Oczyszczanie skóry twarzy to pierwszy i najważniejszy krok codziennej pielęgnacji. Stosowanie najdroższych kremów na niewiele się zda, jeśli będziesz pomijać ten etap. I wcale nie chodzi wyłącznie o stosowanie żelów czy pianek myjących – na oczyszczanie skóry twarzy trzeba spojrzeć ze znacznie szerszej perspektywy. Pozwól, że wyjaśnię Ci, co mam na myśli.
Wydaje Ci się, że robisz wszystko, aby Twoja skóra zachwycała młodzieńczym wyglądem i emanowała blaskiem. Zastanawiasz się jednak, gdzie popełniasz błąd, ponieważ efekty nie są tak spektakularne, a na skórze pojawiają się niedoskonałości.
Teraz zamknij oczy i wróć na chwilę pamięcią do przeszłości. Przypomnij sobie, ile razy zdarzyło Ci się pomijać etap dogłębnego oczyszczania? Co prawda trudno będzie to wszystko nadrobić, ale… nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie wyprawy po pięknie wyglądającą skórę.
Oczyszczanie skóry twarzy – dlaczego jest ważne?
Usuwanie zanieczyszczeń czy nadmiaru sebum przywołuje na myśl oczyszczanie skóry trądzikowej i skłonnej do zaskórników? Taki zabieg jest potrzebny każdemu – niezależnie od typu cery.
Istotą dogłębnego oczyszczania jest nie tylko zmycie kurzu, potu czy warstwy łoju. Chodzi o usunięcie zrogowaciałej warstwy rogowej. To właśnie ona odpowiada za poszarzały wygląd skóry. Sprawia, że traci blask, pojawiają się drobne wypryski, grudki czy nawet przebarwienia.
Jak prawidłowo oczyszczać skórę twarzy?
Zastanawiasz się, jak prawidłowo oczyszczać skórę twarzy? Największe znaczenie ma regularność. Jeśli będziesz systematycznie złuszczać martwe komórki naskórka, wówczas osiągniesz rewelacyjne efekty.
Krok 1. Zacznij od usunięcia zanieczyszczeń
Pierwszym etapem jest zastosowanie kosmetyków, które pomogą pozbyć się zgromadzonych w ciągu dnia i nocy zanieczyszczeń – w tym kurzu, potu, sebum. Czym oczyszczać skórę twarzy? Wybór preparatu zależy przede wszystkim od typu cery oraz dotykających ją problemów.
Na pewno warto zrezygnować z tradycyjnego mydła, ponieważ prowadzi ono do zmiany naturalnego pH skóry. Możesz sięgnąć po żele czy pianki myjące. Dobrze sprawdzi się także płyn micelarny.
Krok 2. Rozpocznij złuszczanie
Wstępnie oczyszczona skóra twarzy jest gotowa na dalszy etap, tj. zabieg złuszczający. W tym przypadku możesz skorzystać z domowych sposobów lub zdecydować się na profesjonalny zabieg w gabinecie kosmetologicznym.
Wskazówka! Lepsze rezultaty przyniesie regularne dogłębne oczyszczanie skóry poprzez złuszczanie (w domu i w gabinecie), niż jeden bardzo silny zabieg wykonywany od czasu do czasu, który powoduje podrażnienie i płatowe łuszczenie się skóry.
Oczyszczanie skóry twarzy w domu – wskazówki
Wiesz już, że systematyczność odgrywa istotną rolę, jeśli chodzi o oczyszczanie skóry twarzy. Z tego powodu zalecam pacjentom, aby samodzielnie wykonywali taki zabieg w domu. Jak oczyszczać skórę twarzy w tym przypadku?
Peeling enzymatyczny
Peeling enzymatyczny sprawdza się doskonale w przypadku regularnego dogłębnego oczyszczania skóry twarzy. Działa bardzo delikatnie, ale przynosi świetne efekty.
Szczególnie polecam Papaya Granule Enzyme Peels* (Cell Fusion C). Przynosi natychmiastowy efekt rozjaśnienia, a dodatkowo wspomaga nawilżenie. Zawiera papainę – enzym, który pomaga złuszczyć warstwę rogową bez podrażniania skóry.
Peeling z kwasami
Efekt złuszczenia przyniesie peeling z kwasami – faworytem moim i moich pacjentów jest Microdermabrasion Polish 10% CORRECT* (NeoStrata). To kosmetyk, który nie tylko złuszcza martwe komórki naskórka, ale też wspomaga odmłodzenie i ujędrnienie. Jest w nim kwas glikolowy (10%), który został połączony z kwasem laktobionowym – dla spotęgowania rezultatów.
* Zainteresowały Cię te produkty? Aby je zamówić w atrakcyjnej cenie i bez ponoszenia kosztów dostawy, napisz do mnie. W odpowiedzi poinformuję Cię o aktualnej cenie oraz szczegółach wysyłki.
Peeling z maseczką
Peeling z maseczką to propozycja 2w1. Kosmetyki należące do tej grupy odpowiadają za dogłębne oczyszczenie na trzy sposoby: enzymatycznie, chemicznie i mechanicznie.
Najlepsze, moim zdaniem, preparaty z tej kategorii to:
- Pure Renewing Mask* (Mesoestetic) – maseczka wspomaga oczyszczanie i złuszczenie; usuwa martwe komórki naskórka, przyspiesza gojenie się zmian trądzikowych;
- Pore Refining Treatment* (PCAskin) – maseczka zawierająca kwas migdałowy i kaolin, dzięki czemu nie tylko oczyszcza, ale i wspomaga regenerację oraz wygładzenie.
Stosuj je regularnie, a szybko zauważysz efekty.
Pamiętaj! Systematycznie nie znaczy codziennie. Zapoznaj się z informacją od producenta i stosuj produkt zgodnie z jego sugestią.
* Zainteresowały Cię te produkty? Aby je zamówić w atrakcyjnej cenie i bez ponoszenia kosztów dostawy, napisz do mnie. W odpowiedzi poinformuję Cię o aktualnej cenie oraz szczegółach wysyłki.
Oczyszczanie skóry twarzy w gabinecie – jakie zabiegi są najlepsze?
Jeśli chodzi o oczyszczanie skóry twarzy w gabinecie, najczęściej wykonywane są dwa rodzaje:
- zabiegi złuszczające z wykorzystaniem kwasów,
- oczyszczające zabiegi pielęgnacyjne.
Czytaj też: Peeling chemiczny – czy warto?
Specyfika tego, w jaki sposób pracuję z pacjentami powoduje, że nie jestem w stanie podać konkretnych zabiegów czy wykorzystywanych składników. Każda skóra – chociaż potrzebuje dogłębnego oczyszczania z martwych komórek naskórka – ma nieco inne potrzeby i inną kondycję. To wszystko biorę pod uwagę, aby oczyszczanie skóry twarzy było nie tylko bezpieczne, ale i maksymalnie skuteczne.
Z doświadczenia mojego i moich pacjentów wiem, że systematyczne zabiegi oczyszczające wykonywane w gabinecie kosmetologicznym pozwalają uporać się z większością problemów skórnych. Co więcej, regularnie wykonywane – połączone z prawidłową pielęgnacją domową, pozwalają uniknąć zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.