Znasz retinol, bo doceniasz jego dobroczynne właściwości wykorzystywane w walce z oznakami starzenia? Poznaj bakuchiol – substancję określaną mianem roślinnego retinolu. Dowiedz się, jakie daje efekty i czy faktycznie jest tak samo skuteczny jak pochodna witaminy A.
Retinol słynie ze swoich właściwości przeciwstarzeniowych. Przyczynia się m.in. do poprawy cyklu odnowy komórkowej, delikatnego złuszczania skóry, regulowania wydzielania sebum. Poprawia kondycję skóry i sprawia, że wygląda ona na dużo młodszą i bardziej promienną. Na podobnej zasadzie działa bakuchiol – nic więc dziwnego, że tak wiele osób się nim interesuje.
Bakuchiol – co to?
Bakuchiol to substancja pochodzenia roślinnego, pozyskiwana z Babći (Psoralea corylifolia). Roślina ta występuje na terenie Indii, Chin oraz w kilku innych krajach Azji Południowo-Wschodniej. Od wieków była ona wykorzystywana w ajurwedzie oraz tradycyjnej medycynie chińskiej. Substancja została wyizolowana stosunkowo niedawno, a pierwsze kosmetyki na bazie tego składnika aktywnego trafiły na rynek dopiero po 2007 roku.
Czy fakt, iż bakuchiol określany jest mianem roślinnego retinolu, jest słuszny? Pod względem chemicznym są to dwie różne substancje, które różnią się budową oraz intensywnością oddziaływania na skórę. Natomiast podobne są mechanizmy działania.
Pamiętaj jednak, że bakuchiol to nowo poznana substancja. Nie jest tak dokładnie przebadana jak retinol, dlatego warto zachować ostrożność podczas stosowania preparatów z tym składnikiem aktywnym.
Jakie właściwości ma bakuchiol?
Bakuchiol wykazuje dobroczynny wpływ na skórę na kilku płaszczyznach jednocześnie. Przypisuje mu się właściwości:
- antyoksydacyjne – przyczynia się do zwalczania wolnych rodników, niwelowania skutków stresu oksydacyjnego,
- antybakteryjne i przeciwzapalne – dlatego świetnie sprawdzi się m.in. w przypadku pielęgnacji skóry trądzikowej i skłonnej do wyprysków,
- przeciwstarzeniowe – pomaga zwiększyć jędrność i elastyczności skóry.
Ponadto przyczynia się do delikatnego złuszczenia naskórka, co przekłada się na wygładzenie oraz rozjaśnienie przebarwień. Nie wykazuje przy tym właściwości światłouczulających, dlatego może być wykorzystywany w codziennej pielęgnacji.
Czytaj też: Alergia na słońce
Czy bakuchiol jest bezpieczny?
Mówi się, że bakuchiol jest znacznie lepiej tolerowany przez skórę niż retinol – szczególnie porównując pierwsze okresy stosowania obu składników aktywnych. Trzeba jednak pamiętać, że bakuchiol nie jest tak przebadany jak retinol, dlatego warto zachować ostrożność podczas stosowania kosmetyków z tą substancją aktywną. Chociaż wprowadzany jest na rynek jako składnik hipoalergiczny, nieliczne doniesienia naukowe wskazują na jego alergizujący charakter. Najlepiej więc będzie, jeśli zaczniesz wprowadzać go stopniowo do swojej rutyny pielęgnacyjnej.