Umiejętność czytania składów kosmetyków albo przynajmniej ogólna orientacja w tej kwestii są bardzo przydatne, gdy chcesz kupować produkty skuteczne i dobrej jakości. Choć na pierwszy rzut oka skład INCI wydaje się być nie do opanowania, pokażę Ci, jak go analizować w prosty sposób. Mały spoiler – nie zamierzam tłumaczyć każdej nazwy na język polski, bo nie tego potrzebujesz, by dokonywać trafnych zakupów kosmetycznych!
Możesz się zastanawiać, dlaczego na opakowaniach kosmetyków nazwy składników nie są przetłumaczone na język polski. Przecież tak byłoby dla konsumentów znacznie łatwiej. Przyczyna jest jedna: kosmetyki muszą mieć skład INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients). Dzięki temu kosmetyk wyprodukowany i kupiony w Polsce, we Włoszech czy w Szwecji będzie mieć zapisany skład według tych samych zasad.
Sprawdź też:Kosmetyki z krótkim składem – czy zawsze najlepsze?
Skład INCI – jak go rozszyfrować? Kilka prostych wskazówek
Czy od teraz każde Twoje wyjście do drogerii będzie trwało minimum godzinę, zanim przeczytasz składy interesujących Cię produktów? Zdecydowanie nie! Poznanie wszystkich składników, których używa się do produkcji kosmetyków jest zbędne. Nie musisz rozszyfrowywać każdej nazwy, by umieć samodzielnie kupić dobry produkt. Jak czytać etykiety kosmetyków w prosty sposób?
Generalna zasada jest taka: im wyżej znajduje się dany składnik na etykiecie, tym więcej jest go w składzie. Mówiąc wprost – składnik, który Cię interesuje, powinien znajdować się na początku składu. Moim klientkom daję zwykle taką podpowiedź: jeśli zainteresował Cię jakiś produkt, podziel sobie palcem jego skład na pół. Jeżeli składnik, którego szukasz znajduje się w górnej części – śmiało kupuj. Jeśli w dolnej – raczej nie będzie to skuteczny produkt.
Uwaga! Producenci bardzo często wymieniają na przodzie opakowania składniki aktywne – wydaje się nam wtedy, że „krem z witaminą C” czy „nawilżająca mgiełka z zieloną herbatą” mają tych właśnie składników dużo, czyli muszą działać! Niestety, w większości przypadków, które znam, jest to tylko zabieg marketingowy, a w składzie znajdują się one raczej bliżej końca.
Dowiedz się więcej:Składniki łagodzące w kosmetykach – poznaj 5 najważniejszych
Kiedy wskazane jest, aby pożądany składnik znajdował się na końcu składu?
Analiza składu INCI kosmetyku powinna być przeprowadza również z uwzględnieniem tego, o jakim składniku mówimy. Wyobraź sobie, że zaczynasz swoją przygodę z retinolem – składnikiem, który potrafi zdziałać cuda, ale skóra stopniowo się do niego przyzwyczaja. Nie wiedząc, że retinol potrafi mocno podrażnić nieprzyzwyczajoną do niego cerę, sięgasz po produkt, który ma go w składzie wysoko. Nakładasz więc na twarz duże stężenie… Efekty są dalekie od oczekiwanych – skóra jest czerwona, piecze, bariera hydrolipidowa może być uszkodzona.
Z tego powodu bardzo ważne jest, aby wiedzieć, co wyróżnia substancję, która „zasila” skład INCI. Nabycie takiej wiedzy trochę trwa i rozumiem, że nie każdy ma na to czas i jest tym zainteresowany. Dlatego prowadzę indywidualne konsultacje kosmetologiczne, w czasie których dobieram kosmetyki idealne do potrzeb Twojej skóry. Skład każdego rekomendowanego przeze mnie produktu sprawdzam właśnie pod kątem stężenia poszczególnych składników – kosmetyk ma być skuteczny, ale bezpieczny.