Każdy człowiek ma nieco inne upodobania zapachowe. Pewnie znasz osoby, które uwielbiają słodkie perfumy, i osoby, które uwielbiają ciężkie, nieco mroczne nuty zapachowe. Finalny zapach perfum to często kombinacja wielu składników. Skąd wiedzieć, czego szukać i jak wybrać zapach oparty na ulubionych nutach? Z pomocą przychodzi piramida zapachowa perfum.
Być może słyszałaś o nutach głowy i serca – to właśnie one są między innymi elementami piramidy zapachowej perfum. Jest to schemat, który pozwala zrozumieć, jak ukształtowany jest konkretny zapach i jakie nuty zapachowe kolejno się w nim otwierają.
Dowiedz się więcej: Tajemnice perfum: czym jest signature scent?
Czym jest piramida zapachowa perfum i jakie nuty zapachowe się na nią składają?
Prekursorem tworzenia perfum na bazie piramidy zapachowej był znany na świecie perfumiarz Jean Carles, założyciel prestiżowej szkoły Roure Perfumery School. On jako pierwszy przestał tworzyć zapachy na bazie prób i błędów, ale zaczął komponować je, łącząc składniki w odpowiednich proporcjach oraz kierując się ich trwałością. W ten sposób opracował strukturę, która znacznie ułatwiła dostrajanie do siebie poszczególnych nut zapachowych.
Piramida zapachowa perfum jest więc niczym innymi jak kompozycją zapachu, na którą składają się 3 następujące po sobie akordy (czyli tzw. nuty zapachowe): głowy, serca oraz bazy.
Nuta głowy – czyli wstęp do zapachu
Nuta głowy nazywana jest wizytówką perfum, ponieważ stanowi pierwszy akord, który czujesz po ich rozpyleniu. To ona najczęściej decyduje o tym, czy zapach w ogóle Ci się spodoba. Najczęściej nuta głowy pachnie cytrusami: cytryną, bergamotką czy pomarańczą albo ziołami, np. lawendą lub trawą cytrynową. Nuta głowy jest bardzo przyjemna, ale ulatnia się po około 20 minutach.
Nuta serca – czyli głębia buteleczki
Nuta serca to cała prawda o zapachu – pojawiają się w niej cięższe aromaty kwiatowe (np. jaśmin), owocowe (np. owoce egzotyczne) i drzewne (np. cedr). Gdy ulotni się nuta głowy, na skórze pozostaje właśnie nuta serca – sedno zapachu. Może ona być wyczuwalna nawet kilka godzin. Głównie ze względu na nutę serca perfumy przypisuje się do określonej grupy zapachowej. Jeśli więc znajdują się w niej nuty zapachowe takie jak aromaty korzenne, najczęściej cały zapach określa się jako orientalny, jeśli kwiatowe – jako kwiatowy.
Nuta bazy – czyli podstawa trwałości zapachu
Nutę bazy wyczuwa się na końcu – odpowiada ona za nadanie perfumom energii i długie utrzymywanie się ich na skórze. Najczęściej nuty zapachowe bazy są ciężkie i intensywne – należą do nich piżmo, ambra, paczula czy żywica. Obecność tych molekuł sprawia, że perfumy wyczuwalne są na skórze nawet przez kilkanaście godzin.
Znajomość zasad komponowania perfum pozwala łatwiej dobierać dopasowane do siebie zapachy. Zamiast wąchać dziesiątki buteleczek i po którejś niemal tracić węch, warto zapoznać się z perfumami, które mają w nucie serca lubiane przez nas nuty. Wiedza na temat kompozycji pozwala dobierać zapachy trafniej – znając sekret piramidy zapachowej już wiesz, że aby poznać zapach nie wystarczy rozpylić perfum w drogerii i po kilku minutach powąchać, ale koniecznie jest „ponoszenie” ich na skórze przynajmniej przez kilka godzin.