Gabinet Kosmetolog Koszalin Anna Jurgielaniec

Podrażnienia po goleniu u mężczyzn – skąd się biorą i jak sobie z nimi poradzić?

Golenie zarostu jest jedną z tych czynności, której mężczyźni poddają się systematycznie. Czasami jednak, zamiast gładkiej skóry, pojawiają się podrażnienia. To częsty problem, z którym boryka się wielu panów trafiających do mojego gabinetu kosmetologicznego. Dotyczy to także Ciebie? Pozwól, że podzielę się doświadczeniami moich pacjentów – poznaj najważniejsze przyczyny podrażnień po goleniu i sposoby walki z nimi.

Twoja skóra po goleniu – zamiast być przyjemną i gładką w dotyku – jest mocno zaczerwieniona i pokryta wysypką? Jakby tego było mało – masz wrażenie, że płonie? To właśnie podrażnienia po goleniu – problem, z którym można się uporać i któremu da się zapobiec w przyszłości. Jeśli zastosujesz się do poniższych wskazówek, zminimalizujesz ryzyko podrażnień podczas kolejnego golenia.

Podrażnienia po goleniu – skąd się biorą?

Nie można wskazać jednego czynnika, który odpowiada za powstawanie podrażnień po goleniu. Przyczyny są różne – zależą od stopnia wrażliwości skóry, składu kosmetyków czy nawet przebiegu czynności usuwania włosków.

Kosmetyki nafaszerowane substancjami chemicznymi

Wielu mężczyzn nie przywiązuje zbyt dużej wagi do składu kosmetyków. O ile nie mają większych problemów skórnych, zwykle wybierają „pierwszy lepszy” produkt z drogeryjnej półki. Kierują się głównie ceną, ewentualnie formułą.

Tymczasem większość drogeryjnych preparatów zawiera mnóstwo substancji chemicznych. I to właśnie one odpowiadają za powstawanie podrażnień. Dyskomfort jest tym większy, im bardziej wrażliwa jest skóra.

Uczulenie na niektóre składniki kosmetyków do golenia

Silne podrażnienia skóry po goleniu mogą wynikać z reakcji alergicznej na konkretne substancje znajdujące się w składzie kosmetyków. Aby się o tym przekonać, wystarczy zmienić preparat na inny – na taki, którego skład różni się.

Golenie na sucho

Już na samą myśl o goleniu na sucho, można dostać gęsiej skórki. Niestety, właśnie tak swój zarost próbuje usunąć wielu mężczyzn. Suchy zarost jest twardy, dlatego – aby go usunąć, ostrze maszynki trzeba mocno docisnąć. Efekt? Zaczerwieniona, a nawet… poparzona skóra.

Używanie słabych jakościowo maszynek do golenia

Jeśli zmagasz się z podrażnieniami, zastanów się: po jakie maszynki do golenia sięgasz? Wybierasz najprostsze jednorazowe, które dla Ciebie są jednorazowymi tylko z nazwy, bo używasz ich wielokrotnie? Decydujesz się na maszynki z jednym ostrzem, zamiast kilku, bo takie są po prostu tańsze?

Pomyśl, jaką cenę musisz zapłacić za takie decyzje. Nie bez powodu maszynki zostały nazwane jednorazowymi. Nie bez powodu dostępne są coraz bardziej zaawansowane akcesoria do golenia. Jeśli nie przykładasz wagi do jakości maszynek, Twoja skóra strasznie na tym cierpi.

Stosowanie olejków pielęgnacyjnych do zarostu

Czy wiesz, że za podrażnienia skóry mogą odpowiadać składniki olejków pielęgnacyjnych do zarostu? To, że zawierają składniki naturalne wcale nie oznacza, że ich stosowanie jest w 100% bezpieczne. Ich bazą są oleje, które nie zawsze są dobre dla skóry.

Podrażniona skóra po goleniu – jak temu zapobiec?

Podrażnienia po goleniu wcale nie muszą być Twoim problemem. Wystarczy, że odnajdziesz przyczynę, dla którego powstają i wyeliminujesz ją. Co zatem możesz zrobić?

Zawsze stosuj preparaty do golenia

Wiesz już, ile Ciebie (i Twoją skórę) może kosztować golenie na sucho. Zawsze stosuj preparaty do golenia. Zaaplikuj je na zarost, a następnie chwilę odczekaj – włoski muszą mieć czas, aby zmiękły. Dzięki temu ostrza maszynki będą łatwiej poruszały się po zaroście. Golenie będzie wtedy nie tylko dokładniejsze, ale i nie skończy się podrażnieniami.

Skóra po goleniu wymaga pielęgnacji, jednak wstrzymaj się z nakładaniem kosmetyków na bazie alkoholu, np. wody kolońskiej. Sięgnij po preparat nawilżający – taki, który zawiera wyłącznie delikatne substancje.

Sprawdź też: Jak nawilżyć suchą skórę?

Częściej wymieniaj maszynkę

Jeśli korzystasz z jednorazowej maszynki do golenia, użyj jej nie więcej niż 1-2 razy. Jeżeli natomiast korzystasz z maszynki wielorazowej, pamiętaj o regularnej wymianie ostrzy. Jak często to robić? Trudno o jednoznaczną odpowiedź – jeśli usuwanie zarostu staje się coraz bardziej niedokładne i coraz mocniej przyciskasz ostrze do skóry, czas na zmianę.

Unikaj stosowania kosmetyków na bazie alkoholu

Nie wiesz, jaki produkt będzie dla Ciebie najlepszy? Jeśli nie chcesz już traktować swojej skóry jako miejsca do eksperymentów, zapraszam Cię na konsultacje kosmetologiczne – także online. Porozmawiamy o potrzebach Twojej skóry i problemach, które jej dotyczą. Pomogę Ci dobrać kosmetyki pielęgnacyjne – nie tylko do golenia i po goleniu, dzięki którym pozbędziesz się podrażnień i otoczysz skórę profesjonalną opieką.