Krem przeciwzmarszczkowy – na co zwracać uwagę przy jego wyborze?

Masz świadomość, że nie masz szans z upływającym czasem – prędzej czy później na Twojej skórze pojawią się oznaki starzenia. Możesz jednak opóźnić ten proces i sprawić, że nie będzie tak dotkliwy. Jak? Z pomocą przychodzi krem przeciwzmarszczkowy – nie dowolny, a ten dopasowany do Twoich potrzeb. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Wraz z wiekiem na skórze zaczynają pojawiać się pierwsze oznaki starzenia. To skutek utraty jędrności i elastyczności, do czego dochodzi w efekcie spadku poziomu kolagenu czy kwasu hialuronowego. Aby proces ten oddalić w czasie, warto sięgnąć po krem przeciwzmarszczkowy. Odpowiednio dobrany pomoże zmniejszyć widoczność istniejących już niedoskonałości skóry, a także opóźnić powstawanie kolejnych oznak starzenia.

Jak wybrać dobry krem przeciwzmarszczkowy?

Aby krem przeciwzmarszczkowy faktycznie pomógł, nie może być wybrany przypadkowo. Musisz poświęcić odrobinę czasu na przeanalizowanie ich składu – zarówno pod kątem składników anti-aging, jak i dopasowania do potrzeb swojej skóry.

Pamiętaj! Cera sucha będzie wymagała dostarczenia nieco innych składników aktywnych niż cera mieszana czy trądzikowa. Liczą się więc nie tylko substancje typowo przeciwstarzeniowe, ale też te wpływające na jej odżywienie, nawilżenie czy regenerację.

Odpowiednie składniki aktywne

Obietnica działania przeciwzmarszczkowego musi znaleźć pokrycie w zawartych składnikach aktywnych. To w dużej mierze właśnie od nich zależy skuteczność danego preparatu (aczkolwiek Ty też masz w tym swój udział).

Z punktu widzenia działania anti-aging znaczenie mają m.in.:

  • neoglukozamina – należy do grupy aminocukrów, który stanowi budulec tkanek żywych organizmów; odpowiada za współtworzenie kwasu hialuronowego oraz wykazuje delikatne działanie złuszczające; zapewnia więc szybką odnowę i redukcję istniejących już zmarszczek;
  • arbutyna – chociaż kojarzona głównie z właściwościami rozjaśniającymi przebarwienia, wspomaga utrzymanie młodzieńczego wyglądu; właśnie poprzez redukcję istniejących plam sprawia, że skóra prezentuje się dużo młodziej;
  • kwasy PHA – wykazują działanie złuszczające, dlatego świetnie sprawdzają się z walce z łagodnymi oznakami starzenia; spłycają zmarszczki oraz pomagają utrzymać jędrności i elastyczność skóry;
  • kwasy AHA – przyczyniają się do wyraźnego spłycenia zmarszczek, a także wspomagają produkcję kolagenu;
  • kwas kojowy – chociaż często występuje w kosmetykach likwidujących przebarwienia, wykazuje właściwości przeciwzmarszczkowe; jest źródłem antyoksydantów, które przeciwdziałają wolnym rodnikom;
  • witamina C – jest sprzymierzeńcem skóry dojrzałej, ponieważ wspomaga syntezę kolagenu (jest ona niezbędna w tym procesie); dzięki temu pomaga skórze odzyskać jędrność i elastyczność;
  • witamina E – znana jako witamina młodości, jest silnym przeciwutleniaczem; pomaga zwalczać wolne rodniki będące przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry.

Czytaj też:  Kwas glikolowy na twarz

Ochrona przeciwsłoneczna

Czy wiesz, że słońce nawet w 90% odpowiada za przedwczesne starzenie się? Jeśli więc chcesz opóźnić ten proces, wybieraj kremy przeciwzmarszczkowe zapewniające ochronę przeciwsłoneczną.

Pamiętaj jednak, aby – w okresie bezpośredniej ekspozycji na słońce – systematycznie aplikować „świeżą” warstwę takiego kremu. Zawarte w kosmetykach filtry stanowią barierę dla promieniowania UVA i UVB średnio przez 1,5 godziny.

Miejsce składnika aktywnego na liście

Jeśli do tej pory jakikolwiek kosmetyk trafiał w Twoje ręce po zapoznaniu się ze składnikami aktywnymi na przedniej etykiecie, czas zmienić swoje podejście.

Czy wiesz, że składnik aktywny musi być wysoko na liście, aby preparat miał szansę przynieść oczekiwane efekty? Jeśli substancje przeciwzmarszczkowe będą znajdowały się daleko w tyle, stosowanie kosmetyku będzie nie tylko stratą czasu, ale i… pieniędzy.

Znam kilka kremów przeciwzmarszczkowych, za które trzeba zapłacić nawet 400 zł. W tym przypadku… cena nie uczyni cudów, ponieważ składniki aktywne znajdują się na szarym końcu składu INCI.

Krem przeciwzmarszczkowy – o czym jeszcze pamiętać?

Wybór kremu przeciwzmarszczkowego masz już za sobą? Pamiętaj, że na jego skuteczność wpływają także Twoje nawyki. Jeśli chcesz, aby jego stosowanie przyniosło oczekiwane efekty, warto:

  • stosować się do zasad prawidłowej pielęgnacji,
  • zadbać o właściwą dietę i nawodnienie,
  • unikać ekspozycji na słońce bez uprzedniej ochrony słonecznej.

Takie całościowe podejście pomoże Ci opóźnić proces starzenia się skóry.