Kosmetolog Anna Jurgielaniec Koszalin

Żel do mycia twarzy – co to jest i jak działa?

Jest wiele kosmetyków przeznaczonych do oczyszczania twarzy, które różnią się nie tylko składnikami aktywnymi. Mają też różną konsystencję, czego przykładem niech będzie żel do mycia twarzy. To jeden z najczęściej wybieranych preparatów oczyszczających. Dowiedz się, na czym polega jego działanie.

Oczyszczanie twarzy to niezwykle ważny krok w rutynie pielęgnacyjnej. Stanowi fundament, bez którego dalsze działania nie mają sensu. Aplikowanie kremów oraz innych kosmetyków na zanieczyszczoną skórę nie przyniesie żadnego efektu.

To może Cię zainteresować: Płyn micelarny – co to jest i jak działa

Jak działa żel do mycia twarzy?

Żel do mycia twarzy zawiera składniki, które wykazują zdolność do przyciągania zabrudzeń zgromadzonych na skórze. Chodzi nie tylko o resztki kosmetyków, ale również sebum wydzielane przez gruczoły łojowe. Dzięki temu nie dochodzi do zatykania porów, co mogłoby spowodować powstawanie zaskórników oraz zmian zapalnych.

Tego rodzaju kosmetyk stanowi więc pierwszy krok w stronę zdrowo i pięknie wyglądającej skóry. Z tego powodu nie można pomijać go w codziennej pielęgnacji.

Żel do mycia twarzy – składniki

Żel do mycia twarzy powinien charakteryzować się odpowiednim składem. Jako że jest to kosmetyk stosowany codziennie, musi być łagodny dla skóry. Nie może powodować przesuszenia, uczucia ściągnięcia itp. Dlatego w składzie takiego produktu nie powinno być miejsca na takie substancje jak:

  • alkohol,
  • silne detergenty,
  • sztuczne barwniki.

Na cenzurowanym są przede wszystkim Sodium Laureth Sulfate (SLS), Sodium Lauryl Sulfate (SLS), Sodium Myreth Sulfate (SMS), Ammonium Lauryl Sulfate (ALS). Dlaczego? Są to substancje, które – choć doskonale się pienią – odpowiadają za naruszenie bariery ochronnej skóry. Efektem jest szybsza utrata wody przez naskórek, co przyczynia się do odwodnienia. Natomiast odwodniona skóra jest bardziej narażona na przyspieszenie procesów starzenia, podrażnienia i uszkodzenia spowodowane czynnikami zewnętrznymi. Warto natomiast zwrócić uwagę na obecność składników o właściwościach łagodzących, kojących. Są to m.in. woda termalna, pantenol, alantoina.

Żel do mycia twarzy a rodzaj cery

Czy wiesz, że żel do mycia twarzy powinien być dobrany do indywidualnych potrzeb cery? Dlatego – w zależności od jej typu – musisz wybrać właściwy kosmetyk.

  • Żel do mycia cery wrażliwej i skłonnej do alergii – powinien być bardzo łagodny, aby dodatkowo nie podrażniać. Dlatego wybierz preparat ze składnikami łagodzącymi i kojącymi.
  • Żel do mycia skóry suchej – powinien zawierać składniki aktywne o właściwościach nawilżających. Mowa m.in. o kwasie hialuronowym, ceramidach, glicerynie.
  • Żel do mycia skóry tłustej, mieszanej – powinien zawierać składniki zapewniające głębokie oczyszczenie oraz przyczyniające się do delikatnego złuszczania martwych komórek naskórka.

Jak prawidłowo stosować żel do mycia twarzy?

Jeśli chodzi o oczyszczanie skóry za pomocą żelu do mycia twarzy, nie ma tu w zasadzie większej filozofii. Całość sprowadza się do zaledwie kilku kroków.

  1. Skórę oczyszczoną z resztek kosmetyków zwilż niewielką ilością wody.
  2. Na dłonie zaaplikuj 1-2 dozy żelu.
  3. Nałóż preparat na twarz, wykonując koliste ruchy.
  4. Masuj przez chwilę, a następnie zmyj preparat chłodną wodą.

 Żel do mycia twarzy – na co zwracać uwagę?

Wybór odpowiedniego żelu do mycia twarzy jest równie istotny co zakup dobrze dobranego kremu na dzień / na noc. Na co zatem warto zwrócić uwagę?

Znaczenie mają przede wszystkim takie aspekty jak:

  • obecność składników drażniących, np. alkoholu, SLS – jeśli preparat ma je w składzie, lepiej poszukać czegoś innego;
  • pH – najlepsze będą kosmetyki charakteryzujące się fizjologicznym pH; gdy będzie wyższe, wówczas stosowanie preparatów może skutkować przesuszaniem się skóry (podobnie jak w przypadku mydła).

Pamiętaj! Żel do oczyszczania twarzy to niezwykle istotny kosmetyk. Dlatego do jego wyboru podejdź z zaangażowaniem – dokładnie przyjrzyj się obecnym składnikom.