Nawilżanie skóry – co je poprawia?

Dobrze nawilżona skóra wygląda na zdrową i emanuje blaskiem. Z pewnością zależy Ci na osiągnięciu takiego efektu, dlatego poszukujesz sposobów na poprawę nawodnienia skóry. Chociaż stosowanie odpowiednich kremów nawilżających jest koniecznością, nie jest to jedyny element pielęgnacji. Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić, aby poprawić nawilżenie skóry.

Nawilżanie skóry powinno wejść Ci w nawyk, bo tylko w ten sposób otworzysz sobie drogę do zdrowego i młodzieńczego wyglądu. `

Nawilżanie skóry – kiedy jest potrzebne?

O to, aby skóra otrzymywała odpowiednią ilość wody, należy dbać każdego dnia. W przeciwnym razie narażasz ją na odwodnienie, które może objawiać się m.in.:

  • uczuciem ściągnięcia,
  • zaczerwienieniem lub podrażnieniami,
  • łuszczeniem się naskórka,
  • widocznymi porami skóry,
  • utratą elastyczności.

Jeżeli zauważysz u siebie choćby jeden z powyższych elementów, czas zacząć działać. I to jak najszybciej.

Jak powinno wyglądać nawilżanie skóry?

O nawilżanie skóry trzeba dbać systematycznie. Niestety wiele osób popełnia ten sam błąd – walkę z odwodnieniem zaczyna wtedy, gdy widoczne są jego objawy. Oznacza to jeszcze więcej pracy i wymaga większego zaangażowania. Dlatego zawsze powtarzam, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” – dotyczy to każdego obszaru życia, także tego związanego z codzienną pielęgnacją.

Krok 1. Dostarczanie odpowiedniej ilości płynów

Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien przyjmować nawet 2 litry wody w ciągu dnia. Ważne jest jednak to, aby rozłożyć to na wiele mniejszych porcji – pozwoli to zapewnić „ciągłość”.

Rodzaj wody nie ma większego znaczenia – może to być woda niegazowana, woda gazowana. Jak lubisz. Warto jednak wystrzegać się wszelkich napojów dosładzanych – owszem to także woda, ale „wzbogacona” ogromną ilością niepotrzebnego cukru.

Krok 2. Włączenie do diety większej ilości warzyw i owoców

Warzywa i owoce to najlepsze źródło naturalnych witamin i składników mineralnych, które odpowiadają za kondycję skóry. Szczególną rolę przypisuje się produktom zawierającym witaminy z grupy B – z wyraźnym akcentem na:

  • witaminę B2 – to właśnie ona wspomaga walkę z przesuszoną skórą, wspiera kontrolowanie procesu rogowacenia oraz regeneracji naskórka;
  • witaminę B3 – wspomaga utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia skóry.

Polecam zwiększyć ilość natki pietruszki, brokułów, warzywa kapustne, pomarańcze – są to warzywa i owoce zawierające sporą ilość witamin z grupy B.

Krok 3. Stosowanie dobrze dobranych kosmetyków

Nawilżanie skóry zapewniają odpowiednio dobrane kosmetyki – szczególnie te przeznaczone do skóry wrażliwej. Zachęcam jednak do wnikliwego „badania” składu, bo nie wszystkie takie preparaty zapewniają obiecywane właściwości.

Masz świadomość tego, że rynek kosmetyczny jest bardzo bogaty. Znajdziesz tam wiele różnych preparatów, które różnią się… ceną. To z kolei przekłada się na ich jakość i skuteczność. Za przykład mogę podać drogeryjny płyn micelarny i płyn micelarny Bioderma. Mimo że oba są nawilżające, ten pierwszy… jest bardziej wysuszający. Jego stosowanie może przynieść efekty odwrotne do oczekiwanych.

Krok 4. Poddawanie się zabiegom kosmetologicznym

Jeśli chodzi o nawilżanie skóry, zachęcam do poddawania się zabiegom kosmetologicznym. W zależności od indywidualnych potrzeb, wykonuję zabiegi złuszczające, pielęgnacyjne – z wykorzystaniem odpowiednio dobranych składników aktywnych.

Warto wykonywać je regularnie, bo to właśnie w systematyczności tkwi tajemnica skuteczności – sekret ładnie wyglądającej skóry. Ja zawsze wychodzę z założenia, że lepiej działać systematycznie i łagodniej niż od czasu do czasu stosować „agresywne” zabiegi.

Krok 5. Sprawdzanie stanu zdrowia

Czy wiesz, że na kondycję Twojej skóry wpływa stan zdrowia? Jeśli zmagasz się z suchą, odwodnioną skórą, a żadne zabiegi nie przynoszą efektów, warto wykonać badania profilaktyczne.

Czasami zdiagnozowana choroba i podjęte leczenie przynosi efekty. Tak jest m.in. w przypadku niedoczynności tarczycy – po uregulowaniu gospodarki hormonalnej skóra odzyskuje zdrowy wygląd.

Dbanie o nawilżanie skóry powinno stać się częścią Twojej codziennej pielęgnacji. Jeśli będziesz podążać zgodnie z powyższymi wskazówkami, szybko dostrzeżesz pierwsze pozytywne zmiany.