Jak poprawnie wykonać demakijaż? Wskazówki krok po kroku

Demakijaż stanowi ważny element rutyny pielęgnacyjnej, ponieważ pozwala na usunięcie pozostałości kosmetyków oraz zgromadzonych zanieczyszczeń. Jest też wstępem do kolejnych czynności pielęgnacyjnych – po to, aby utrzymać skórę w dobrej kondycji. Jednak liczy się nie tylko sam fakt jego wykonania, ale przede wszystkim prawidłowość. Pozwól, że udzielę Ci kilku cennych wskazówek.

Demakijaż powinien być prawidłowo przeprowadzony – nie można tej czynności traktować po macoszemu, ponieważ może się to odbić niekorzystnie na kondycji skóry. Jeśli nie będzie ona dokładnie oczyszczona, aplikowanie nawet najdroższych kremów, maseczek czy serum na niewiele się zda. Tymczasem wystarczy pamiętać o kilku istotnych kwestiach, aby demakijaż był nie tylko skuteczny, ale i nie pogłębił oznak starzenia…

To może Cię zainteresować: Oczyszczanie skóry twarzy – w domu i w gabinecie

Demakijaż – jak go wykonać poprawnie?

Zastanawiasz się, jak poprawnie wykonać demakijaż? Samo przemycie skóry wodą to zdecydowanie za mało. Podobnie jak wykorzystanie toniku, którego celem jest wyłącznie przywrócenie skórze prawidłowego pH.

Jeśli chodzi o demakijaż, sposób postępowania uzależniony jest przede wszystkim od wybranego kosmetyku. Najpopularniejsze są dwa rodzaje: płyn micelarny i żel do oczyszczania twarzy – i właśnie na nich skoncentruję się.

Jak wykonać demakijaż płynem micelarnym?

Płyn micelarny charakteryzuje się obecnością tzw. miceli, które pomagają usuwać zanieczyszczenia zgromadzone na powierzchni skóry. Ich działanie często porównuje się do magnesu, który przyciąga pozostałości kosmetyków, sebum oraz kurzu. Jego dodatkowym atutem jest brak konieczności używania wody, dlatego jest niezwykle wygodny w stosowaniu.

Aby wykonać demakijaż za pomocą płynu micelarnego:

  • na płatek kosmetyczny zaaplikuj odpowiednią ilość preparatu – taką, aby płatek nie przeciekał (dzięki temu nie zmarnujesz płynu);
  • delikatnie przesuwaj płatek po skórze – unikaj jej pocierania i szybkiego przesuwania, bo w ten sposób możesz nabawić się zaczerwienienia; w miejscach z dużą ilością kolorowych kosmetyków zatrzymaj się na dłużej (zawarte w płynie micelarnym składniki aktywne przyczynią się do rozpuszczenia kolorowych kosmetyków);
  • wykonując demakijaż oczu, zachowaj delikatność – nie pocieraj mocno skóry, ponieważ tym sposobem zwiększasz ryzyko pojawienia się lub pogłębienia zmarszczek.

Pamiętaj! Po wykonaniu demakijażu płynem micelarnym nie używaj wody. Jeśli jednak to do Ciebie nie przemawia, sięgnij po wodę termalną albo tonik.

Tak przygotowana skóra jest gotowa na zaaplikowanie serum lub kremu – wszystko zależy od tego, czemu ma służyć pielęgnacja.

Czytaj też: Serum do twarzy – stosować czy nie?

Jak wykonać demakijaż żelem do mycia twarzy?

Żel do mycia twarzy to najczęściej wybierany preparat do oczyszczania skóry. W tym przypadku sposób postępowania jest dużo bardziej oczywisty.

Aby oczyścić skórę z resztek makijażu oraz innych zanieczyszczeń, należy:

  • na dłoń nanieść niewielką ilość wody oraz żelu,
  • całość nałożyć na twarz i delikatnie masować,
  • skórę przemyć letnią wodą – tak, aby spłukać powstałą pianę.

Pamiętaj! Skórę należy wytrzeć miękkim ręcznikiem – takim, który jest przeznaczony wyłącznie do twarzy.

Oczyszczanie skóry twarzy warto zakończyć przemyciem jej tonikiem – po to, aby przywrócić prawidłowe pH. Następnie należy zaaplikować odpowiedni krem lub serum (albo oba kosmetyki).

Szukasz sprawdzonych preparatów do demakijażu? Zamiast przeprowadzać eksperymenty na własnej skórze, postaw na rekomendowane kosmetyki do oczyszczania twarzy.