Trądzik pospolity to coraz częstsza dolegliwość skóry, która dotyka przede wszystkim nastolatków. Jednak do mojego gabinetu trafia coraz więcej osób dorosłych borykających się z tym problemem. Niezależnie od wieku pacjenta, leczenie trądziku jest możliwe.
Zastanawiasz się, co to jest trądzik pospolity? Nie jest to żaden defekt kosmetyczny, ale bakteryjna choroba skóry. To główny powód, dla którego warto rozpocząć leczenie. Odpowiednio dobrana kuracja pozwoli nie tylko odzyskać pewność siebie, ale przede wszystkim pomoże przywrócić skórze zdrowy wygląd.
Trądzik pospolity – objawy
Jeśli chodzi o trądzik pospolity, objawy są różne – w zależności od odmiany choroby i jej przebiegu. Zwykle charakteryzuje się występowaniem:
- wyprysków ropnych;
- grudek;
- krostek;
- zaskórników;
- prosaków.
Zmiany pojawiają się najczęściej na skórze twarzy, ale coraz częściej obejmują szyję, dekolt, tułów, plecy, ramiona czy nogi.
Trądzikowi pospolitemu często towarzyszy skóra tłusta i przetłuszczająca się, ale nie jest to regułą. Zgłaszają się do mnie pacjenci ze skórą suchą, wrażliwą, delikatną i zaczerwienioną – z tendencją do rozszerzonych porów i wyprysków trądzikowych.
Jak leczyć trądzik pospolity?
Wypryski pojawiające się na skórze często pozostawiają ślady. Są to przebarwienia pozapalne i blizny. Aby nie dopuścić do ich powstania i pozbyć się trądziku, należy niezwłocznie podjąć leczenie. Im szybciej zdasz sobie sprawę z tego, że zmagasz się z poważnym problemem skórnym, tym lepiej. Leczenie trądziku pospolitego będzie trwało krócej, da lepsze efekty i większa będzie szansa na uniknięcie jego powrotu.
Trądzik wymaga wielokierunkowego działania. Wszystko zależy od tego, z jaką odmianą trądziku się borykasz. Leczenie polega przede wszystkim na działaniu:
- antybakteryjnym,
- złuszczającym,
- przeciwzapalnym,
- łagodzącym,
- redukującym nadmierne wydzielanie łoju.
Istotą jest też zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych i zatrzymanie ich wzrostu.
Z doświadczenia moich pacjentów wiem, że czas potrzebny na wyleczenie trądziku jest bardzo indywidualny. Wszystko zależy od tego, z jaką postacią trądziku przyszło się zmagać, jaka jest tolerancja skóry na zaproponowane leki i kosmetyki do pielęgnacji codziennej skóry. Nie mniejsze znaczenie ma również to, jaki budżet pacjent może przeznaczyć na leczenie trądziku.
Ważne jest też to, czy leczenie będzie odbywać się u lekarza dermatologa, czy będzie konieczność leczenia się u jeszcze innego specjalisty, np. ginekologa lub endokrynologa.
Są to niezwykle istotne czynniki, które mają wpływ na sposób i przebieg leczenia.
Miejscowe leczenie trądziku
Miejscowe leczenie trądziku to zwykle terapia pierwszego rzutu, stosowana w przypadku łagodnych postaci choroby. Najczęściej daje to zadowalające rezultaty leczenia.
Leki miejscowe stosowane w trądziku dzieli się na:
- antybiotyki miejscowe do stosowania zewnętrznego, jednoskładnikowe – popularne są leki zawierające: klindamycynę, erytromycynę, mupirocynę lub kwas fusydowy;
- antybiotyki miejscowe do stosowania zewnętrznego, dwuskładnikowe – są to leki zawierające antybiotyk połączony z dodatkową substancją czynną (np. retinoid, nadtlenek benzoilu, cynk);
- retinoidy miejscowe, do stosowania zewnętrznego, jednoskładnikowe lub dwuskładnikowe – np. adapalen, tretynoina, trifaroten + dodatek nadtlenku benzoilu;
- kwas azelainowy – wykazuje działanie przeciwzapalne, keratolityczne oraz pomaga zmniejszyć produkcję łoju;
- nadtlenek benzoilu – wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i keratolityczne. W preparatach OTC występuje w stężeniach 5% i 10%.
