Serum – co to jest i jak działa?

Szturmem podbiły rynek kosmetyczny – i słusznie. Serum to kosmetyki, które potęgują efekty pielęgnacji. Warto je włączyć do codziennego rytuału, aby poprawić kondycję skóry. Dowiedz się, co to za preparaty i jak działają. Sprawdź też, jakie rodzaje serum do twarzy są dostępne na rynku.

Chociaż serum nie jest żadną nowością, nie wszyscy sięgają po tego typu kosmetyki. Często wynika to z niedostatecznej wiedzy o działaniu takich preparatów. Tymczasem włączenie produktu do codziennej pielęgnacji pomaga w osiągnięciu zadowalających rezultatów. Warunek jest tylko jeden – serum musi być dobrane do potrzeb skóry.

Co to jest serum?

Serum to silnie skoncentrowany kosmetyk, który wyróżnia się bogatą formułą. Ilość i stężenie składników aktywnych jest znacznie wyższe w porównaniu ze zwykłym kremem. Dzięki temu preparat jest w stanie przyczynić się do poprawy kondycji skóry w znacznie krótszym czasie.

Serum a zwykły krem – najważniejsze różnice

Wiele osób rezygnuje ze stosowania serum, tłumacząc to aplikowaniem zwykłego kremu pielęgnacyjnego.

Czy wiesz, że krem nie jest w stanie zastąpić serum? Oba kosmetyki warto stosować w ramach codziennej pielęgnacji, aby spotęgować efekty.

Różnica między serum a zwykłym kremem nie polega wyłącznie na ilości i stężeniu zastosowanych składników. To także kwestia konsystencji. O ile krem zwykły jest tłusty lub półtłusty, o tyle serum może mieć konsystencję:

  • wodnistą,
  • żelową,
  • wodno-żelową.

Taka postać nie jest przypadkowa. Dlaczego? Tego rodzaju konsystencja sprzyja wnikaniu składników aktywnych w głąb skóry. Dzięki temu jest ona lepiej odżywiona i zregenerowana.

To może Cię zainteresować: Krem zwykły – co to jest

Rodzaje serum a składniki aktywne

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów serum, które różnią się działaniem – w zależności od zastosowanych składników aktywnych.

Serum nawilżające

Serum nawilżające bazuje na składnikach, które pozwalają nadać skórze odpowiedni poziom nawilżenia oraz pomagają zatrzymać wodę. Wśród substancji wymienia się m.in. kwas hialuronowy, mocznik, gliceryna, aminokwasy.

Serum przeciwzmarszczkowe

Serum przeciwzmarszczkowe ma służyć opóźnianiu procesom starzenia. Dlatego w jego składzie znajdują się m.in. kwas hialuronowy, peptydy, ceramidy, koenzym Q10, witaminę C, witaminę E.

Serum rozjaśniające

Serum rozjaśniające jest odpowiednie dla skóry pozbawionej blasku i poszarzałej. Warto szukać kosmetyków, które zawierają np. skwalan, witaminę C, witaminę E, retinol.

Serum ujędrniające

Serum ujędrniające przyczynia się do poprawy napięcia i jędrności skóry. Odpowiadają za to m.in. takie składniki aktywne jak: olejek arganowy, proteiny z nasion pszenicy, peptydy, elastyna, kwas hialuronowy.

Jak stosować serum do twarzy?

Aplikowanie serum do twarzy powinno stanowić jeden z kroków codziennej pielęgnacji. Jak je nakładać poprawie, aby osiągnąć zadowalające rezultaty?

  • Wykonaj demakijaż i starannie oczyść skórę.
  • Zaaplikuj tonik, aby przywrócić skórze optymalne pH.
  • Nałóż niewielką ilość serum do twarzy (wystarczy jedna kropla na każdą część twarzy), a następnie delikatnie rozprowadź kolistymi ruchami.
  • Po wchłonięciu serum zaaplikuj krem.

Pamiętaj! Kiedy stosujesz serum do twarzy, nie rezygnuj ze zwykłego kremu. Duże znaczenie ma kompleksowa pielęgnacja, która zaprowadzi Cię do wymarzonych efektów.

Zależy Ci na stosowaniu serum do twarzy, które będzie dobrane do potrzeb Twojej skóry? Podczas indywidualnej konsultacji dobiorę odpowiedni kosmetyk. Zapraszam J