Płyn micelarny do twarzy – co to jest i jak działa?

Żele czy pianki nie są jedynymi kosmetykami przeznaczonymi do oczyszczania twarzy. Ciekawym rozwiązaniem jest płyn micelarny, który – dzięki swoim właściwościom – potrafi skutecznie uporać się ze zgromadzonymi na twarzy zanieczyszczeniami. Dowiedz się, jak działa i kto powinien się nim zainteresować.

Doskonale wiesz, że prawidłowe oczyszczanie twarzy jest fundamentem prawidłowej pielęgnacji. Czynności tej nie możesz traktować po macoszemu, jeśli chcesz zadbać o dobrą kondycję skóry. W precyzyjnym usunięciu zanieczyszczeń może Ci pomóc płyn micelarny – z uwagi na jego nietypową właściwość.

To może Cię zainteresować: Najlepsze kosmetyki do oczyszczania skóry twarzy

Płyn micelarny, czyli co?

Płyn micelarny – podobnie jak żel czy pianka – jest kosmetykiem stworzonym z myślą o oczyszczaniu twarzy. Pozwala na usuwanie zgromadzonych na skórze zanieczyszczeń, np. resztek kosmetyków, nadmiaru sebum czy kurzu.

Tym, co wyróżnia ten kosmetyk od innych preparatów do mycia twarzy, jest unikalny skład. Płyn micelarny bazuje na micelach – mikroskopijnej wielkości cząsteczkach, zawieszonych w roztworze wodnym. I to właśnie one odpowiadają za precyzyjne oczyszczenie skóry z wszelkich zanieczyszczeń, co wynika z ich właściwości.

  • Zewnętrzna warstwa jest hydrofilowa – „lubi” wodę i odpycha tłuszcze.
  • Wewnętrzna warstwa jest hydrofobowa – przyciąga tłuszcze i odpycha wodę.

To sprawia, że micele działają niczym magnes, przyciągając cząsteczki sebum, pozostałości kosmetyków itp. Co istotne, cały proces oczyszczania odbywa się bez konieczności pocierania – wystarczy delikatnie przetrzeć skórę nasączonym płatkiem kosmetycznym.

Warto wiedzieć! Stosowanie płynu micelarnego nie wymaga użycia wody. Po jego zaaplikowaniu nie ma potrzeby przemywania twarzy.

Dla kogo płyn micelarny?

Płyn micelarny działa dokładnie tak samo jak żel, pianka czy olejek do mycia twarzy. Dzięki temu, że zabrudzenia usuwane są w sposób delikatny, tego typu kosmetyk jest przeznaczony do każdego typu cery.

Sięgnij po niego wówczas, gdy:

  • zmagasz się z skórą szczególnie podatną na podrażnienia;
  • masz skórę suchą zwłaszcza po przemyciu twarzy wodą z kranu.

Płyn micelarny będzie także dobrym wyborem, gdy dość często musisz usuwać makijaż w ciągu dnia – także poza domem.

Jaki płyn micelarny wybrać?

Płyn micelarny – podobnie jak każdy inny kosmetyk – można dobrać do potrzeb konkretnego typu cery. Jakie produkty znajdziesz na rynku?

  • Jeśli masz skórę suchą – wybierz preparat ze składnikami nawilżającymi.
  • Jeśli zmagasz się ze skórą mieszaną i trądzikową – postaw na płyn micelarny wzbogacony np. kwasem mlekowym.
  • Jeżeli Twoim problemem jest skóra wrażliwa i alergiczna – najlepszym wyborem będzie kosmetyk z pantenolem.

Jak prawidłowo używać płynu micelarnego?

Korzystanie z płynu micelarnego do oczyszczania skóry jest proste – wystarczy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami.

  1. Niewielką ilość kosmetyku nanieść na płatek kosmetyczny.
  2. Przesuwaj nasączonym płatkiem po skórze – tak, aby usunąć zabrudzenia.
  3. Czynność tę powtarzaj do momentu aż kolejne płatki kosmetyczne będą czyste.

Wskazówka! Unikaj przecierania twarzy mocno zabrudzonym płatkiem kosmetycznym. Zmieniaj go bardzo często – po to, aby nie wcierać zanieczyszczeń w skórę.

Pamiętaj, że tego typu kosmetyk nie zastępuje toniku. Dlatego po oczyszczeniu skóry płynem micelarnym należy przeprowadzić kolejne etapy pielęgnacji.