Wrastające włoski po depilacji – czy można tego uniknąć?

Dzielnie znosisz trudy depilacji, aby tylko uzyskać efekt gładkiej skóry na dłużej. Jednak na drodze do osiągnięcia oczekiwanych rezultatów może stanąć istotna przeszkoda – wrastające włoski. Pozostające pod skórą są nie tylko mało estetyczne, ale także mogą być powodem poważniejszych problemów. Dowiedz się, czy wrastające włoski po depilacji to konieczność.

Wrastanie włosków po depilacji to częste zjawisko. Dlaczego? Regularne usuwanie owłosienia wraz z cebulkami powoduje jego znaczne osłabienie. Po pewnym czasie włoski nie są już dostatecznie silne, aby przebić się przez skórę. Czynnikiem sprzyjającym jest też nieprawidłowe postępowanie przed i po depilacją, a także codzienna pielęgnacja.

Jak zapobiec wrastaniu włosków po depilacji?

Aby zmniejszyć ryzyko wrastania włosków po depilacji, musisz pamiętać o kilku istotnych zasadach.

  • Regularnie wykonuj peeling ciała.

Możesz sięgnąć po gotowe kosmetyki albo przygotować go samodzielnie. Ważne, aby stosować go regularnie (raz na 7-10 dni) – dzięki temu pozbędziesz się martwych komórek naskórka.

Alternatywą może być szczotkowanie skóry rękawicą lub szorstką gąbką.

  • Codziennie nawilżaj skórę.

Skóra ciała, podobnie jak skóra twarzy, potrzebuje wody. Musisz zadbać o utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia, ponieważ sucha i szorstka skóra jest bardziej narażona na wrastanie włosków. Pamiętaj więc, aby codziennie aplikować balsam nawilżający. Dzięki temu stanie się ona bardziej miękka i elastyczna, co ułatwi przebijanie się słabszych włosków.

  • Stosuj preparaty zawierające mocznik.

Poza balsamami nawilżającymi warto sięgnąć po preparaty z mocznikiem o dość wysokim stężeniu. Wesprze to złuszczanie martwych komórek naskórka.

Wrastanie włosów po goleniu – męski problem

Wrastanie włosków to nie tylko kobiecy problem. Z taką przypadłością zmagają się również mężczyźni, którzy regularnie usuwają swój zarost. Przyczyny mogą być różne, a wśród nich najczęstszymi są:

  • niezłuszczone martwe komórki naskórka,
  • osłabione włoski, które nie mogą przebić się przez skórę,
  • niepoprawne golenie – np. korzystanie z tępego ostrza, golenie pod włos.

Skutkuje to m.in. zmianą kierunku wzrostu włosa (do wewnątrz). Konsekwencją tego może być stan zapalny, który objawia się występowaniem bolesnych krostek i grudek, swędzenia, zaczerwienienia.

Wrastające włoski po goleniu pojawiają się najczęściej w okolicach brody i pod nią, a także na szyi.

Gdy wrastające włoski stały się faktem…

Nie udało Ci się zapanować nad wrastającymi włoskami po depilacji? I z tym problemem można skutecznie walczyć. Jak? Trudno wskazać uniwersalną metodę, która będzie odpowiednia dla każdego.

Wybór metody zależy przede wszystkim od kondycji skóry oraz od ewentualnego stanu zapalnego. Jeśli pojawią się grudki czy ropa, problem staje się dużo poważniejszy, ale i nad taką sytuacją można zapanować.

  • Nigdy nie usuwaj samodzielnie wrastających włosków – szczególnie, jeśli towarzyszy temu stan zapalny.
  • Nie wyciskaj ropnych grudek – w ten sposób możesz zaostrzyć stan zapalny i spowodować powstanie nieestetycznych blizn.

Jeśli wrastającym włoskom towarzyszy stan zapalny, koniecznością jest wizyta w gabinecie kosmetologicznym. Zwykle wymaga to podjęcia działań podobnych do postępowania w przypadku trądziku.

Zmagasz się z wrastającymi włoskami po depilacji lub goleniu? Chętnie porozmawiam z Tobą o tym problemie – wspólnie ustalimy sposób postępowania, co pozwoli uporać się z tym teraz i zmniejszy ryzyko wrastania włosków w przyszłości.