Jak pozbyć się rozstępów?

Rozstępy to problem, z którym zmagają się osoby w różnym wieku. Same w sobie nie stanowią żadnego zagrożenia zdrowotnego, ale lepiej ich nie lekceważyć. Chociaż to głównie defekt natury estetycznej, mogą być powodem problemów – szczególnie z akceptacją własnego ciała oraz samooceną. Nie warto jednak rezygnować z walki o ładną skórę – tym bardziej, że istnieje wiele metod pozwalających na zmniejszenie widoczności prążków. Dowiedz się, jak pozbyć się rozstępów.

Rozstępy to powszechny problem, który dotyczy nie tylko kobiet, ale również mężczyzn czy nawet osób nastoletnich. Szacuje się, że zmaga się z nimi nawet 90% ciężarnych, 70% dziewcząt i 40% chłopców w okresie dojrzewania. Nie jesteś więc osobą osamotnioną, ale dla Ciebie to pewnie marne pocieszenie. Zamiast jednak zamartwiać się swoim ciałem, wyrusz w drogę po piękniejszą skórę. Pozwól, że będę Twoim przewodnikiem – udzielę Ci kilku wskazówek, które zbliżą Cię do tego celu.

Skąd się biorą rozstępy?

Mianem rozstępów określa się zmiany skórne, które przypominają blizny. Powstają na skutek uszkodzenia struktury włókien kolagenowych – wtedy, gdy zaczynają oddziaływać na nie bardzo duże siły rozciągające. Na skórze jawi się to w postaci długich prążków, które w pierwszej fazie przyjmują fioletowo-różowy kolor, a potem stają się jaśniejsze (ale – w zależności od ich wielkości czy stopnia ścieńczenia skóry – nadal się bardzo widoczne).

Nieestetyczne zmiany powstają głównie tam, gdzie skóra narażona jest na nadmierne rozciąganie. Zwykle występują na:

  • pośladkach,
  • ramionach,
  • udach,
  • brzuchu,
  • biodrach.

U niektórych kobiet rozstępy pojawiają się także na piersiach.

Walka z rozstępami – czy można ją zakończyć sukcesem?

Zastanawiasz się, jak pozbyć się rozstępów – szybko i skutecznie? Chociaż pewnie nie spodziewasz się takiej odpowiedzi, powiem krótko: są to trwałe zmiany skórne, więc nie zredukujesz ich w 100%. Nie brzmi to optymistycznie, jednak nie jest to powodem do całkowitej rezygnacji ze stosowania specjalistycznych kosmetyków oraz zabiegów z zakresu kosmetologii.

Zabiegi złuszczające z użyciem kwasów

Zabiegi złuszczające z wykorzystaniem kwasów chemicznych zawsze porównuję do terapii szokowej. To mocne uderzenie, co pozwala na spłycenie blizn, wygładzenie skóry oraz wyrównanie jej kolorytu. Dzięki temu – chociaż rozstępy nie znikają – stają się ledwo widoczne.

Do zabiegów używam kwasów o wysokim stężeniu, co umożliwia kontrolowane uszkodzenie naskórka. Dochodzi do jego złuszczenia oraz pobudzenia procesów regeneracji.

Pamiętaj! Praca z kwasami o wysokich stężeniach nie jest „zabawą”. Zamiast więc decydować się na samodzielne przeprowadzenie zabiegu w domowych warunkach, lepiej skorzystać ze wsparcia doświadczonego kosmetologa.

Aby uzyskać zadowalające efekty, nie należy poprzestawać na jednorazowym zabiegu. Warto przeprowadzić całą serię – w regularnych odstępach czasu.

Pielęgnacyjne zabiegi nawilżające i ujędrniające

Skóra w miejscu występowania rozstępów traci swój zdrowy wygląd. Przestaje być elastyczna i jędrna. Zamiast tego jest pomarszczona i wrzecionowata. Dlatego zabiegi złuszczające można przeplatać z zabiegami nawilżającym i ujędrniającymi. Chociaż nie będą one działać stricte na rozstępy, poprawią ogólny wygląd skóry.

Jakie zabiegi mam na myśli? Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, muszę lepiej poznać Twoją skórę. Tylko na tej podstawie precyzyjnie dobiorę kurację, która faktycznie przyniesie oczekiwane rezultaty.

Dermokosmetyki na rozstępy

Usuwanie rozstępów za pomocą kosmetyków jest możliwe, jednak wiele zależy od konkretnego preparatu. Regularne stosowanie drogeryjnych kremów zwykle okazuje się stratą czasu, choć ich aplikowanie może delikatnie poprawić kondycję skóry.

Jeśli chcesz zmniejszyć widoczność rozstępów – wygładzić i rozjaśnić prążki, celuj przede wszystkim w dermokosmetyki z „górnej półki”. I wcale nie chodzi o to, że „cena czyni cuda” – droższe kremy to m.in. zwykle unikalne receptury, unowocześnione formuły, wyższe stężenie składników aktywnych.

Na jakie preparaty warto zwrócić uwagę, aby nie eksperymentować? Wypróbuj:

  • Balsam do ciała Estryses Sesderma* – to jeden z najlepszych kosmetyków na rozstępy z bogatym składem wycelowanym w niwelowanie widoczności nieestetycznych prążków; wspomaga przy tym ujędrnienie i nawilżenie skóry.

Polecam również Balsam do ciała Lotion Plus 15% AHA RESURFACE* od NeoStrata. Są to preparaty ukierunkowane na poprawę jędrności i elastyczności skóry, co pomoże w zapobieganiu pojawienia się kolejnych prążków.

* Zainteresowały Cię te produkty? Aby je zamówić w atrakcyjnej cenie i bez ponoszenia kosztów dostawy, napisz do mnie. W odpowiedzi poinformuję Cię o aktualnej cenie oraz szczegółach wysyłki.

Nie dopuść do powstania kolejnych rozstępów

Nie chcesz zastanawiać się, jak pozbyć się rozstępów? Nie będzie to łatwe, ponieważ – skoro już zmagasz się z prążkami – masz pewne skłonności do ich pojawiania się. Dlatego musisz wziąć sprawy w swoje ręce, aby nie dopuścić do kolejnych nieestetycznych zmian. Co możesz zrobić?

  • Unikaj gwałtownych spadków i wzrostów masy ciała.
  • Systematycznie dbaj o swoją skórę – aplikuj odpowiednie kremy i poddawaj się zabiegom pielęgnacyjnym.
  • Dobrze się odżywiaj – wraz z posiłkami dostarczysz niezbędne składniki, które pomogą wzmocnić skórę od środka.

A jeśli znów pojawią się rozstępy, nie zamartwiaj się! Możesz umówić się ze mną na konsultację kosmetologiczną, podczas której zajmę się Twoim problemem.