Blizny potrądzikowe – jak sobie z nimi poradzić?

Trądzik – sam w sobie bywa powodem kompleksów. Gdy pozostawia po sobie ślady, problem pogłębia się. Nic więc dziwnego, że pytanie o metody walki z bliznami potrądzikowymi jest jednym z najczęściej zadawanych. I Ciebie interesuje odpowiedź na nie? Dowiedz się, czy problem ten faktycznie można pokonać.

Blizny potrądzikowe nie wyglądają zbyt estetycznie – to fakt. Niestety ich redukcja często przypomina walkę z wiatrakami. Ponadto wymaga uzbrojenia się w cierpliwość (a nawet pokłady cierpliwości), ponieważ żadna metoda nie zapewni natychmiastowych efektów.

Blizny potrądzikowe – dlaczego powstają?

Blizny potrądzikowe stanowią ubytek w skórze, nieco podobny do rozstępu. Są efektem gojenia się ran, które powstały na skutek urazu skóry właściwej. I chociaż dochodzi do jej samoistnej regeneracji, ubytek zostaje zastąpiony unaczynioną tkanką ziarninującą. W miarę upływu czasu rozpoczyna się proces bliznowacenia – skóra w tym miejscu ma nieco inną barwę i nie jest podatna m.in. na działanie promieniowania słonecznego.

Pamiętaj! Blizny potrądzikowe nie zawsze są skutkiem wyciskania wyprysków. W przypadku ciężkiej postaci – trądziku bliznowaciejącego – uszkodzenia pojawiają się samoistnie, bez „ingerencji”.

Co na blizny potrądzikowe?

Zastanawiasz się, co na blizny potrądzikowe będzie najskuteczniejsze? Chociaż bardzo bym chciała, nie jestem w stanie wskazać konkretnej metody. Szczególnie, jeśli zależy Ci na natychmiastowych rezultatach. Można jednak zastosować kilka sposobów – jednak kuracja najczęściej trwa dość długo.

Zabiegi złuszczające

Zabiegi złuszczające, przeprowadzane przez doświadczonego kosmetologa, dają bardzo dobre efekty. Wykorzystywane są odpowiednio dobrane kwasy, które działają dość głęboko. Oczywiście nie należy oczekiwać natychmiastowej poprawy i całkowitego zaniku blizn. Proces ten odbywa się stopniowo, a z zabiegu na zabieg uszkodzenia stają się coraz mniej widoczne.

To może Cię zainteresować: Peeling chemiczny – czy warto?

Leczenie retinoidami

W przypadku poważnych blizn potrądzikowych często stosuje się retinoidy dostępne wyłącznie na receptę. Są to przede wszystkim maści i żele do stosowania miejscowego. Stosowane regularnie pozwalają na zmniejszenie widoczności blizn.

O skuteczności leczenia decyduje przede wszystkim systematyczność. Niestety sama kuracja trwa dość długo, dlatego wiele osób po pewnym czasie odpuszcza – nie widzi wyraźnych efektów, co przekłada się na utratę motywacji.

Stosowanie środków złuszczających

Widoczność blizn potrądzikowych można spróbować zmniejszyć poprzez stosowanie innych środków złuszczających. Jednak i w tym przypadku trzeba wykazać się ogromną cierpliwością, bo efekty mogą pojawić się dopiero po miesiącach regularnego stosowania odpowiednio dobranych preparatów.

Lepiej zapobiegać niż leczyć…

Mądre powiedzenie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. I właśnie w tym tkwi sekret skutecznej walki z bliznami potrądzikowymi.

Aby nie dopuścić do powstawania nieestetycznych „pamiątek”, koniecznością jest podjęcie odpowiednio dobranej terapii. Leczenie trądziku – niezależnie od jego postaci czy stopnia zaawansowania – powinno odbywać się pod okiem doświadczonego kosmetologa i dermatologa.

Sprawdź też: Jak leczyć trądzik pospolity?

Bardzo ważne jest to, aby leczenie było ukierunkowane na działanie:

  • przeciwzapalne,
  • złuszczające,
  • antybakteryjne,
  • łagodzące,
  • redukujące nadmierne wydzielanie sebum.

Koniecznością jest także trzymanie się zaleceń – zarówno w kwestii stosowania przepisanych preparatów, regularnego wykonywania zabiegów, a także odpowiedniej codziennej pielęgnacji.

Pamiętaj! Jeśli zmagasz się z trądzikiem, niech priorytetem będzie jego wyleczenie. Dzięki temu do minimum zmniejszysz ryzyko pojawienia się blizn. A jeśli już się pojawią, zacznij działać jak najszybciej – najlepiej w porozumieniu z kosmetologiem.