Robisz wiele, aby opóźnić procesy starzenia, usunąć oznaki upływającego czasu czy pozbyć się przebarwień. Zastanów się jednak, czy rzeczywiście podejmujesz wszystkie możliwe działania w tym kierunku? Poza odpowiednią pielęgnacją – zarówno tą domową, jak i przeprowadzaną w gabinecie kosmetologicznym – warto włączyć ochronę przeciwsłoneczną. Dowiedz się, dlaczego należy stosować kremy z filtrem do twarzy – nie tylko w okresie letnim, ale i przez cały rok.
Kremy z filtrem do twarzy to kosmetyki, których stosowanie kojarzy się głównie z upalnymi letnimi dniami. Większość osób sięga po nie na wakacjach – głównie podczas wypoczynku w zagranicznych nadmorskich kurortach. Zamiast jednak chować je do szafki po powrocie z wakacji, należy aplikować je cały czas. Tak, to żadna pomyłka. Promieniowanie UV oddziałuje na Twoją skórę także wtedy, gdy tego nie widzisz i nie czujesz. Nie musi świecić intensywne słońce, aby promienie działały na Twoją niekorzyść.
Ochrona skóry przed promieniowaniem UV – dlaczego jest ważna?
Zastanawiasz się, dlaczego należy wystrzegać się słońca, skoro jest ono niezbędne m.in. do przezskórnej produkcji witaminy D3, a także poprawy samopoczucia? Wyjaśnienie jest proste – promieniowanie UV:
- przyspiesza proces fotostarzenia się skóry;
- przyczynia się do zwiększenia produkcji wolnych rodników;
- zwiększa ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych;
- zwiększa ryzyko poparzenia słonecznego.
Nie oznacza to jednak, że słońca musisz unikać jak ognia. Powiem więcej – możesz zażywać kąpieli słonecznych, ale pod pewnymi warunkami. Jednym z nich jest ochrona przeciwsłoneczna, którą zapewniają kremy z filtrem do twarzy.
Kremy z filtrem do twarzy – jaki SPF wybrać?
Kremy z filtrem do twarzy różnią się zakresem ochrony, wyrażanym w SPF (z ang. Sun Protection Factor). Informuje o tym, jak długo można przebywać na pełnym słońcu, aby nie doszło do zaczerwienienia skóry.
Ważne! Przyjmuje się, że po ok. 15 minutach przebywania na pełnym słońcu bez żadnego zabezpieczenia dochodzi do powstania rumienia.
Chociaż teoria mówi o utrzymaniu ochrony nawet przez kilka godzin, praktyka wskazuje na ok. 90 minut. Tyle mniej więcej trwa ochrona przeciwsłoneczna.
Musisz jednak pamiętać, że z minuty na minutę skuteczność ochrony słabnie. Dlatego tak ważne jest, aby – szczególnie, jeśli zażywasz kąpieli słonecznych – co jakiś czas aplikować kolejną warstwę kosmetyku z filtrem. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko powstania podrażnień, oparzenia czy przebarwień (jeśli masz do nich skłonność).
Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych w kremach
Kremy przeznaczone do ochrony przeciwsłonecznej zasadniczo bazują na dwóch typach filtrów: mineralnych i chemicznych. Które z nich wybrać?
- Filtry mineralne – ich działanie polega na odbijaniu promieni słonecznych, działając na powierzchni skóry. Z tego powodu są polecane do stosowania przez dzieci i kobiety w ciąży. Jeśli interesują Cię kremy z filtrem do twarzy, zwróć uwagę na obecność takich składników jak np. tlenek cynku (Zinc Oxide), dwutlenek tytanu (Titanium Dioxide).
- Filtry chemiczne – ich działanie polega na pochłanianiu promieniowania słonecznego. Do tej kategorii zaliczane są m.in. takie substancje jak: avobenzon, tinosorb M, Ethylhexyl methoxycinnamate.
Pamiętaj! Aby kremy z filtrem do twarzy zapewniały dostateczną ochronę, muszą zabezpieczać przed promieniowaniem UVA i UVB. Zwracaj więc uwagę na oznaczenia – nie wszystkie preparaty chronią przed promieniami obu rodzajów. Wybieraj więc wyłącznie te, które dają podwójne zabezpieczenie.
Kremy z filtrem do twarzy należy stosować cały rok
Wiesz już, że promieniowanie oddziałuje na Twoją skórę także w dni pozbawione słońca. O ile promieniowanie UVB działają najbardziej intensywnie w okresie letnim, o tyle promieniowanie UVA jest aktywne cały czas – jego stężenie emitowane jest na niezmiennym poziomie przez cały rok. Co więcej, nie jest zatrzymywane przez chmury, mgłę, a nawet… szyby.
Czy wiesz, że 80% promieni UVA dociera do górnych obszarów skóry właściwej, zaś 20% jest w stanie dotrzeć dużo głębiej?
Jeśli skóra nie jest dostatecznie zabezpieczona, promienie UVA mogą wyrządzić poważne szkody. Mam na myśli przyspieszenie procesów fotostarzenia, które objawia się m.in.:
- stopniową utratą jędrności i gęstości skóry;
- zwiększeniem szorstkości skóry w dotyku, co jest skutkiem jej nadmiernym rogowaceniem;
- przesuszeniem skóry;
- powstawaniem przebarwień, które są efektem zaburzenia pracy komórek barwnikowych (melanocytów).
Pamiętaj! Kremy z filtrem do twarzy należy aplikować nie tylko podczas bezpośredniej ekspozycji skóry na słońce. Nanoś je codziennie – przez 365 dni w roku, aby ochronić skórę przed negatywnymi skutkami promieniowania UVA i UVB.
Na koniec mam dla Ciebie dobrą wiadomość – na rynku kosmetycznym jest wiele kremów na dzień, które zapewniają optymalną ochronę przed promieniowaniem UV. Dzięki temu nie musisz stosować ciężkich i pozostawiających białą warstwę kosmetyków. Nowoczesne kremy z filtrem do codziennej pielęgnacji bazują na lekkich formułach, które szybko się wchłaniają. Stanowią więc niewidzialną barierę nieprzepuszczającą promieniowania.