Cera naczynkowa jest bardzo wymagająca – nie tylko w kwestii pielęgnacji. Czasami wystarczy drobny błąd, aby doszło do jej podrażnienia i silnego zaczerwienienia. Dlatego warto dobrze poznać cerę tego typu, by nie przysparzała większych problemów.
Jeśli masz cerę naczynkową, przed Tobą ogromne wyzwanie. Musisz podążać za jej potrzebami, aby dodatkowo jej nie podrażniać i nie prowokować do rozszerzania kolejnych naczynek krwionośnych. Postanowiłam więc przygotować coś w rodzaju „ściągawki” – przedstawić najważniejsze informacje związane z cerą naczynkową. Mam nadzieję, że pomoże Ci to w jej ujarzmieniu.
Cera naczynkowa – jak ją rozpoznać?
Cera naczynkowa daje wiele charakterystycznych objawów, które nie pozostawiają wątpliwości co do rodzaju skóry.
Typową cechą jest zaczerwienienie twarzy – szczególnie na policzkach, a także widoczne naczynka krwionośne. Charakteryzuje się wyjątkową delikatnością i wrażliwością, co przekłada się na zwiększoną podatność na podrażnienia.
Co nie służy cerze naczynkowej?
Cera naczynkowa reaguje dość gwałtownie na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Nie służą jej m.in.:
- spożywanie niektórych pokarmów, np. zbyt pikantnych potraw, alkohol;
- suche powietrze w pomieszczeniach;
- gorące kąpiele;
- nagłe zmiany temperatury;
- stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji.
Zmiany mogą nasilać również sytuacje stresowe.
Pielęgnacja cery naczynkowej – jak powinna wyglądać?
Pielęgnacja cery naczynkowej może sprawiać sporo trudności – szczególnie na początku i wówczas, gdy samodzielnie dobierasz kosmetyki. Niekiedy okazuje się, że stosowane produkty podrażniają skórę i nasilają zaczerwienienie. O czym zatem należy pamiętać?
Cera naczynkowa a domowe sposoby
Jeśli chodzi o cerę naczynkową, domowe sposoby nie będą Twoim sprzymierzeńcem. Co prawda możesz spróbować zaaplikować maseczki z miodu, zielonej glinki czy siemienia lnianego, jednak nie obiecuję, że osiągniesz zadowalające rezultaty. Co więcej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że owoce i warzywa dodatkowo nasilą podrażnienia.
Jeżeli już koniecznie chcesz zastosować domowe metody, sprawdzą się jedynie chłodzone żelowe okłady na zaczerwienioną skórę.
Kosmetyki do cery naczynkowej
Starannego podejścia wymaga dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji, ponieważ bardzo łatwo o podrażnienia. O jakie preparaty warto wzbogacić swoją kosmetyczkę?
Przydadzą się m.in.:
- balsam do mycia – ze składnikami, które pomagają odbudować warstwę lipidową;
- balsam łagodząco-regenerujący – ze składnikami, które wspierają odbudowę bariery ochronnej skóry oraz pomagają ograniczyć reaktywność skóry;
- krem do twarzy – ze składnikami, które pomagają zmniejszyć zaczerwienienie skóry oraz uszczelnić naczynka krwionośne.
Jeśli nie chcesz narażać skóry na kosmetyczne eksperymenty, możesz zgłosić się do mnie na konsultację kosmetologiczną. Podczas rozmowy dobiorę preparaty na miarę potrzeb Twojej cery naczynkowej.
Uwaga! Pielęgnacja cery naczynkowej powinna uwzględniać również kremy do twarzy z filtrem SPF. Brak ochrony przeciwsłonecznej może skutkować nasileniem podrażnień.
Czytaj też: Kremy z filtrem – czy trzeba je stosować?
Specjalistyczne zabiegi kosmetologiczne
Skóra naczynkowa nie lubi intensywnego złuszczania. Dlatego stosowanie peelingów gruboziarnistych czy nawet mikrodermabrazji nie jest wskazane.
Znacznie lepsze efekty przyniosą zabiegi z wykorzystaniem kwasów. Odpowiednio dobrane, będą delikatne dla skóry i nie spowodują podrażnień.
To może Cię zainteresować: Przygotowanie do zabiegów z kwasami
Cera naczynkowa wymaga od Ciebie szczególnej uwagi. Warto poświęcić jej sporo czasu, aby odwdzięczyła się zdrowym wyglądem i nie przysparzała wielu problemów.