Jak dbać o skórę atopową latem?

Jak dbać o skórę atopową latem?

Atopowa skóra wymaga szczególnego traktowania niezależnie od pory roku. Jednak to właśnie w okresie letnim choroba jest dużo łaskawsza – w porównaniu do jesieni czy zimy. Aby jednak nie spowodować powstania przykrych zmian skórnych, warto się o nią odpowiednio zatroszczyć. Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym skóra atopowa latem nie przysporzy Ci zmartwień.

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która daje nieprzyjemne objawy. Z pewnością niejednokrotnie zdarzyło Ci się zmagać z ogromną suchością, swędzeniem, uczucie ściągnięcia i napięcia skóry, zaczerwienieniem. Do zaostrzenia tego stanu dochodzi głównie w przypadku przegrzania organizmu, co najczęściej ma miejsce zimą. To właśnie wtedy wiele osób ubiera się zbyt grubo, co skutkuje nasileniem nieprzyjemnych zmian.

Skóra atopowa latem – czy jest narażona na zaostrzenie zmian?

Skóra atopowa latem jest najczęściej w dużo lepszej kondycji w porównaniu z okresem jesiennym czy zimowym. Nie oznacza to jednak, że nie jest narażona na zaostrzenie zmian. Może do tego dojść pod wpływem potu czy długotrwałej ekspozycji skóry na słońce – i to bez żadnej ochrony przeciwsłonecznej.

Nie rezygnuj jednak ze słońca całkowicie, ponieważ działa ono na skórę atopową jak fototerapia. Może przyczynić się do poprawy kondycji, jednak pod pewnymi warunkami. Zadbaj o to, aby:

  • nie przebywać kilku godzin w pełnym słońcu,
  • unikać wystawiania skóry na promienie słoneczne szczególnie w „godzinach szczytu” (tj. 12:00-15:00),
  • systematycznie aplikować na skórę krem z filtrem przeciwsłonecznym.

Czego jeszcze potrzebuje skóra atopowa latem?

Nawet jeśli w okresie letnim Twoja skóra nie doświadcza nieprzyjemnych dolegliwości, musisz zapewnić jej odpowiednią pielęgnację. Znaczenie mają:

  • ciągłe nawilżanie – po to, aby nie dopuścić do jej przesuszenia,
  • systematyczne natłuszczanie – dzięki czemu dojdzie do wzmocnienia naturalnej bariery hydrolipidowej; jest to niezwykle ważne także w kontekście nadchodzącej jesieni.

Pamiętaj o tym, aby skórę atopową myć bardzo delikatnie. Stosuj lekkie emolienty, które nadmiernie nie obciążą. Również suszenie nie powinno być zbyt intensywne – skóra mocno pocierana ręcznikiem bardzo szybko zamanifestuje swój dyskomfort poprzez zaczerwienienie i podrażnienie.

W pielęgnacji skóry atopowej duże znaczenie ma również prawidłowa dieta. Koniecznością jest wyeliminowanie tych produktów spożywczych, które odpowiadają za nasilenie objawów choroby.

To może Cię zainteresować: Wpływ prawidłowej diety na skórę

Bardzo ważne jest to, aby z codziennego jadłospisu wykluczyć produkty:

  • wywołujące alergię,
  • na które występuje nietolerancja pokarmowa.

Codzienną dietę warto natomiast wzbogacić takimi produktami spożywczymi, będącymi źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3. Nie bez znaczenia jest również wypijanie odpowiedniej ilości płynów – nie tylko w kontekście zapobiegania odwodnieniu, ale właśnie nawodnieniu skóry.

Jeżeli natomiast potrzebujesz fachowego wsparcia w celu ustalenia indywidualnego planu pielęgnacji skóry atopowej, serdecznie zapraszam do mojego gabinetu. Przeprowadzę konsultacje kosmetologiczne – dobiorę kosmetyki oraz zaproponują zabiegi. Dzięki temu Twoja skóra atopowa latem nie sprawdzi Ci problemów i będzie doskonale przygotowana na jesień i zimę.