5-10% – mniej więcej tyle kobiet w wieku rozrodczym zmaga się z zespołem policystycznych jajników (PCOS). To poważny problem, który jest najczęstszą przyczyną niepłodności, ale może też wpłynąć na pogorszenie kondycji skóry. Dowiedz się więcej na ten temat.
Często jest tak, że problemy skórne wcale nie wynikają z niewłaściwej pielęgnacji. Ich podłożem są różnego rodzaju choroby, np. zespół policystycznych jajników (PCOS). Oznacza to, że przywrócenie dobrej kondycji skóry jest możliwe przede wszystkim po podjęciu leczenia konkretnej jednostki chorobowej.
Czy to PCOS? Objawy
Zespół policystycznych jajników to choroba, której nazwa wzięła się od charakterystycznego obrazu jajników w badaniu USG. Liczne pęcherzyki nie są jednak jedynym objawem schorzenia. Cechami typowymi są także:
- zaburzenia miesiączkowania – to właśnie one często skłaniają do wizyty u ginekologa i wykonania USG,
- problem z zajściem w ciążę – ma to związek z cyklami bezowulacyjnymi,
- trądzik,
- przetłuszczanie się skóry i włosów,
- otyłość,
- nadciśnienie.
Aby zdiagnozować PCOS, korzysta się z tzw. kryteriów Rotterdamskich. Jeśli kobieta spełnia 2 spośród 3 kryteriów:
- cykle bezowulacyjne lub rzadka owulacja,
- jajniki pokryte pęcherzykami (w obrazie USG),
- objawy związane z podwyższonym stężeniem androgenów we krwi,
poddawana jest dalszej diagnostyce w kierunku zespołu policystycznych jajników. Podstawą jest wykonanie badań hormonalnych – m.in. pomiar stężenia:
- testosteronu,
- hormonu luteinizującego (LH),
- hormonu folikulotropowego (FSH),
- SHBG – białka wiążącego hormony płciowe.
Ważne! Badania hormonalne należy wykonać w pierwszej fazie cyklu – najlepiej między 3. a 5. dniem miesiączki.
Leczenie PCOS – na czym polega?
Leczenie PCOS rozpoczyna się w momencie wykluczenia takich chorób jak np.:
- choroby tarczycy,
- zespół Cushinga,
- hiperprolaktynemii,
- wrodzonego przerostu nadnerczy.
W pierwszej kolejności zaleca się zmianę stylu życia, tj. stosowanie odpowiedniej diety pozwalającej na redukcję nadmiernej masy ciała, wprowadzenie / zwiększenie aktywności fizycznej. Dopiero gdy nie przynosi to wyraźnej poprawy, lekarz endokrynolog wdraża leczenie farmakologiczne.
Nieco inaczej wygląda leczenie PCOS w przypadku kobiet chcących zajść w ciążę. Wówczas od razu podawane są leki „wywołujące” owulację.
Wpływ PCOS na skórę i włosy
Jako że jestem kosmetolożką, nie mogę pominąć wpływu zespołu policystycznych jajników na kondycję skóry.
PCOS a trądzik
Za trądzik przy zespole policystycznych jajników odpowiadają zaburzenia hormonalne. Winowajcą jest zwiększone stężenie androgenów – hormonów, które stymulują pracę gruczołów łojowych. W efekcie dochodzi do nadprodukcji łoju, co sprzyja powstawaniu zmian trądzikowych.
Czytaj też: Co to jest trądzik pospolity
Jakby tego było mało, PCOS sprzyja rozwojowi insulinooporności. I to także dodatkowo wpływa na pojawienie się trądziku.
Czy wiesz że? Zdarza się, że to po wizycie w moim gabinecie kosmetologicznym pacjentki dowiadują się o PCOS. Zgłaszają się do mnie z trądzikiem, a przy okazji wywiadu „wychodzą” dodatkowe objawy wskazujące na zespół policystycznych jajników. Wówczas sugeruję wykonanie badań laboratoryjnych oraz kontakt z endokrynologiem.
PCOS a przetłuszczanie się włosów
Wzmożona produkcja łoju dotyczy również skóry głowy. Oznacza to, że kobiety zmagające się z PCOS borykają się z problemem nadmiernego przetłuszczania się włosów.
Ważna jest zatem odpowiednia pielęgnacja – z uwzględnieniem szamponu zawierającego składniki, które „wyciszają” pracę gruczołów łojowych.
PCOS a nadmierne owłosienie
Z nadwyżkową produkcją androgenów wiąże się jeszcze jeden problem – nadmierne owłosienie (tzw. hirsutyzm) pojawiające się na twarzy i ciele.
Nie da się ukryć, że jest to dość krępujące, ponieważ włoski są bardzo widoczne – zwykle ciemne i grube. Jedynym sposobem na ich usunięcie jest depilacja, uważana za jedną z metod pozwalających na długie utrzymywanie gładkiej skóry.
Zauważasz u siebie niepokojące objawy, które mogą wskazywać na PCOS? Niezwłocznie skonsultuj się z dobrym endokrynologiem.