Makijaż – zbawienie czy przekleństwo? Zdania na ten temat są podzielone: jedni uważają, że codzienny make-up niszczy cerę, a inni – że wcale nie szkodzi. Kto ma rację? W tym przypadku, podobnie jak w wielu innych kosmetologicznych kwestiach – właściwa odpowiedź brzmi: to zależy.
Codziennie wykonywany makijaż budzi wiele wątpliwości w kwestii jego negatywnego wpływu na stan cery. Czy faktycznie przyczynia się do powstawania zmarszczek i przedwczesnego starzenia?
Czy codzienny makijaż niszczy cerę?
Zasadniczo makijaż – nawet ten wykonywany każdego dnia – nie stanowi zagrożenia dla skóry. Wiele jednak zależy od tego, jakie kosmetyki są wykorzystywane oraz jak wygląda pielęgnacja cery – z demakijażem na czele.
Jakość kosmetyków do makijażu ma znaczenie
Kosmetyki kolorowe właściwie nie mają w składzie żadnych dobroczynnych składników. Funkcja podkładu sprowadza się do koloryzowania i krycia ewentualnych niedoskonałości. Zaś cienie do powiek czy róż to wyłącznie działanie koloryzujące.
Chciałam jednak zwrócić uwagę, że na rynku pojawiają się dziesiątki kosmetyków do makijażu. Skład wielu z nich dosłownie mnie przeraża – patrząc na wykorzystane substancje, lepiej nie wykonywać make-upu niż nakładać samą chemię.
Jednak z drugiej strony zdaję sobie sprawę z tego, że makijaż często poprawia samopoczucie. Jest także w stanie podnieść pewność siebie – szczególnie u tych kobiet, które zmagają się z trądzikiem, zaczerwienieniami oraz innymi niedoskonałościami. Dobrze wykonany makijaż pozwala na zatuszowanie mankamentów urody – może być więc traktowany jako element „ciało pozytywności”, jeśli tylko pomaga zredukować kompleksy.
Dlatego moim pacjentom nie zabraniam wykonywania make-upu. Zalecam jedynie wybieranie dobrej jakości kosmetyków do makijażu – począwszy od podkładu, a skończywszy na cieniach do powiek czy tuszach do rzęs. Ważne jest to, aby preparaty były dobrane odpowiednio do typu cery oraz jej potrzeb. Innych kosmetyków będzie wymagać skóra trądzikowa, innych – sucha czy z widocznymi pękniętymi naczynkami. Dobrze dobrane kosmetyki kolorowe wspomagają proces leczenia lub pielęgnację skóry.
Poznaj rekomendowane przeze mnie kolorowe kosmetyki do makijażu.
Zadbaj o poprawny demakijaż
Wiesz już, jakie jest moje stanowisko na temat tego, czy codzienny makijaż niszczy cerę. Muszę jednak co nieco to uściślić – nawet najlepsze kosmetyki mogą wyrządzić skórze szkodę, jeśli… zaniedbasz demakijaż.
Niezwykle ważnym elementem rutyny pielęgnacyjnej jest usunięcie pozostałości kosmetyków kolorowych. W przeciwnym razie aplikowanie kolejnych preparatów pielęgnacyjnych nie przyniesie oczekiwanych efektów.
Demakijaż nie powinien ograniczać się do przemycia skóry wodą czy przetarcia tonikiem. Do usunięcia resztek kosmetyków doskonale sprawdzi się płyn micelarny. To rewelacyjny preparat, który – za sprawą swojej formuły – działa niczym magnes. Skutecznie przyciąga wszelkie zanieczyszczenia – a to wszystko bez konieczności silnego pocierania o skórę.
Czytaj też: Jak poprawnie wykonać demakijaż?
Pamiętaj o regularnym oczyszczaniu akcesoriów do makijażu
Nawet jeśli sam makijaż nie wyrządzi krzywdy skórze, możesz zrobić to Ty? Wystarczy, że do jego wykonania będziesz wykorzystywać brudne akcesoria.
Warto mieć świadomość, że włosie pędzli czy gąbeczki stanowią doskonałe siedlisko dla drobnoustrojów. Stosując takie „zanieczyszczone” narzędzia, przenosisz mikroorganizmy na swoją skórę.
Musisz więc mieć na uwadze regularne oczyszczanie akcesoriów do make-upu. Gąbeczki i pędzle do płynnych podkładów zaleca się czyścić po każdym użyciu. Natomiast pędzle do pudrów sypkich czy różu możesz myć co 3-4 dni.
Podsumowując: jeśli makijaż ma poprawić Twoje samopoczucie i dodać +1000 do pewności siebie, wykonuj go codziennie. Postaw jednak na dobrej jakości kosmetyki – dopasowane do potrzeb cery, i zadbaj o perfekcyjny demakijaż.