A gdybym powiedziała Ci, że wystarczy jedno akcesorium za kilkadziesiąt złotych i 5 minut dziennie, aby uzyskać widocznie napiętą, jędrną i gładką skórę? Jeśli myślisz, że takich cudów nie ma – przedstawiam Ci szczotkowanie na sucho. Dowiedz się, czym jest ten zabieg, jak go przeprowadzać i – co najważniejsze – jakich efektów się po nim spodziewać.
Gabinety kosmetyczne mają obecnie bardzo szeroką ofertę zabiegów wyszczuplających. Wiele z nich używa zaawansowanych maszyn i preparatów, które rzekomo odchudzą, wygładzą i ujędrnią skórę. Pod warunkiem, że wykupisz pakiet kilku, kilkunastu wizyt. Niestety, najczęściej za technologią (która w mojej ocenie nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty) idzie również wysoka cena zabiegów. Na szczęście istnieje alternatywa, którą uważam za rewelacyjną – szczotkowanie na sucho.
Dowiedz się więcej: Skóra bez cellulitu – sprawdź, jak usunąć cellulit
Szczotkowanie na sucho – na czym polega?
Szczotkowanie na sucho to rodzaj masażu skóry, który wykonuje się szczotką o dosyć twardym włosiu. W czasie tego zabiegu nie używa się żadnych kosmetyków. Szczotkowanie najlepiej wykonywać przed kąpielą lub prysznicem – wszystko trwa nie więcej niż 5 minut i możesz to zrobić we własnej łazience.
Jak dobrać szczotkę do tego zabiegu? Powinna mieć dosyć twarde i szorstkie włosie, ale jeśli dopiero zaczynasz, masaż zbyt twardą szczotką będzie Cię po prostu boleć. Na początek użyj więc nieco delikatniejszej wersji. Najlepsze szczotki do ciała to te wykonane z drewna i włókien pochodzenia naturalnego. Do produkcji wykorzystuje się delikatne włosie końskie, bardziej szorstkie włosie dzika lub w wersji wegańskiej – tampico, które powstaje z roślin agawy.
Jak poprawnie się szczotkować?
Technika szczotkowania wywodzi się z medycyny ajurwedyjskiej oraz starożytnej medycyny chińskiej. Według tego starego systemu medycznego, masaż ten stanowi rytuał oczyszczający ciało z toksyn. Sprzyja usuwaniu z organizmu odpadów komórkowych, a także oczyszczaniu limfatycznemu. Choć nie jest to skomplikowany proces, ważna jest technika.
Jak poprawnie się masować?
- Szczotkowanie na sucho rozpocznij od stóp, a następnie przejdź do łydek i ud.
- Masując nogi, wykonuj posuwiste ruchy w kierunku serca.
- W podobny sposób szczotkuj pośladki.
- Brzuch i piersi masuj delikatniej – kolistymi ruchami.
- Na końcu wyszczotkuj ręce – znowu od dołu do góry.
Tutaj wideo-wskazówka od Lullalove.
Efekty szczotkowania na sucho
Czy istnieje zabieg bardziej banalny od kilkuminutowego szczotkowania skóry drewnianą szczotką? Według mnie – nie ma. Okazuje się jednak, że ta najprostsza forma masażu przynosi zadziwiające rezultaty:
- skóra staje się jędrna, elastyczna i napięta – jej kondycja znacząco się poprawia,
- cellulit staje się mniej widoczny, a czasem nawet znika,
- pobudza się krążenie krwi, dzięki czemu składniki aktywne zawarte w kosmetykach (nałożonych po szczotkowaniu i prysznicu) lepiej się wchłaniają,
- pobudza się krążenie limfy, a tym samym wspiera funkcjonowania układu limfatycznego odpowiedzialnego za odporność organizmu,
- organizm oczyszcza się z toksyn,
- ciało jest zrelaksowane, mięśnie mniej napięte.
Znalezienie tych kilku minut dla siebie w ciągu dnia to także inwestycja w swoje dobre samopoczucie!
Zainspiruj się: Akceptacja ciała – pokochaj siebie na nowo
A po szczotkowaniu… czas na aplikację kosmetyków
Pielęgnacji ciała nie warto zakończyć na szczotkowaniu – jest ono bowiem idealnie przygotowane, by wchłonąć kosmetyki, które spotęgują efekty masażu. Polecę Ci zatem kilka kosmetyków, które warto wmasować w skórę po szczotkowaniu.
Bodyshock essential cream, mesoestetic*
Nawilżający, odżywczy krem do ciała, który dodatkowo zmniejsza widoczność rozstępów.
W składzie tego kremu znajduje się między innymi wąkrotka azjatycka, która poprawia jędrność skóry.
Dermoprotektor krem do twarzy i ciała, Cetaphil*
Lekki balsam, który błyskawicznie łagodzi podrażnienia i doskonale regeneruje skórę.
Ten balsam szczególnie lubię za szybkie wchłanianie – jest idealny do porannej pielęgnacji, gdy musisz się potem ubrać.
Exomega control, ADERMA*
Mleczko działające łagodząco i przeciwzapalnie – koi suchą skórę i zapobiega swędzeniu.
Ten emolient doskonale sprawdzi się, jeśli masz skórę suchą, a po szczotkowaniu dodatkowo zaczerwienioną.
* Zainteresował Cię któryś z produktów? Aby go zamówić w atrakcyjnej cenie i bez ponoszenia kosztów dostawy, napisz do mnie. W odpowiedzi poinformuję Cię o aktualnej cenie oraz szczegółach wysyłki.
Szczotkowanie na sucho to zabieg tak prosty, że aż szkoda go nie wykonywać! Gwarantuję Ci, że zmianę kondycji skóry zobaczysz niemal od razu. Warunek jest jeden – regularność. Moim zdaniem wystarczy, że będziesz szczotkować się co drugi dzień. Jeśli zobaczysz, że skóra jest podrażniona, zrób sobie dzień odpoczynku.