Chociaż to łupież suchy uważany jest za uciążliwą przypadłość, jeszcze większym wyzwaniem okazuje się być łupież tłusty. Rozpoznasz go bez trudu, ale łatwo się go nie pozbędziesz. Aby walka z nim była bardziej owocna, dowiedz się czym jest i co na łupież będzie najlepsze.
Łupież, często traktowany jako defekt estetyczny, wcale nim nie jest. Należy do grupy najczęstszych schorzeń skóry głowy, dlatego nie można go lekceważyć. Zbagatelizowany, nierzadko prowadzi do poważnych konsekwencji – z nadmiernym wypadaniem włosów na czele.
Łupież tłusty – skąd się bierze?
Trudno mówić o jednej przyczynie łupieżu tłustego, ale głównym winowajcą są grzyby drożdżopodobne Malassezia. Chociaż ich bytowanie na skórze jest zjawiskiem fizjologicznym, w pewnych warunkach dochodzi do ich negatywnego oddziaływania.
Wśród czynników sprzyjających kolonizowaniu się grzybów drożdżopodobnych można wymienić:
- zaburzenia w funkcjonowaniu układu odpornościowego;
- zaburzenia hormonalne;
- nieprawidłową pielęgnację włosów i skóry głowy;
- narażenie na przewlekły stres;
- zanieczyszczenia powietrza;
- nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne.
Łupież tłusty – objawy
Jeśli chodzi o łupież tłusty, objawy są dość charakterystyczne. Łatwo go rozpoznać m.in. po:
- występowaniu żółtych łusek, które przyklejają się do skóry głowy;
- silnym i uporczywym świądzie;
- tłustej skórze głowy;
- występowaniu stanów zapalnych.
Pamiętaj, że łupież tłusty nie zawsze występuje u osób z włosami przetłuszczającymi się. Do mojego gabinetu kosmetologicznego często zgłaszają się pacjenci z suchymi włosami.
Jak zwalczyć łupież tłusty?
Zastanawiasz się, co na łupież tłusty będzie najlepsze? Jest to wymagający przeciwnik, więc przygotuj się na wyczerpującą walkę. Ograniczanie się wyłącznie do działania objawowego – niewiele da. Warto wycelować bezpośrednio w przyczynę – tylko wtedy leczenie łupieżu tłustego przyniesie oczekiwane efekty.
Zmiana nawyków pielęgnacyjnych
Zdarza Ci się kłaść spać zaraz po umyciu włosów? Zbyt rzadko myjesz włosy skłonne do przetłuszczania się z obawy przed nasileniem tego procesu? Poprzez takie nawyki otwierasz drogę do powstawania łupieżu tłustego. Pamiętaj, że utrzymywanie wilgoci na skórze, zbyt rzadkie mycie włosów, a nawet przegrzewanie głowy są czynnikami sprzyjającymi większej aktywności grzybów drożdżopodobnych.
Zerwij z niewłaściwymi nawykami, co wspomoże leczenie łupieżu tłustego.
Odpowiednia pielęgnacja
Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się łupieżu, przyjrzyj się stosowanym do tej pory kosmetykom. Zacznij od zmiany szamponu na preparat zawierający składniki wspierające działanie keratolityczne oraz o właściwościach grzybobójczych. Niezbędne będą także substancje pomagające łagodzić świąd i podrażnienia skóry głowy.
Aby wspomóc walkę z łupieżem tłustym, zrezygnuj ze stosowania masek czy odżywek (szczególnie tych bez spłukiwania) – na bazie olejów. Chociaż takie kosmetyki pomagają odżywić włosy i skórę głowy, mogą prowokować powstawanie łupieżu – szczególnie, jeśli masz do niego skłonność.
Właściwa dieta
Przyjrzyj się swojej diecie, ponieważ niedobory witamin i składników mineralnych mogą zwiększać ryzyko powstania łupieżu tłustego.
Jeśli Twój sposób odżywiania nie jest do końca zgodny z piramidą żywieniową, wprowadź modyfikacje. Włącz do diety produkty spożywcze, które są źródłem przede wszystkim: witaminy A, witaminy E, witaminy z grupy B, cynku, selenu. Znajdziesz je m.in. w produktach pełnoziarnistych, orzechach (z naciskiem na orzechy brazylijskie), rybach, grzybach, jajkach kurzych.
Jak się pozbyć łupieżu? Warto zasięgnąć porady kosmetologa
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak się pozbyć łupieżu tłustego skutecznie, niezbędna może okazać się konsultacja kosmetologiczna. Dlaczego?
Leczenie łupieżu tłustego jest sporym wyzwaniem, a kluczem do sukcesu jest dobór odpowiedniej metody. To może być utrudnione m.in. z powodu objawów bardzo zbliżonych do łojotokowego zapalenia skóry. Brak wystarczającej wiedzy będzie skłaniać do postępowania po omacku, a leczenie łupieżu tłustego metodą prób i błędów najczęściej przynosi więcej szkody niż pożytku.
Z doświadczenia wiem, że konsultacja kosmetologiczna stanowi pierwszy krok w stronę rozwiązania problemu. Pozwala na postawienie trafnej diagnozy i umożliwia dobranie odpowiednich metod leczenia – takich, które sprawdzą się w konkretnym przypadku.
Sprawdź: Konsultacja kosmetologiczna – z czym się zgłosić?
Moi pacjenci otrzymują ode mnie również garść wskazówek dotyczących pielęgnacji. Dzięki temu nie tylko wzmacniają efekty leczenia, ale i mają szansę na uniknięcie nawrotu problemu.