Leczenie miejscowe jest bardzo ważne. Trwa tak długo, jak długo występują zmiany trądzikowe na skórze.
Leki miejscowe do stosowania na trądzik mają bardzo szerokie spektrum działania. Likwidują obecne zmiany, zabezpieczają skórę, by nie pojawiały się nowe zmiany, złuszczają skórę, zmniejszają pory skóry, opróżniają zawartość porów skóry, redukują sebum, poprawiają proces keratynizacji.
Bardzo ważna jest również kuracja podtrzymująca. Moim pacjentom rekomenduję, aby taka terapia trwała minimum 12-18 miesięcy. Daje to gwarancję, że trądzik już nie wróci.
Leczenie trądziku pospolitego izotretynoiną doustną
Leczenie izotretynoiną doustną zalecane jest w przypadku ciężkich postaci trądziku. Dla wielu osób jest to ostatnia deska ratunku – jedyna szansa na wyeliminowanie zmian skórnych.
Działanie izotretynoiny
Izotretynoina jest lekiem syntetycznym, który stanowi pochodzą witaminy A. Substancja ta przyczynia się do zmniejszenia aktywności gruczołów łojowych oraz zahamowania ich rozrostu. Ponadto wykazuje słabe działanie przeciwzapalne.
Skutki uboczne kuracji z izotretynoiną doustną
W przebiegu leczenia izotretynoiną doustną nie należy stosować:
- środków złuszczających,
- żadnych leków miejscowych na bazie retinoidów.
Skóra sucha jako skutek uboczny stosowania izotretynoiny doustnej jest bardzo częsta. Suche jest nie tylko całe ciało, ale i błony śluzowe spojówek, nosa i ust. Z tego powodu pielęgnacja skóry w przebiegu leczenia izotretynoiną doustną powinna skupić się na nawilżaniu i odżywianiu skóry. Wszystkie preparaty powinny należeć do emolientów. To grupa dermokosmetyków, które powodują, że skóra jest dobrze nawilżona, zregenerowana, nie łuszczy się, nie daje dyskomfortu ściągnięcia.
Trądzik pospolity – dieta
Jeśli chodzi o trądzik pospolity, dieta odgrywa istotną rolę. Poniżej prezentuję najważniejsze zasady zdrowego żywienia.
- W każdym posiłku powinno być 50% warzyw, 25% białka (fasola, ciecierzyca, soczewica, maślanka, kefir, jogurt, mięso) i 25% węglowodanów złożonych (kasze, ryże, pieczywo pełnoziarniste na zakwasie, makarony razowe i na mące durum, z semoliny).
- Pierwszy posiłek maksymalnie do 1 godziny po przebudzeniu.
- Wybieraj bataty zamiast ziemniaków. Jeśli wybieramy ziemniaki to maksymalnie 2 sztuki tygodniowo.
- Warto wybierać produkty ekologiczne, bio, z wolnego wybiegu, kupowane na bazarkach, targach. Są lepszej jakości i zawierają większą ilość składników odżywczych, witamin, makro – mikroelementów.
- Do smażenia najlepszy jest olej rzepakowy lub oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia.
- Warto spożywać inne oleje na surowo: lniankowy, słonecznikowy, sezamowy, lniany, z avocado lub inne.
- Zrezygnuj z jedzenia wędlin, podrobów, parówek, pasztetów. Można je zastąpić pieczonym lub gotowanym mięsem.
