Twoja skóra ma skłonność do przetłuszczania się? To kwestia nadmiernego wydzielania sebum, które sprawia, że cera zaczyna się błyszczeć. Poznaj przyczynę tego problemu i sprawdź, jak można temu skutecznie przeciwdziałać.
Sebum jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry. Dlaczego? Zabezpiecza ją przed utratą wody oraz chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. O ile jednak wydziela się w odpowiedniej ilości, o tyle nie stanowi to żadnego problemu. Kłopotliwa jest wzmożona produkcja łoju, co prowadzi do błyszczenia się skóry – szczególnie w tzw. strefie T (czoło, broda nos).
To może Cię zainteresować: Drożdże na trądzik – czy warto?
Nadmiar sebum – z czego wynika?
Czy wiesz, że na 1cm2 skóry znajduje się nawet 100 gruczołów łojowych? Ich rolą jest produkowanie sebum, które spełnia ważną funkcję. Jeżeli jednak wydziela się w nadmiarze, jest przekleństwem dla wielu osób. Wystarczy bowiem dosłownie kilka godzin, aby skóra zaczęła się świecić – w tych najbardziej newralgicznych miejscach.
Na produkcję zwiększonej ilości łoju wpływa wiele czynników – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Nadmiar sebum może być spowodowane m.in.:
- zaburzeniami gospodarki hormonalnej (związanej np. z estrogenami, testosteronem, progesteronem),
- nieprawidłowym poziomem witamin, np. witaminy A, witaminy B6, witaminy B2,
- niewłaściwie dobraną pielęgnacją, np. stosowanie kosmetyków odtłuszczających.
Warto przy tym podkreślić, że skóra ma skłonność do przetłuszczania się w okresie letnim – gdy powietrze jest suche i panują wysokie temperatury.
Moja praktyka – jako kosmetologa pokazuje, że najczęstszym powodem jest nieprawidłowa pielęgnacja. Mowa tutaj głównie o stosowaniu kosmetyków wysuszających, które przynoszą poprawę tylko na chwilę. W perspektywie długofalowej, takie wysuszanie jeszcze bardziej „motywuje” gruczoły łojowe do pracy.
Sprawdź też: Skóra mieszana – charakterystyka
Szybkie sposoby na nadmiar sebum
Aby walka z nadmiarem sebum była efektywna, należy poznać powód wzmożonej pracy gruczołów łojowych. Ze swojej strony polecam konsultacje kosmetologiczne, które często okazują się pierwszym krokiem w stronę rozpoznania przyczyn tego problemu.
Jeśli zmagasz się z nadmiarem sebum, możesz zastosować sposoby pozwalające na szybkie zmatowienie skóry. Pamiętaj jednak, że jest to działanie „objawowe” – dlatego prędzej czy później cera znów będzie się błyszczeć.
Co polecam? Sprawdzą się wszelkiego rodzaju:
- bibułki matujące,
- dobre pudry sypkie.
Są to produkty, które pochłaniają nadmiar sebum i dają efekt zmatowienia skóry. Jeśli nie masz ich pod ręką, możesz sięgnąć po…. mąkę ziemniaczaną. To nie żart – niewielką jej ilość przesyp do płaskiego pojemniczka i nakładaj odrobinę pędzlem. Zadziała niczym puder transparentny o właściwościach matujących.
Codzienna pielęgnacja przy nadmiarze sebum
W związku z tym, że jedną z głównych przyczyn nadmiaru sebum jest nieprawidłowa pielęgnacja, czas przyjrzeć się swoim codziennym poczynaniom.
Jeśli chcesz unormalizować pracę gruczołów łojowych, warto:
- unikać stosowania kosmetyków ze składnikami o właściwościach wysuszających, np. alkoholem,
- stosować kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry łojotokowej, mieszanej.
Nadmiar sebum a łojotokowe zapalenie skóry
Czy wiesz, że nadmiar sebum może mieć związek z łojotokowym zapaleniem skóry? Zwiększona ilość produkowanego łoju sprzyja rozwojowi grzybów z rodziny Malassezia, które – jeśli bytują w nadmiarze – mogą spowodować reakcję zapalną. Będzie się to objawiać m.in.:
- zaczerwienieniem,
- przyspieszoną odnową komórek skóry,
- występowaniem białawych łusek na powierzchni skóry.
Jeśli zauważysz u siebie takie symptomy, skonsultuj się z kosmetologiem lub dermatologiem.