Trądzik pospolity to coraz częstsza dolegliwość skóry, która pojawia się w każdym wieku. W leczeniu trądziku stosuje się leki miejscowe, doustne oraz odpowiednią pielęgnację skóry. Jeśli trądzik jest łagodny to bardzo często wystarcza stosowanie leków miejscowych i odpowiedniej pielęgnacji. Zastosowanie leków miejscowych to leczenie pierwszego rzutu na które decyduje się wielu specjalistów. Wprowadzenie na początek leczenia leków miejscowych pozwala na uzyskanie dobrych efektów leczenia i wykorzystanie kuracji mało inwazyjnej. Nie zawsze jest to w 100% skuteczne, ale leki miejscowe zwykle są częścią leczenia doustnego.
Leki miejscowe stosowane w trądziku dzielą się na:
a) antybiotyki miejscowe, do stosowania zewnętrznego, jednoskładnikowe – w takich antybiotykach składowy jest tylko jeden antybiotyk. Popularna i skuteczna jest klindamycyna, erytromycyna, mupirocyna, kwas fusydowy.
b) antybiotyki miejscowe, do stosowania zewnętrznego, dwuskładnikowe – w takich antybiotykach składowy jest antybiotyk (klindamycyna, erytromycyna, + dodatkowy składnikk (retinoid, nadtlenek benzoilu, cynk).
c) retinoidy miejscowe, do stosowania zewnętrznego, jednoskładnikowe lub dwuskładnikowe – takie jak adapalen, tretynoina, trifaroten + dodatek nadletnku benzoilu.
d) kwas azelainowy,
Leczenie miejscowe jest bardzo ważne i trwa tak długo, jak długo występują zmiany trądzikowe na skórze. Leki miejscowe do stosowania na trądzik mają bardzo szerokie spektrum działania, ponieważ likwidują obecne zmiany, zabezpieczają skórę, by nie pojawiały się nowe zmiany, złuszczają skórę, zmniejszają pory skóry, opróżniają zawartość porów skóry, redukują sebum, poprawiają proces keratynizacji i wiele innych.
Bardzo ważna jest również kuracja podtrzymująca, czyli jak już pozbędziemy się trądziku i skóra ładnie wygląda, to kuracja podtrzymująca powinna jeszcze trwać do roku, półtora po uzyskaniu dobrych efektów. Wtedy mamy 100% pewności, że trądzik nie wróci.