Kosmetolog Anna Jurgielaniec Koszalin

Alergia na słońce – skąd się bierze i jak ją zwalczyć?

Na Twojej skórze pojawia się wysypka niewiadomego pochodzenia. Zastanawiasz się, jaka może być jej przyczyna, ponieważ nie stosujesz nowych kosmetyków, nie jesz nic potencjalnie alergizującego. Jest tak jak zawsze. Czy na pewno? Zastanów się, czy w ostatnich dniach Twoja skóra nie była wystawiona na działanie promieni słonecznych. To może być alergia na słońce.

Zastanawiasz się, czy można mieć uczulenie na słońce? Oczywiście – dotyczy ono zarówno dzieci, jak i dorosłych. Muszę jednak podkreślić, że nie jest to typowa alergia, jak w przypadku klasycznego uczulenia na sierść kota, roztocza czy białko mleka krowiego. Niemniej jednak wywołuje uciążliwe objawy przynoszące dyskomfort. Dlatego warto wiedzieć, jakie są jej przyczyny i czy można z nią skutecznie walczyć.

Czytaj też: Jak przygotować skórę do lata

Alergia na słońce – jakie są jej przyczyny?

Alergia na słońce jest problemem złożonym – i to z kilku powodów. Przede wszystkim może mieć bardzo zróżnicowane podłoże, a mechanizm tego rodzaju uczulenia nie został do końca poznany. Jednak ogólnie rzecz ujmując, alergia na słońce ma związek z niepoprawnym funkcjonowaniem układu odpornościowego, który nieprawidłowo rozpoznaje zmiany zachodzące w komórkach podczas kontaktu z promieniami słonecznymi.

Na powstawanie alergii wpływa wiele czynników, wśród których najczęściej wymienia się:

  • przyjmowane leki,
  • niektóre suplementy diety (np. ze składnikami o właściwościach światłouczulających),
  • niektóre herbaty ziołowe (np. z dziurawca).

Jeżeli więc na Twojej skórze pojawia się dziwna wysypka, dokładnie przeanalizuj ostatnie dni. Być może to efekt powyższych czynników połączonych z przebywaniem na słońcu?

Jak objawia się uczulenie na słońce?

Najbardziej powszechnym rodzajem uczulenia na słońce jest pokrzywka. To przewlekła nabyta nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne. Wśród typowych objawów można wymienić m.in.:

  • rumień,
  • obrzękowe grudki,
  • uczucie pieczenia,
  • swędzenie.

Natomiast bardzo rzadko dochodzi do symptomów ogólnoustrojowych. Nie musisz obawiać się więc nudności, duszności czy świszczącego oddechu.

Jak zwalczyć alergię na słońce?

Jeżeli alergia na słońce ma postać pokrzywki, bardzo szybko się jej pozbędziesz – i to w zasadzie bez większego wysiłku. Dlaczego?

Szacuje się, że nawet w 75% przypadkach pokrzywki objawy skórne ustępują samoistnie w ciągu godziny po przerwaniu ekspozycji na słońce. W pozostałych przypadkach znikają one po upływie ok. 24 godzin. Jednak do tego czasu możesz stosować środki miejscowe pozwalające na zredukowanie pieczenia czy swędzenia.

Uczulenie słońce – jak do niego nie dopuścić?

Moja odpowiedź brzmi: ochrona, ochrona i jeszcze raz ochrona. Bardzo ważne jest, aby zabezpieczyć skórę przed promieniowaniem słonecznym. I to niezależnie od tego, jak długo przebywasz na słońcu. Pamiętaj, że wcale nie musisz narażać skóry na bezpośrednią ekspozycję – pokrzywka może pojawić się także w bardziej pochmurny dzień z niewielkimi przebłyskami słońca.

To może Cię zainteresować: Kremy do twarzy z filtrem

Jeżeli masz skłonność do alergii na promienie słoneczne, stosowanie kremów z wysokim filtrem to konieczność. A nawet jeśli uczulenie nie jest zbyt duże i szybko przechodzi, także aplikuj odpowiednie kosmetyki – najlepiej przez cały rok.