Trądzik pospolity. Czy trądzik pospolity to choroba skóry? Jak leczyć? Kosmetolog radzi

Trądzik pospolity – jak leczyć?

Czy trądzik pospolity to choroba skóry? Jak leczyć trądzik? Gdzie występuje trądzik na skórze?

Tak. Trądzik pospolity to bakteryjna choroba skóry. Może on przebiegać w różny sposób, ma wiele odmian i różny przebieg. Objawiać się może występowaniem różnego rodzaju wyprysków ropnych, grudek, krostek, zaskórników, prosaków. Występuje najczęściej na skórze twarzy, ale coraz częściej również na innych częściach ciała (szyja, dekolt, tułów, plecy, ramiona, nogi).

Nierzadko towarzyszy temu skóra tłusta i przetłuszczająca się, choć nie jest to regułą. Skóra ze skłonnością do trądziku potrafi też być sucha, wrażliwa, delikatna, zaczerwieniona, ze skłonnością do przebarwień, rozszerzonych porów.
Wypryski pojawiające się na skórze często pozostawiają ślady tzw. przebarwienia pozapalne i blizny.
Takie zmiany są często trudno gojące, tzn. że taka zmiana może zostać na skórze przez miesiąc, ale też przez rok lub dłużej.

Im szybciej zareagujemy na tego typu zmiany tym lepiej, ponieważ wtedy możemy się szybciej pozbyć problemu trądziku pospolitego. Trądzik wymaga wielokierunkowego działania. Wszystko zależy od tego z jaką odmianą trądziku się borykamy. Leczenie trądziku polega przede wszystkim na działaniu antybakteryjnym, złuszczającym, przeciwzapalnym, łagodzącym, redukującym nadmierne wydzielanie łoju, zmniejszenie aktywności  gruczołów łojowych  i zatrzymanie ich wzrostu, redukującym rozszerzone pory skóry.

Często potrzebne jest leczenie doustne, ponieważ stan skóry jest na tyle poważny, że samo leczenie zewnętrzne i prawidłowa pielęgnacji skóry nie wystarcza. Jeśli na skórze pojawiają się zmiany ropne (pryszcze, krostki), to wymagają one leczenia. Z trądzikiem pospolitym wybieramy się do lekarza dermatologa lub/i lekarza endokrynologa, ginekologa.

Leczenie może być miejscowe, doustne lub połączone. Czas, którego wymaga leczenie trądziku jest bardzo indywidualny. Wszystko zależy od tego jaką mamy postać trądziku, jaką mamy tolerancję skóry na zaproponowane leki i kosmetyki do pielęgnacji codziennej skóry oraz jaki budżet możemy przeznaczyć na leczenie trądziku. Ważne jest też to, czy nasze leczenie będzie odbywać się u lekarza dermatologa, czy będzie konieczność leczenia się u jeszcze innego specjalisty, np. ginekologa lub endokrynologa. To wszystko są bardzo ważne czynniki, które mają wpływ na sposób i przebieg leczenia.