Zrogowaciałe pięty – jak się pozbyć tego problemu

O konieczności pielęgnacji skóry stóp wiele osób przypomina sobie wraz z nadejściem letniego sezonu. Często okazuje się, że pięty, zamiast przyciągać uwagę gładkością, są popękane i szorstkie. Na szczęście istnieją sposoby na usuwanie zrogowaciałej skóry na stopach. Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym bez skrępowania założysz sandały.

„Czego oczy nie widzą…” – wiele osób zdaje się wychodzić z takiego założenia, nie przykładając zbyt dużej wagi do pielęgnacji stóp. Tymczasem dbałość o pięty przez cały rok odwdzięczy się brakiem konieczności stosowania ekspresowych zabiegów usuwających zrogowacenia na stopach.

Zrogowaciałe pięty – skąd się biorą?

Zrogowacenia na stopach to efekt nadmiernego uciskania, ścierania oraz odwodnienia. Chociaż najczęściej pojawiają się na skutek niedostatecznej pielęgnacji, niekiedy towarzyszą wielu chorobom, np. cukrzycy, otyłości, łuszczycy, grzybicy.

Za zrogowacenia na piętach najczęściej odpowiadają mechaniczne urazy. Chociaż możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, zwykle winowajcą są nieodpowiednie buty czy nawet… niepoprawna technika chodu.

Niekiedy zrogowaciałe pięty to efekt… zbyt inwazyjnej pielęgnacji. Jeśli ścierasz naskórek zbyt mocno, np. za pomocą pumeksu czy pilnika o dużej ziarnistości, możesz wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku.

Jak usunąć zrogowaciałą skórę z pięt?

Zastanawiasz się, jak usunąć zrogowaciałą skórę z pięt? Chociaż istnieje wiele sposobów – także w ramach domowej pielęgnacji, nie możesz oczekiwać natychmiastowych efektów. To, jak dużo czasu zajmie usunięcie zrogowacenia na stopach zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania zmian, a także wybranej metody. Najlepiej działać na wielu płaszczyznach jednocześnie – to może przyczynić się do skrócenia czasu oczekiwania na efekty.

Domowa pielęgnacja na zrogowaciałe pięty

W walce ze zrogowaciałą skórą na stopach świetnie sprawdzą się domowe metody. Zamiast jednak koncentrować się wyłącznie na jednym sposobie, warto wdrożyć kilka działań.

  • Kąpiele stóp

Kąpiele stóp są nie tylko relaksujące, ale także pomagają pozbyć się zrogowaceń. Moczenie ich przez 10-15 minut w wodzie z dodatkiem soli lub olejku, przygotuje skórę do dalszej pielęgnacji. Zmiękczy ją, dzięki czemu zrogowaciała skóra na stopach będzie bardziej podatna na złuszczanie w kolejnych krokach.

  • Peeling złuszczający

Zrogowacenia na stopach pomoże usunąć peeling złuszczający. Chociaż taki kosmetyk możesz przygotować samodzielnie, lepiej sięgnąć po gotowe już preparaty. Wzbogacone np. masłem Shea, olejem z pestek winogron czy olejem jojoba, nie tylko pomogą usunąć zrogowacenia, ale też wspomogą nawilżenie czy wygładzenie.

  • Kremy do stóp

Zwieńczeniem domowego rytuału dla stóp jest nałożenie odpowiedniego kremu. Ze swojej strony rekomenduję produkty SVR Xerial, które zawierają mocznik i wiele innych składników aktywnych wspierających pielęgnację skóry stóp.

Kosmetolog Koszalin I Anna Jurgielaniec

Xerial 50 SVR – krem przeciw rogowaceniu z mocznikiem

Jeśli zrogowaciałe pięty wymagają solidnego wsparcia, warto sięgnąć po krem Neostrata PDS . Dlaczego go polecam? Jego niewątpliwym atutem jest 20% kompleks hydroksykwasów, które przyczyniają się do poprawy silnie zrogowaciałej skóry (nie tylko pięt, ale i kolan czy łokci!). Tłusta konsystencja wspomaga lepsze wnikanie kwasów w głąb, co przekłada się na świetne efekty. Zwykle widoczne są po 3 tygodniach sumiennej pielęgnacji.

Pamiętaj! Zrogowaciałe pięty masz szansę usunąć domowymi sposobami. Jednak nie o metodę, ale o systematyczność tutaj chodzi. Nawet superkrem nie zadziała zgodnie z Twoimi oczekiwaniami, jeśli ograniczysz się do jego jednorazowej aplikacji. Musisz postawić na regularne działania – zaproponowany rytuał dla stóp powinien wejść Ci w nawyk.

Zabiegi złuszczające na zrogowaciałe pięty

Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć zrogowaciałą skórę z pięt, możesz skorzystać z profesjonalnych zabiegów. Szczególnie polecam kuracje złuszczające na bazie kwasów o wysokim stężeniu. To, które substancje czynne zostaną wykorzystane, zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania problemu. Między innymi dlatego zachęcam do odbycia konsultacji kosmetologicznej, podczas której uzyskasz szczegółowy plan pielęgnacyjny, ułożony z myślą o Tobie.

Zrogowaciałe pięty wcale nie muszą być Twoim „słabym punktem”. Jeśli o stopy będziesz dbać systematycznie – przez cały rok, a nie tylko przed nadejściem lata, usuwanie zrogowaceń wcale nie będzie potrzebne.