Co robi kosmetolog? Twój specjalista od… zdrowia

Wiele osób zastanawia się, co robi kosmetolog i czym się różni od dermatologa. I chociaż pierwsze skojarzenie to przede wszystkim wykonywanie zabiegów z zakresu pielęgnacji skóry, niekiedy w swojej pracy musi wyjść poza swoje kompetencje. Tak na pewno jest w moim przypadku – często okazuje się, że dla moich pacjentów jestem specjalistą od zdrowia. Dowiedz się dlaczego…

Ten wpis będzie nieco inny od poprzednich. Będzie czymś w rodzaju „case study” – opisem historii jednej z moich pacjentek, dla której wizyta w moim gabinecie kosmetologicznym była pierwszym krokiem w stronę poprawy swojego zdrowia.

To może Cię zainteresować: Z czym do dermatologa?

Charakterystyka problemu skórnego

Do mojego gabinetu kosmetologicznego zgłosiła się młoda kobieta, która zmagała się z wieloma problemami skórnymi. Jej głównym problemem był trądzik – wypryski na twarzy, plecach, dekolcie.

Zalecenia kosmetologiczne

W celu poprawy kondycji skóry zaleciłam jej serię zabiegów złuszczających. Przychodziła do mnie regularnie – raz w miesiącu.

Okazało się jednak, że ta młoda kobieta zmaga się także z innymi dolegliwościami, takimi jak: wahania nastroju, wahania masy ciała, spowolniony metabolizm. Dlatego zasugerowałam jej wykonanie podstawowych badań – nie tylko morfologii, ale również oznaczenia poziomu hormonów tarczycy.

Wyniki badań pokazały, że… zmaga się z niedoczynnością tarczycy. I chociaż ta choroba ma pewien związek ze skórą (jest blada, nadmiernie przesuszona, mogą pojawiać się pęknięcia trudne do zagojenia), niewiele ma wspólnego z trądzikiem.

Młoda kobieta była mi bardzo wdzięczna za to, że pomogłam zająć się jej zdrowiem.

Co robi kosmetolog? Ja zajmuję się nie tylko skórą

Takie przypadki jak ten opisany powyżej pokazują, że jestem kimś więcej niż kosmetologiem skoncentrowanym wyłącznie na skórze. Chociaż to faktycznie mój zawód, jest jednocześnie moją pasją. I to właśnie ona sprawia, że na problemy skórne patrzę całościowo. Zastanawiam się nie tylko, jak zwalczyć objawy, ale i jak wycelować w przyczyny. Doszukuję się powodów, dla których dany problem występuje, bo wiem, że tylko leczenie przyczynowe jest w stanie dać doskonałe rezultaty.

Moja pomoc w tym zakresie jest całkowicie bezinteresowna, ludzka. Jeśli tylko dysponuję wiedzą na konkretny temat, dzielę się nią. Nie zostawiam jej dla siebie – szczególnie, gdy widzę, że dzięki temu mogę komuś pomóc.

Wydaje mi się, że to ważne w tym zawodzie, jednak nie wszyscy wychodzą z takiego założenia. Sama niejednokrotnie spotykam się z tym, że nie każdy ma chęć szerszego pomagania.

Możliwość wsparcia – w zakresie innym niż tylko kosmetologia – daje mi ogromną satysfakcję. Zaś słowa „Gdyby nie Pani, to nigdy bym się nie dowiedziała / nie dowiedział, że mam taki problem” to najlepsze potwierdzenie tego, że znajduję się we właściwym miejscu.

Jeśli zadajesz sobie pytanie, co robi kosmetolog, teraz już wiesz, że jego praca wcale nie musi ograniczać się tylko zabiegów poprawiających kondycję skóry. Jeżeli więc chcesz umówić się na wizytę do kosmetologa, który spojrzy na Twój problem na wielu płaszczyznach, zapraszam na konsultacje kosmetologiczne.