Kolana to szczególna część ciała, ponieważ skóra w tym miejscu jest bardzo podatna na wysuszenie i łuszczenie. Temu problemowi można łatwo zapobiec, stosując odpowiednią pielęgnację. Ale kto pamięta o tym, aby z należytą troską dbać o to miejsce? Warto jednak znaleźć na to czas, by sucha skóra na kolanach przestała być problemem.

Czy wiesz, że skóra na kolanach jest bardziej podatna na proces rogowacenia w porównaniu z innymi obszarami ciała? To główny powód, dla którego skóra w tym miejscu często jest biała i ma tendencję do łuszczenia się.

Sucha skóra na kolanach – skąd się bierze?

Sucha skóra na kolanach to bardzo często skutek niewystarczającej pielęgnacji. Większość osób ten obszar traktuje po macoszemu, nie przykładając zbyt dużej wagi np. do regularnego złuszczania martwych komórek naskórka. Wśród przyczyn można wymienić także:

  • stosowanie środków do prania zawierających składniki odpowiadających za podrażnienia,
  • kontakt z chlorowaną wodą na basenie.

Nie bez znaczenia jest również… dieta. Już wielokrotnie wspominałam, że każdy z nas jest tym, co je. Jeżeli więc nie dostarczasz organizmowi wartościowych składników odżywczych i nie nawadniasz go, niejako na własne życzenie możesz zmagać się z tym problemem.

Warto jednak mieć świadomość, że za suchą skórę na kolanach mogą odpowiadać niektóre schorzenia. Mowa m.in. o egzemie, łuszczycy, niedoczynności tarczycy, niedoczynności nadnerczy. W trosce o swoje zdrowie takiego problemu nie można bagatelizować.

Sucha skóra na kolanach – pielęgnacja krok po kroku

Jeżeli sucha skóra na kolanach to efekt problemów zdrowotnych, wiesz co masz robić. Trzeba udać się do specjalisty, który zleci badania pozwalające na rozpoznanie przyczyny.

Jeśli natomiast jest ona skutkiem niewłaściwej lub niedostatecznej pielęgnacji, wystarczy zmodyfikować swoje dotychczasowe nawyki. Oto kilka cennych wskazówek – podążaj za nimi, a szybko zobaczysz poprawę.

Krok 1. Złuszczanie

Usuwanie zrogowaciałych komórek naskórka dotyczy nie tylko twarzy, ale także skóry na kolanach. Wykorzystaj do tego peeling do ciała – może być gruboziarnisty, jeśli nie istnieją żadne przeciwwskazania.

Wskazówka! Peeling wykonuj na wyprostowanych kolanach, co pozwoli zapobiec uszkodzeniom naskórka.

Peeling wykonuj regularnie, jednak nie częściej niż 2 razy w tygodniu.

Krok 2. Nawilżanie

Sucha skóra na kolanach wymaga solidnego nawilżenia – nie tylko od środka, ale również na zewnątrz. Jej kondycję wspomoże dobry krem nawilżający – najlepiej ze składnikami, które jednocześnie przyczynią się do odbudowy płaszcza hydrolipidowego.

Do pielęgnacji przesuszonej i szorstkiej skóry na kolanach dobrze sprawdzą się kosmetyki przeznaczone do skóry atopowej. Zawierają one składniki nawilżające i natłuszczające, np. masło shea, glicerynę. Dobrym wyborem będą też preparaty z mocznikiem, alantoiną, kwasem hialuronowym, witaminą E.

Czytaj też: Sprawdzone balsamy nawilżające do skóry suchej

Warto pamiętać! Może się zdarzyć, że skóra na kolanach będzie nie tylko sucha, ale i popękana. Zanim więc przystąpisz do złuszczania, warto zadbać o jej regenerację. Dobrze sprawdzą się maści ze składnikami przyspieszającymi gojenie się ran, odżywczymi.

Sucha skóra na kolanach nie musi być problemem

Kiedy już wiesz, skąd się bierze sucha skóra na kolanach i jak z tym walczyć, zapomnisz o tym problemie. Musisz jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji – kluczem do sukcesu jest nie tylko dobór sprawdzonych kosmetyków, ale również… systematyczność.

Share.

Comments are closed.