Dziewczyna, dla której ważna jest letnia pielęgnacja twarzy

Letnia pielęgnacja twarzy – czy różni się od zimowej?

Latem należy wybierać kosmetyki o prostszych składach i lżejszej konsystencji – takie opinie zdarza się wygłaszać nawet rzekomym ekspertom w dziedzinie pielęgnacji. Moja opinia na ten temat jest jednak inna – kosmetyków nie dobiera się do pory roku, ale do potrzeb cery. Jak powinna wyglądać letnia pielęgnacja twarzy? Właściwie tak samo jak zimowa.

Czy istnieje coś takiego jak zimowa albo letnia pielęgnacja twarzy?

W kosmetologii nie dzieli się pielęgnacji na sezony, dlatego nie ma też czegoś takiego jak specjalna pielęgnacja na lato czy zimę. Nie musisz co pół roku rewidować swojej kosmetyczki i wymieniać żelu do mycia, kremu czy serum, bo właśnie rozpoczęło się kalendarzowe lato. Trochę oczywiście teraz koloryzuję, natomiast chcę podkreślić, że Twoja rutyna pielęgnacyjna może wyglądać tak samo cały rok.

Kosmetyki o lżejszej formule, bardziej nawilżające czy przyjemnie chłodzące, a tym samym teoretycznie przeznaczone do używania latem, to najczęściej po prostu marketing. Celem producentów jest sprzedać Ci jak najwięcej produktów, dlatego na rynku pojawia się mnóstwo kosmetyków specjalnie „opracowanych” na letnie bądź zimowe miesiące.

Jeśli jednak masz cerę wrażliwą czy dojrzałą, niezależnie od pory roku, potrzebujesz takiej samej pielęgnacji i tych samych składników aktywnych. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest to zimowa, czy letnia pielęgnacja twarzy.

Sprawdź też:Jak przygotować skórę do lata? Wskazówki kosmetologa

Co z tym SPF?

Czasem zdarza mi się słyszeć, że największą różnicą między pielęgnacją zimową a letnią jest wprowadzenie do swojej codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej. Jeśli czytasz mojego bloga regularnie, wiesz, że moje stanowisko jest jasne: kremu z filtrem używamy cały rok! Promienie słoneczne docierają do Ziemi cały czas – nawet wtedy, gdy niebo jest pozornie zachmurzone. Na negatywne skutki promieniowania nasza skóra jest narażona codziennie – nie tylko wtedy, gdy leżysz na plaży w pełnym słońcu.

Pamiętaj więc, że fotoprotekcja powinna być obowiązkowym krokiem w rutynie pielęgnacyjnej twarzy każdego dnia – zarówno w lipcu, jak i w styczniu. Na twarz najlepiej jest nakładać kosmetyki z filtrem SPF 50. Dzięki temu masz szansę zapobiec:

  • przebarwieniom,
  • przedwczesnemu starzeniu,
  • chorobom skóry, takim jak groźny nowotwór – czerniak.

Dowiedz się więcej:Kremy z filtrem do twarzy: czy trzeba je stosować?

Zadbać o skórę na lato czy zadbać o skórę latem?

Z moich obserwacji wynika, że ludzie dzielą się na tych, którzy przygotowują swoją skórę do lata albo za kompleksową pielęgnację biorą się dopiero latem. Które podejście jest lepsze?

Moim zdaniem o skórę trzeba dbać cały rok – nie da się przygotować jej na lato w lutym ani poprawić jej stanu z dnia na dzień, gdy nadejdzie czerwiec. Choć wiem też, że latem często budzimy się z zimowego letargu i po prostu bardziej nam się chce o siebie zadbać! Jeśli więc zimowe miesiące spędziłaś pod kocem, nakładając tylko niezbędny krem, nic straconego. Na wprowadzenie dobrej, kompleksowej pielęgnacji nigdy nie jest za późno.

Dobra pielęgnacja twarzy to taka, która jest dopasowana do jej potrzeb. Czego innego potrzebuje skóra sucha, a czego innego tłusta. Gdy masz trądzik musisz zastosować inne kosmetyki niż wtedy, gdy nie masz wyprysków, ale chcesz zniwelować zmarszczki.

Czasem dobór odpowiedniej pielęgnacji może być problematyczny – rynek jest przepełniony preparatami, które mają działać cuda. Jeśli chcesz, abym pomogła Ci zbudować Twoją indywidualną „kosmetyczkę” – zapraszam na konsultację.