Cera tłusta – poznaj fakty i mity

Cera tłusta, jak każda inna, wymaga starannej pielęgnacji – im z większą troską będziesz o nią dbać, tym ładniejszym i zdrowszym wyglądem się odwdzięczy. Niestety na Twojej drodze często pojawiają się przeszkody – mity dotyczące zasad pielęgnacji. Najwyższy czas się z nimi rozprawić, aby móc odpowiedzieć na jej faktyczne potrzeby.

Cera tłusta ma specjalne wymagania – trzeba się obchodzić z nią dość ostrożnie. Jeden niewłaściwy krok w pielęgnacji może spowodować nadmierne wydzielanie łoju. Efekt? Skóra zacznie się błyszczeć i mogą pojawić się wypryski. Zanim więc zaczniesz eksperymentować ze swoją cerą, poznaj najważniejsze fakty i mity dotyczące jej pielęgnacji. Taka wiedza będzie dla ciebie ogromnym ułatwieniem.

1. Cera tłusta to domena nastolatek

MIT. Skłonność do nadmiernego przetłuszczania się skóry jest typowe dla okresu nastoletniego, jednak z cerą tłustą zmagają się również osoby po 25. roku życia. Niektórzy nie mają tego świadomości, ponieważ warstwa sebum „ukrywa się” pod niezłuszczoną warstwą rogową naskórka.

Między innymi z tego powodu polecam regularne wykonywanie zabiegów złuszczających. Dzięki nim można nie tylko usunąć martwe komórki naskórka, ale też pobudzić proces odnowy skóry.

2. Cery tłustej nie trzeba nawilżać

MIT. Nawilżanie nie jest tym samym co natłuszczanie. Cera tłusta (wydzielająca duże ilości sebum) może zawierać niedostateczną ilość wody, dlatego nie należy rezygnować z nawilżania. Co prawda warstwa sebum niejako zabezpiecza cerę przed nadmierną utratą wody, jednak nie czyni tego w 100%.

Jeśli chcesz świadomie odpowiadać na potrzeby tego typu skóry, regularnie sięgaj po nietłuste kosmetyki nawilżające.

3. Nie należy doprowadzać do wysuszenia skóry tłustej

FAKT. Odtłuszczanie cery za pomocą preparatów o działaniu wysuszającym przyniesie tylko chwilowe efekty. Wysuszenie skóry będzie sygnałem dla gruczołów łojowych do jeszcze intensywniejszej pracy. Twarz będzie błyszczeć się jeszcze bardziej – czy na pewno na tym Ci zależy?

Zapomnij o przemywaniu skóry wodą utlenioną czy spirytusem salicylowym. Pozbądź się też wszelkich kosmetyków oczyszczających, które w swoim składzie mają jakikolwiek alkohol.

4. Kosmetyki matujące wyeliminują świecenie skóry

FAKT. Pielęgnacja cery tłustej nie zabrania stosowania kosmetyków matujących. Są one wskazane, ale musisz pamiętać o ich doraźnym działaniu.

Takie kosmetyki zawierają substancje, które:

  • pochłaniają nadmiar sebum,
  • optycznie zmniejszają odbicie światła.

Ich rola sprowadza się wyłącznie do działania „objawowego”. To tak, jakby na ból zęba zaatakowanego przez próchnicę przyjąć tabletkę przeciwbólową. Lek złagodzi dolegliwości, ale nie zlikwiduje „dziury”.

Jeśli chcesz na dłużej wyeliminować błyszczenie się cery, warto celować bezpośrednio w przyczynę – nadmierną produkcję łoju. Pomagają w tym m.in. niektóre dermokosmetyki oraz zabiegi kosmetologiczne.

5. Cera tłusta nie wymaga specjalnych kosmetyków do oczyszczania

MIT. Jeśli nie chcesz spotęgować efektu błyszczenia, musisz dokładnie weryfikować skład kosmetyków przeznaczonych do oczyszczania cery tłustej. „Spalone” są preparaty zawierające w swoim składzie alkohol oraz inne substancje wysuszające. Co stosować w zamian?

Swoim pacjentom polecam szczególnie:

  • Żel do mycia twarzy Cleanance Avene* – jest delikatny dla skóry, ale bezwzględny dla zanieczyszczeń; wzbogacony wodą termalną, pozostawia cerę odświeżoną.
  • Żel do mycia twarzy i ciała Kerancyl DUCRAY* – idealny do oczyszczania skóry tłustej i trądzikowej; ma delikatną formułę, a zawartość cynku pomaga w łagodzeniu stanów zapalnych.

* Zainteresowały Cię te produkty? Aby je zamówić w atrakcyjnej cenie i bez ponoszenia kosztów dostawy, napisz do mnie. W odpowiedzi poinformuję Cię o aktualnej cenie oraz szczegółach wysyłki.

6. Cera tłusta wolniej się starzeje

FAKT. Cera tłusta wyróżnia się dużo mniejszymi skłonnościami do przedwczesnego starzenia się. To m.in. zasługa większej odporności na uszkadzające czynniki zewnętrzne.

Pamiętaj! ZA szybsze starzenie się skóry odpowiada nie tylko typ cery, ale szereg innych czynników. Jeśli będziesz:

  • często opalać się bez ochrony przeciwsłonecznej,
  • stosować nieodpowiednie kosmetyki (lub nie będziesz stosować ich wcale!),

szybko zauważysz tego negatywne efekty.

Cera tłusta – nie działaj na jej szkodę

Samodzielne usuwanie zaskórników, opalanie się na słońcu lub w solarium, stosowanie środków wysuszających – to wszystko działa na szkodę skóry suchej. Jeśli do tej pory mniej więcej tak wyglądała jej codzienna pielęgnacja w twoim wydaniu, najwyższy czas zmienić swoje przyzwyczajenia.

Nie wiesz, od czego zacząć? Chętnie stanę się Twoim przewodnikiem w wyprawie do zdrowo wyglądającą skórę. Zaufaj mi – umów się na konsultację kosmetologiczną w Koszalinie lub online.