Kosmetolog Anna Jurgielaniec Koszalin

Ceramidy w kosmetykach – jaką pełnią rolę?

Twoja skóra jest przesuszona, sprawia wrażenie zmęczonej lub widać na niej oznaki upływającego czasu? Z pewnością zależy Ci na tym, aby poprawić jej kondycję – przywrócić jej młodzieńczy wygląd. W Twoim przypadku pomocne mogą okazać się ceramidy w kosmetykach zawarte. Dowiedz się, co to za składniki aktywne i w jaki sposób wpływają na skórę.

Czy wiesz, że wraz z wiekiem zmniejsza się ilość cennych składników odpowiedzialnych za kondycję skóry? Mowa tutaj nie tylko o kolagenie czy kwasie hialuronowym, ale również ceramidach. Nie pomagają w tym błędy w codziennej pielęgnacji. Jeśli choć na chwilę odpuścisz rutynę pielęgnacyjną, skóra bardzo szybko się upomni. Na szczęście ratunkiem mogą okazać się kosmetyki zawierające cenne składniki aktywne – takie, które stanowią ważny składnik skóry.

Ceramidy – co to za substancje?

Ceramidy to naturalny składnik lipidów skóry – stanowią nawet 40% wszystkich lipidów. Ich rolą jest wypełnianie przestrzeni międzykomórkowych w warstwie rogowej naskórka. Bardzo często określane są mianem cementu międzykomórkowego, który tworzy barierę hydrolipidową skóry. To właśnie dlatego pomagają utrzymać prawidłowe jej nawilżenie poprzez ochronę przed utratą wody.

Ciekawostka!

Czy wiesz, że w warstwie rogowej skóry człowieka występuje 9 podklas ceramidów? Większość z nich występuje wyłącznie tam – nie można znaleźć ich nigdzie indziej.

Ceramidy pomagają w odbudowie naskórka osłabionego negatywnym działaniem wielu czynników zewnętrznych, takich jak np. mróz, promieniowanie UV, wiatr, wahania temperatury. Ponadto odpowiadają za:

 • zachowanie optymalnego poziomu nawilżenia skóry,
 • utrzymanie właściwego poziomu elastyczności skóry,
 • spowolnienie procesów starzenia.

Ceramidy w kosmetykach – ich zastosowanie

Powód, dla którego ceramidy w kosmetykach się pojawiają jest prosty. Zawarte w preparatach, pomagają uzupełnić ubytki tych składników aktywnych.

Pamiętaj! Ilość ceramidów maleje wraz z wiekiem oraz w wyniku narażenia skóry na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Stosując odpowiednie kosmetyki, można wyrównać ich poziom, co będzie mieć pozytywny wpływ na kondycję skóry.

Ceramidy w kosmetykach mają ściśle określone zadanie. Są wykorzystywane po to, aby wspomóc:

 • walkę z przesuszeniem skóry,
 • przywrócenie odpowiedniego stanu nawodnienia,
 • odbudowę bariery lipidowej,
 • redukcję przeznaskórkowej utraty wody.

Warto przy tym podkreślić, że ceramidy w kosmetykach występują nie tylko w odniesieniu do pielęgnacji twarzy. Można je znaleźć w preparatach służących poprawie kondycji włosów. Mowa tutaj nie tylko o szamponach, ale i odżywkach czy maskach.

Ceramidy w kosmetykach – kiedy po nie sięgnąć?

Zastanawiasz się, kiedy warto zacząć stosować kosmetyki z ceramidami? Przyjrzyj się swojej skórze – ubytek tych składników szybko da o sobie znać. Zauważysz:

 • przesuszenie skóry, a nawet jej łuszczenie się,
 • mniejszą elastyczność skóry,
 • poszarzały koloryt,
 • uczucie ściągnięcia i wrażenie pieczenia,
 • większą skłonność do tworzenia się zmarszczek.

Ceramidy w kosmetykach – uzupełnione dodatkowymi składnikami aktywnymi – wspomogą proces regeneracji oraz odżywią skórę. Świetnie sprawdzą się w przypadku pielęgnacji skóry suchej i skłonnej do przesuszania. Okażą się wsparciem skóry dojrzałej, na której oznaki starzenia stają się coraz bardziej widoczne.

Kosmetyki z ceramidami – jakie wybrać?

Ceramidy w kosmetykach są popularnymi składnikami, ale wybór odpowiedniego preparatu wcale nie jest łatwy. Aby pielęgnacja przyniosła oczekiwane efekty, krem musi być dopasowany do potrzeb skóry. Zwróć przy tym uwagę na inne składniki uzupełniające działanie ceramidów. Mogą to być m.in. kwas hialuronowy, niacynamid.

Warto wiedzieć, że istnieją aż 3 rodzaje ceramidów produkowanych w procesach biotechnologicznych, które są identyczne z tymi występującymi w warstwie rogowej. Zalicza się do nich:

 • 1 (EOP),
 • 3 (NP),
 • 6-II (AP).

To wyjątkowe połączenie sprawia, że preparaty działają jeszcze skuteczniej, wspomagając codzienną pielęgnację. Szukaj więc takich kosmetyków, które bazują na tych kluczowych ceramidach, a jednocześnie wzbogacone są dodatkowymi składnikami aktywnymi.

Zastanawiasz się, jaki kosmetyk z ceramidami będzie odpowiedni dla Twojej skóry? Zgłoś się do mnie na konsultacje kosmetologiczne w Koszalinie – wspólnie dobierzemy preparat, którego potrzebujesz.