicą, partnerką, córką i być może mamą. Może prowadzisz firmę, masz dzieci i opiekujesz się swoimi rodzicami. Wiele z nas „żongluje” w życiu tak wieloma zadaniami, że to aż niemożliwe, by zachować przy tym dobre zdrowie psychiczne. To dlatego będę próbowała zachęcić Cię do umówienia się z psychoterapeutą – jestem przekonana, że to będzie Twój milowy krok w zauważeniu i zadbaniu o siebie. Terapia nie musi być nastawiona na rozwiązanie problemu czy zażegnanie kryzysu – może być bardzo rozwojowa!

Sprawdź też:Psychoterapia – ważna dla duszy i ciała

Mam nadzieję, że tym krótkim artykułem zasiałam w Tobie ziarenko motywacji do spojrzenia na swoje zdrowie w inny, szerszy sposób. W moim gabinecie polecam klientkom wielu specjalistów, ale tylko garstka osób decyduje się zadbać o siebie kompleksowo. A w życiu i zdrowiu kobiety połączenie pracy wielu specjalistów jest naprawdę ważne. Spróbuj – jestem pewna, że kilka wizyt u terapeuty czy spotkanie z dietetykiem przyniosą Ci wiele korzyści.