Trądzik pospolity. Jakie są skutki uboczne leczenia izotretynoiną doustną? Kosmetolog radzi

Trądzik pospolity. Jakie są skutki uboczne leczenia izotretynoiną doustną? Kosmetolog radzi

Leczenie trądziku pospolitego izotretynoiną doustną – często występujące skutki uboczne tego leku to skóra sucha i bardzo sucha na całym ciele.

Coraz częściej leczenie trądziku pospolitego odbywa się za pomocą izotretynoiny doustnej. Najpopularniejsze leki na polskim rynku farmaceutycznym to Izotek i Aknenormin. Izotretynoina doustna to często jedyna szansa na normalne życie dla osób z ciężką postacią trądziku pospolitego. Coraz więcej osób cierpi na tę przypadłość. Na przestrzeni tego co obserwuję w swojej pracy trądzik pospolity jest chorobą cywilizacyjną.

15 lat temu występował głównie u młodzieży, w okresie dojrzewania. Teraz na trądzik pospolity można zachorować w każdym wieku. Ma na to wpływ styl życia, hormony, odżywianie. Mają go praktycznie wszyscy. Kobiety, mężczyźni, małe dzieci i nastolatkowie. Jest bardzo wiele różnych odmian trądziku, ale ten najbardziej doskwierający to ten w przebiegu, którego występują zmiany ropne, duże guzy, przebarwienia pozapalne i blizny.

Wybór a czasami konieczność leczenia izotretynoiną doustną zaczyna się często już w wieku nastoletnim, lek dozwolony jest od 16 roku życia. Izotretynoina doustna dla wielu osób jest ostatnią deską ratunku. Warto wypróbować wiele innych możliwości i narzędzi w walce z trądzikiem, ale są postacie, które wymagają natychmiastowego leczenia izotretynoiną doustną. O tym zawsze decyduje lekarz specjalista.

Skóra sucha jako skutek uboczny stosowania izotretynoiny doustnej jest bardzo częsta. Suche jest całe ciało, ale i błony śluzowe spojówek, nosa i ust. Warto w tym czasie postawić na prawidłowe odżywianie, skupiając uwagę na przyjmowaniu 3-5 posiłków dziennie. Żywienie w tym czasie ważne, żeby było zbilansowane. Muszą być obecne węglowodany złożone, białko, warzywa , odrobina owoców i oleje, orzechy.

To będzie miało duży wpływ na skórę. W przebiegu leczenia izotretynoiną doustną nie należy stosować żadnych środków złuszczających, żadnych leków miejscowych na bazie retinoidów. Pielęgnacja skóry w przebiegu leczenia izotretynoiną doustną powinna skupić się na nawilżaniu i odżywianiu skóry. Wszystkie preparaty, które stosujemy powinny należeć do emolientów. Emolienty to dermokosmetyki, które  powodują, że skóra jest dobrze nawilżona, zregenerowana, nie łuszczy się, nie daje dyskomfortu ściągnięcia.

Takie kosmetyki z powodzeniem możemy stosować do całej pielęgnacji ciała. Do mycia ciała i włosów, do pielęgnacji skóry twarzy (w tym ust) i ciała. Jeśli cierpimy na wyjątkowo suche spojówki, pomoże nawilżacz powietrza i krople nawilżające do oczu (np. Ursapharma). Do nawilżania śluzówki nosa wart uwagi jest izotoniczny roztwór soli morskiej (np. Marimer).

Jeśli potrzebujesz pomocy, zapraszam do kontaktu.