Kosmetolog Anna Jurgielaniec Koszalin

Nadmiar sebum – jak sobie z tym poradzić? Wskazówki

Twoja skóra ma skłonność do przetłuszczania się? To kwestia nadmiernego wydzielania sebum, które sprawia, że cera zaczyna się błyszczeć. Poznaj przyczynę tego problemu i sprawdź, jak można temu skutecznie przeciwdziałać.

Sebum jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry. Dlaczego? Zabezpiecza ją przed utratą wody oraz chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. O ile jednak wydziela się w odpowiedniej ilości, o tyle nie stanowi to żadnego problemu. Kłopotliwa jest wzmożona produkcja łoju, co prowadzi do błyszczenia się skóry – szczególnie w tzw. strefie T (czoło, broda nos).

To może Cię zainteresować: Drożdże na trądzik – czy warto?

Nadmiar sebum – z czego wynika?

Czy wiesz, że na 1cm2 skóry znajduje się nawet 100 gruczołów łojowych? Ich rolą jest produkowanie sebum, które spełnia ważną funkcję. Jeżeli jednak wydziela się w nadmiarze, jest przekleństwem dla wielu osób. Wystarczy bowiem dosłownie kilka godzin, aby skóra zaczęła się świecić – w tych najbardziej newralgicznych miejscach.

Na produkcję zwiększonej ilości łoju wpływa wiele czynników – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Nadmiar sebum może być spowodowane m.in.:

  • zaburzeniami gospodarki hormonalnej (związanej np. z estrogenami, testosteronem, progesteronem),
  • nieprawidłowym poziomem witamin, np. witaminy A, witaminy B6, witaminy B2,
  • niewłaściwie dobraną pielęgnacją, np. stosowanie kosmetyków odtłuszczających.

Warto przy tym podkreślić, że skóra ma skłonność do przetłuszczania się w okresie letnim – gdy powietrze jest suche i panują wysokie temperatury.

Moja praktyka – jako kosmetologa pokazuje, że najczęstszym powodem jest nieprawidłowa pielęgnacja. Mowa tutaj głównie o stosowaniu kosmetyków wysuszających, które przynoszą poprawę tylko na chwilę. W perspektywie długofalowej, takie wysuszanie jeszcze bardziej „motywuje” gruczoły łojowe do pracy.

Sprawdź też: Skóra mieszana – charakterystyka

Szybkie sposoby na nadmiar sebum

Aby walka z nadmiarem sebum była efektywna, należy poznać powód wzmożonej pracy gruczołów łojowych. Ze swojej strony polecam konsultacje kosmetologiczne, które często okazują się pierwszym krokiem w stronę rozpoznania przyczyn tego problemu.

Jeśli zmagasz się z nadmiarem sebum, możesz zastosować sposoby pozwalające na szybkie zmatowienie skóry. Pamiętaj jednak, że jest to działanie „objawowe” – dlatego prędzej czy później cera znów będzie się błyszczeć.

Co polecam? Sprawdzą się wszelkiego rodzaju:

  • bibułki matujące,
  • dobre pudry sypkie.

Są to produkty, które pochłaniają nadmiar sebum i dają efekt zmatowienia skóry. Jeśli nie masz ich pod ręką, możesz sięgnąć po…. mąkę ziemniaczaną. To nie żart – niewielką jej ilość przesyp do płaskiego pojemniczka i nakładaj odrobinę pędzlem. Zadziała niczym puder transparentny o właściwościach matujących.

Codzienna pielęgnacja przy nadmiarze sebum

W związku z tym, że jedną z głównych przyczyn nadmiaru sebum jest nieprawidłowa pielęgnacja, czas przyjrzeć się swoim codziennym poczynaniom.

Jeśli chcesz unormalizować pracę gruczołów łojowych, warto:

  • unikać stosowania kosmetyków ze składnikami o właściwościach wysuszających, np. alkoholem,
  • stosować kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry łojotokowej, mieszanej.

Nadmiar sebum a łojotokowe zapalenie skóry

Czy wiesz, że nadmiar sebum może mieć związek z łojotokowym zapaleniem skóry? Zwiększona ilość produkowanego łoju sprzyja rozwojowi grzybów z rodziny Malassezia, które – jeśli bytują w nadmiarze – mogą spowodować reakcję zapalną. Będzie się to objawiać m.in.:

  • zaczerwienieniem,
  • przyspieszoną odnową komórek skóry,
  • występowaniem białawych łusek na powierzchni skóry.

Jeśli zauważysz u siebie takie symptomy, skonsultuj się z kosmetologiem lub dermatologiem.