Składniki aktywne w kosmetykach

Najlepsze składniki aktywne w kosmetykach na jesień

Czy latem stawiasz głównie na nawilżenie i ochronę przeciwsłoneczną? Jeśli tak, jesień to doskonały czas, aby poznać się z substancjami, które potrafią zrobić na skórze rewolucję – oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Retinol, kwas salicylowy, niacynamid – to składniki aktywne w kosmetykach, które warto wprowadzić do pielęgnacji w tym czasie.

Składniki aktywne w kosmetykach – moje TOP 6

Jesień to dobry czas na retinol i inne retinoidy – słońca jest mniej, dlatego taka kuracja jest bezpieczniejsza. Inne składniki aktywne, takie jak witamina C czy niacynamid sprawdzają się całorocznie, jednak jesienią szczególnie warto przyjrzeć się skórze i być może zrewidować swoje pielęgnacyjne rutyny. No i nie ma co ukrywać – jesień to czas, kiedy po prostu lubimy się rozpieścić. A szare, ponure i krótkie dni to dobry moment, aby nieco rozbudować swoją pielęgnację i spędzić kilka minut więcej w łazience. Poznaj więc sprawdzone składniki aktywne w kosmetykach i zacznij je wykorzystywać na co dzień.

1.   Retinol – must have dla każdej cery

Retinol i inne retinoidy to składniki aktywne w kosmetykach, które polecam wypróbować każdemu. Oczywiście (jak ze wszystkim) nie każdej cerze przypadną one do gustu – warto jednak spróbować wprowadzić je do pielęgnacji, bo przynoszą skórze ogrom korzyści.

Retinol przede wszystkim:

  • ma genialne właściwości antystarzeniowe: minimalizuje drobne zmarszczki, stymuluje skórę do produkcji kolagenu i elastyny (poprawia jędrność i napięcie skóry),
  • świetnie złuszcza naskórek,
  • reguluje wydzielanie sebum (działa przeciwtrądzikowo),
  • pomaga zmniejszyć widoczność przebarwień.

2.   Witamina C – składnik aktywny na cały rok

Umieściłam witaminę C w tym wpisie, ponieważ chciałam przypomnieć po raz kolejny, że jest to jeden z najlepszych składników aktywnych, jaki można podarować swojej cerze. Nie tylko jesienią, a przez cały rok! Jej działanie jest niezastąpione:

  • rozjaśnia cerę i czyni ją promienną,
  • uszczelnia naczynia krwionośne,
  • ma właściwości przeciwstarzeniowe – jest silnym antyoksydantem,
  • pomaga zmniejszyć przebarwienia.

Jak ją stosować? Moim zdaniem najlepiej używać dobrego serum, które ma ją w składzie – rano lub wieczorem, pod krem.

Sprawdź też:Najlepsze serum z witaminą C – top 4 produkty

3.   Kwas salicylowy – remedium na trądzik

Składniki aktywne w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej, należy dobierać z rozwagą. Z czystym sumieniem polecam kwas salicylowy. Ma właściwości złuszczające, pomaga usunąć zaskórniki, a przy regularnym stosowaniu zmniejsza widoczność porów. Jeśli masz cerę, która szybko zaczyna się błyszczeć, ten składnik aktywny pomoże Ci ją zmatowić.

4.   Arginina – genialne nawilżenie w sezonie grzewczym

Choć nie jest to składnik aktywny w kosmetykach, który można stosować tylko jesienią czy zimą, właśnie w tym okresie polecam zwrócić na niego szczególną uwagę. W zimnych miesiącach zarówno w domu, jak i w pracy jesteśmy wystawieni na działanie suchego powietrza, pochodzącego z grzejników. Arginina jest aminokwasem o bardzo silnych właściwościach nawilżających. Wzmacnia barierę hydrolipidową (świetnie więc zadziała jako ochrona cery potraktowanej retinolem) i łagodzi działanie silnych substancji o właściwościach drażniących.

5.   Niacynamid – pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

Niacynamid to jeszcze jeden składnik aktywny, który doskonale sprawuje się w pielęgnacji skóry skłonnej do trądziku oraz mieszanej. Ma właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Ponadto może wykazywać działanie regulujące wydzielanie sebum oraz zmniejszać przetłuszczanie się skóry. Wpływa też na wygładzenie skóry i zmniejszenie jej szorstkości.

6.   Pochodna rezorcyny – walka z niedoskonałościami i przebarwieniami

Kosmetyki, w których składzie znajduje się rezorcyna, wykazują właściwości:

  • antytrądzikowe: hamują wydzielanie łoju oraz udrażniają ujście gruczołów łojowych, dzięki czemu zmniejszają powstawanie wyprysków,
  • przeciwbakteryjne,
  • złuszczające.

Pochodne rezorcyny (np. 4-Butylorezorcynol) wykazują działanie rozjaśniające skórę – zmniejszają przebarwienia, wyrównują koloryt i nadają cerze promienny blask.

Opisane tutaj składniki aktywne w kosmetykach można w większości przypadków stosować cały rok. Musisz jednak wiedzieć, że nie wszystko powinno się ze wszystkim łączyć i nie powinno się wprowadzać zbyt wielu substancji naraz, bo można uszkodzić sobie barierę hydrolipidową. Nie wiesz, od czego zacząć i jak to wszystko połączyć? Umów się na konsultację kosmetologiczną w moim gabinecie lub online!