- Unikaj jedzenia cukru. Można wybierać miód (nie stosować miodu powyżej temperatury 42 stopni, ponieważ traci swoje właściwości). Dodając miód do gorącej herbaty, pozostaje tylko słodki smak, nie ma on swoich właściwości leczniczych. Miód najlepiej spożywać na zimno.
- Unikać jedzenia produktów z mąki pszennej (białe pieczywo zamienić na pieczywo ciemne, bez dodatku mąki pszennej, bez dodatku konserwantów, drożdży, zaciemniaczy), najlepiej wybierać żytnie na zakwasie.
- Unikaj jedzenia pizzy, hamburgerów, frytek, jedzenia w barach typu fast food (można zrobić samemu pizzę, hamburgery, z uwagą na zasady zdrowego jedzenia).
- Warto jeść warzywa, owoce surowe (każda przeróbka, nawet blender pozbawia je cennych właściwości). Jeśli wybieramy gotowanie to nie należy przegotowywać. Zupa kilkudniowa, którą za każdym razem odgrzewamy w tym samym garnku nie ma żadnych wartości odżywczych.
- Soki najlepiej robić w domu w sokowirówce lub maszynie wolnoobrotowej (polecam firmę Kuvings) lub wybierać jednodniowe (np. Marwit, punkty typu Soko Slow Juice). Soki w kartonach mają całą masę ukrytych (nie opisanych w składzie cukrów). Lepiej zjeść owoc niż zrobić z niego sok.
- Wybieraj sery półtłuste lub chude.
- Stosuj dużo ziół. Ostre przyprawy, typowe z kuchni indyjskiej mogą nasilać trądzik pospolity i trądzik różowaty. Mogą powodować pojawianie się podrażnień, zaczerwienień na skórze.
- Unikaj słodkich napojów gazowanych, typu coca cola, fanta, sprite. Wybierać wodę gazowaną lub niegazowaną.
- Wypijaj minimum 2 litry wody dziennie. Może być gazowana, średnio gazowana lub niegazowana. Warte uwagi są wody w szklanych butelkach, np. Ostromecko, Kinga Pienińska, Muszyna, Cehini.
- Unikaj jedzenia majonezu, wybierać musztardę, sosy pomidorowe. Starać się robić sosy własne (pomidorowy, vinegrette, czosnkowy, zaziki – np. na jogurcie naturalnym, ogórek świeży, przyprawy).
- Ciekawym urozmaiceniem ogólnego jadłospisu jest smarowanie chleba, zamiast masłem, koncentratem pomidorowym.
- Jeśli nie masz nadciśnienia i chorób układu krążenia to lepsze jest masło 82% tłuszczu lub Finu Klasyczne (połączenie masła i oleju z rzepaku i lnianki).
- Jedz dużo warzyw (przegryzać w ciągu dnia seler naciowy, marchewkę, robić sałatki).
- Najlepsze węglowodany złożone to: kasza gryczana, kasza jęczmienna, ryż Basmati, ryż jaśminowy, chleb na zakwasie 100% żytni.
- Wybieraj śmietanę chudą – 12 lub 18% lub zamienić na jogurt naturalny lub w ogóle nie stosować.
- Mleko krowie można zastąpić roślinnym np. owsianym, migdałowym, kokosowym. Jeśli są zaburzenia hormonalne unikać mleka sojowego i wszystkich produktów pochodzenia sojowego i samej soi. Mogą nasilać zaburzenia hormonalne).
- Do kawy można stosować przyprawy typu: cynamon, kardamon.
Jeśli zmagasz się z trądzikiem pospolitym, zapraszam Cię na konsultację kosmetologiczną. Porozmawiamy o potrzebach Twojej skóry, na podstawie których opracuję indywidualny plan leczenia. Tak rozpocznie się nasza wspólna podróż po zdrowo wyglądającą cerę – bez wyprysków i potrądzikowych blizn. Pomogłam już setkom pacjentów – pozwól, że pomogę i Tobie.