Surowce pochodzenia roślinnego od wieków znajdują zastosowanie w kosmetyce. Podobnie jest z algami, które mają dobroczynny wpływ na skórę. Jeśli chcesz o nią zadbać z myślą o uzyskaniu efektu jędrności i gładkości, zainteresuj się nimi. Sprawdź, jakie mają właściwości i jak mogą Ci pomóc.
Algi na skórę stosowane pomagają nadać jej optymalny poziom nawilżenia oraz dogłębnie odżywiają. Jednak to nie wszystkie ich właściwości, które zawdzięczają bogactwu składników mineralnych. Ich możliwości są znacznie szersze – nie ograniczają się wyłącznie do wsparcia skóry trądzikowej. Wszystko zależy od tego, który rodzaj alg zastosujesz.
To może Cię zainteresować: Olejek z drzewa herbacianego – właściwości
Algi, czyli co?
Algi to wodne rośliny zarodkowe – organizmy jedno- lub wielokomórkowe. Stanowią źródło pożywienia dla wodnych żyjątek. Ich cechą charakterystyczną jest to, że czerpią energię ze słońca. Wykazują zdolność jej łączenia ze składnikami pobranymi z wody. Dzięki temu stanowią źródło wielu cennych witamin i składników mineralnych w porównaniu do roślin rosnących w ziemi.
Algi – bogactwo ważnych składników odżywczych
Swoje ważne właściwości algi zawdzięczają bogactwu witamin i minerałów. Zawierają m.in.:
- witaminę A,
- witaminy z grupy B (B1, B2, B6, B12, kwas pantotenowy),
- wapń,
- cynk,
- miedź,
- brom,
- żelazo,
- jod.
Ponadto stanowią źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jeśli chodzi o algi na skórę, istotne znaczenie mają także takie składniki aktywne jak np.:
- kwas alginowy – wykazuje właściwości immunostymulujące; wspiera utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia oraz ochronę;
- polisacharydy (w tym kwas hialuronowy, siarczan chondroityny) – wyróżniają się silnymi właściwościami nawilżającymi;
- sorbitol i mannitol – stanowią substancje odżywcze; odpowiadają za regulowanie pracy gruczołów łojowych, wykazują właściwości nawilżające.
Algi na skórę – działanie zależne od ich rodzaju
Chociaż wszystkie algi na skórę wykazują dobroczynny wpływ, ich zastosowanie do odpowiedniego typu cery zależy od rodzaju glonów.
Algi brunatne
Algi brunatne występują w chłodnych wodach mórz i oceanów. Charakteryzują się właściwościami nawilżającymi. Wspierają proces regeneracji. Sprzyjają odmłodzeniu skóry.
Algi czerwone
Algi czerwone można znaleźć we wszystkich morzach. W wodach tropikalnych odpowiadają za powstawanie rafy koralowej. To właśnie one są najczęściej wykorzystywane w kosmetyce. Odpowiadają za dogłębne nawilżenie skóry. Ponadto wykazują właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne. Wpływają na przyspieszenie gojenia ran. Wspierają regulowanie pH oraz pomagają ograniczyć nadmierną produkcję sebum. Dlatego czerwone algi na skórę trądzikową są idealne – doskonale wspomagają jej pielęgnację.
Algi zielone
Algi zielone (a właściwie to algi niebiesko-zielone) odpowiadają za wsparcie procesów naprawczych skóry. Przyczyniają się do normalizowania pracy gruczołów łojowych. Wykazują właściwości oczyszczające.
Algi znajdziesz w różnego rodzaju kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry. Mogą wzbogacać zarówno żele do mycia twarzy, jak i kremy czy serum o właściwościach anti-aging.
Czytaj też: Żel do mycia twarzy – co to jest i jak działa
Warto przy tym podkreślić, że glony występują także w preparatach do pielęgnacji włosów, np. szamponach, odżywkach.
Maska algowa – hit w pielęgnacji skóry
Chociaż wodorosty stanowią składnik wielu kosmetyków, prawdziwym hitem jest maska algowa. Nałożona na skórę, przyczynia się do głębokiego jej oczyszczenia oraz wspiera złuszczanie martwych komórek naskórka. Pomaga zmniejszyć miejscowe stany zapalne i podrażnienia oraz pobudzić produkcję kolagenu.