Sezon wiosenny w pełni, a wraz z nim dłuższe dni, rozkwitające wszędzie kwiaty i… uprzykrzające życie owady. I nie mam na myśli pożytecznych pszczół, ale przede wszystkim komary. Choć samo ugryzienie nie boli, konsekwencje są mało przyjemne. Pojawia się swędzenie, czerwony ślad, a u niektórych nawet alergia po ukąszeniu owada. Jak zapobiegać ugryzieniom i jak sobie radzić, gdy padniesz ofiarą komara?
Alergia po ukąszeniu owada nie pojawia się u wszystkich osób. Większość z nas po ugryzieniu przez komara odczuwa swędzenie i tyle. Ugryzienie przez osę czy pszczołę jest bardziej bolesne, ale opuchlizna nie jest duża, a ból mija po stosunkowo krótkim czasie. Większy problem mają osoby, które alergicznie reagują na ukąszenia owadów. Jeśli ten problem dotyczy Ciebie, a na samą myśl o aktywności na podwórku robi Ci się słabo – szczególnie zachęcam do przeczytania mojego artykułu.
Alergia po ukąszeniu owada – czym właściwie jest?
Alergia po ukąszeniu owada to nadmierna reakcja immunologiczna organizmu na ugryzienie przez owada. Uczulenie może być miejscowe albo ogólne, czyli dotyczące całego organizmu. Najczęściej występującą alergią na jad jest uczulenie na ugryzienie pszczoły lub osy. Może się jednak zdarzyć, że organizm gwałtowniej zareaguje także na ugryzienie komara. Jak rozpoznać, że to alergia po ukąszeniu owada? Na skórze mogą pojawić się zmiany ropne albo stan zapalny. Charakterystyczne są również objawy takie jak:
- osłabienie,
- gorączka,
- zawroty głowy,
- wysypka.
Ugryzienia komarów prawie nigdy nie powodują wstrząsu anafilaktycznego, dlatego nawet, gdy po ukąszeniu wystąpi reakcja alergiczna, nie ma potrzeby jechać do lekarza.
Sprawdź też: Cykl zdrowotny: alergia
Jak zabezpieczać się przed owadami?
Metod na zabezpieczenie się przed komarami jest sporo, jednak żadna nie jest w 100% skuteczna. Co polecam, aby zminimalizować ryzyko pogryzienia?
- Repelenty, czyli rozmaite środki odstraszające owady. Możesz wybrać preparaty naturalne albo syntetyczne. Choć wiele z nas wolałoby nie musieć sięgać po produkty zawierające substancje chemiczne, to one są skuteczniejsze.
- Mikstury z olejkami eterycznymi. Do odstraszania komarów najlepiej wybrać olejek z trawy cytrynowej, eukaliptusowy oraz z mięty pieprzowej. Można wymieszać go z wodą i przelać do butelki z rozpylaczem. Mają znacznie przyjemniejszy zapach niż chemiczne repelenty, a ich skuteczność może być dość spora.
- Świece odstraszające komary. Jeśli siedzisz wieczorem na tarasie i nie chcesz, aby towarzyszyły Ci komary, możesz zapalić świecę, która je odstraszy. Wiele ekologicznych manufaktur ma świece sojowe, odstraszające komary – będą one również ozdobą tarasu, ponieważ zwykle są umieszczone w pięknych słoiczkach. W sklepach ogrodniczych zaopatrzysz się też w silniej (i mniej przyjemnie pachnące) świece przeciwkomarowe.
Co robić, gdy komar ugryzie?
Komary to przebiegłe stworzenia, które potrafią ugryźć nawet wtedy, gdy myślisz, że naprawdę świetnie się zabezpieczyłeś. Co robić, gdy po powrocie z grilla poczujesz swędzenie? Na złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości znam kilka sposobów:
- smarowanie ugryzienia maścią cynkową, której składniki mają działanie antyseptyczne,
- smarowanie ugryzienia maścią z arniki, której główny składnik, czyli wyciąg z arniki działa antyseptycznie i zmniejsza obrzęk po ukąszeniu,
- smarowanie ugryzienia preparatami antyhistaminowymi z apteki, dostępnymi bez recepty,
- smarowanie ugryzienia maściami z hydrokortyzonem, który wykazuje działanie antyalergiczne i przeciwświądowe.
Jeśli po ugryzieniu komara masz nienaturalnie duży obrzęk, z pewnością jest to alergia na ukąszenie owada – możesz dodatkowo wspomóc się również doustnym lekiem antyalergicznym.
Nie tylko komary, czyli chroń się także przed kleszczami
Ugryzienia komarów są nieprzyjemne – to oczywiste. Jednak u większości osób nie wywołują żadnych poważnych objawów poza swędzeniem. Dużo bardziej niebezpieczne są kleszcze, których ugryzienia mogą powodować poważne choroby. Przed nami wiosenny, a zaraz potem letni czas. Spacery, ogródek, opalanie na trawie – to wszystko stwarza ryzyko, że na Twoim ciele pojawi się kleszcz. Nie rezygnuj z aktywności na świeżym powietrzu, po prostu dobrze się przed nimi zabezpieczaj.
Co proponuję?
- Przede wszystkim profilaktykę, czyli stosowanie środków odstraszających kleszcze. Zadbaj o siebie, swoje dzieci i oczywiście zwierzęta!
- Po każdym powrocie do domu z ogrodu czy z podwórka obejrzyj, czy gdzieś na ciele nie pojawił się mały, czarny owad. Szczególnie sprawdź miejsce za uszami, pod pachami i pod kolanami – kleszcze lubią takie zakamarki.
- Gdy zobaczysz kleszcze, który zdążył się już wbić w ciało – nie panikuj, tylko ostrożnie go usuń. Najlepszym sposobem jest pęseta albo specjalny przyrząd do wyjmowania kleszczy.
Teraz obserwuj, czy wokół ugryzienia nie robi się rumień i czy nie dostrzegasz u siebie lub dziecka innych objawów, takich jak gorączka czy osłabienie. Jeśli się pojawią – skonsultuj się z lekarzem.
Sezon wiosenno-letni w pełni! Chyba wszyscy czekaliśmy na niego z utęsknieniem. Żeby wykorzystać go w 100% zadbaj o zabezpieczenie się przed owadami – szczególnie, jeśli masz tendencję do reakcji alergicznych. Proponuję zawsze mieć pod ręką repelent i jakąś maść przeciwświądową. Dzięki temu żaden komar nie zepsuje Ci weekendu na Mazurach czy grilla na tarasie!