Łupież kojarzy Ci się z białymi płatkami opadającymi ze skóry głowy na ramiona? Chociaż to faktycznie bardzo częsta przypadłość, nie jest jedynym rodzajem łupieżu. Dość nietypowe objawy daje tzw. łupież Giberta – można go pomylić z chociażby z reakcją alergiczną.
Łupież jest chorobą skóry, która jest efektem przyspieszonego podziału komórek naskórka. I chociaż na myśl przywołuje białe drobinki widoczne między włosami, może przyjmować różne oblicza.
Czy wiesz, że? Uogólniona wysypka na tułowiu, rękach i nogach może być łupieżem.
Łupież Giberta – co to?
Łupież Giberta to choroba skóry, która najprawdopodobniej ma podłoże zakaźne. Przypuszcza się, że powoduje ją ludzki wirus herpes typu 6 lub 7.
W przeciwieństwie do klasycznego łupieżu białego, jest chorobą ustępującą samoistnie. Szczyt zachorowań przypada na okres jesienny i wiosenny, ale sporo zakażeń pojawia się również zimą.
Wskazówka! Łupież Giberta nie jest chorobą zakaźną, mimo że prawdopodobnie wywołują ją wirusy. Chociaż możesz zarazić się samym wirusem herpes, nie jest powiedziane, że spowoduje to wystąpienie wysypki.
Jak informuje serwis Po Dyplomie, łupież Giberta dotyka przede wszystkim dzieci (powyżej 10 lat) oraz młodych dorosłych (do 35. roku życia).
Jak rozpoznać łupież Giberta?
Gdyby łupież Giberta porównać z typowym łupieżem, objawy są dość nietypowe. Jednak sama choroba daje bardzo charakterystyczne symptomy, których lekarz z pewnością nie zlekceważy.
To może Cię zainteresować: Przyczyny powstawania łupieżu
Wszystko zaczyna się od niewielkiej plamki (blaszki macierzystej) – ogniska rumieniowego, które w środku jest pokryte łuskami. Bardzo często zdarza się, że taka zmiana utrzymuje się nawet 2 tygodnie bez żadnych innych objawów skórnych. Mogą za to pojawić się symptomy uogólnione, takie jak np.:
- ból gardła,
- bóle głowy,
- gorączka,
- powiększenie węzłów chłonnych,
- bóle stawów.
Pogorszeniu może ulec też samopoczucie.
Co istotne, powyższe objawy zwykle zwiastują nadejście wysypki. Ta pojawia się po kilku dniach lub kilku tygodniach. Ma postać plamek dużo mniejszych niż blaszka macierzysta. Wysypka jest symetryczna, a może jej towarzyszyć świąd o różnym stopniu nasilenia.
Wysypka utrzymuje się nawet do 12 tygodni, ale zwykle trwa 45 dni (czas uśredniony).
Kiedy udać się do lekarza?
Łupież Giberta jest chorobą o podłożu wirusowym, dlatego zwykle nie podaje się żadnych leków. Nie ma również potrzeby smarowania skóry żadnymi maściami aptecznymi.
Czy to oznacza, że z taką wysypką nie trzeba iść do lekarza? Jeśli masz pewność, że to łupież Giberta, konsultacja nie jest koniecznością. Do specjalisty warto jednak udać się, gdy:
- pojawiają się wątpliwości co do przyczyn wysypki,
- odczuwasz silny świąd,
- towarzyszą Ci inne objawy.
Jeżeli skóra swędzi, lekarz może przepisać leki przeciwhistaminowe oraz zlecić miejscowe stosowanie glikokortykosteroidów (w maści). Wiedz jednak, że ich stosowanie ma na celu tylko łagodzenie świądu. Nie wpłynie na szybsze ustąpienie zmian skórnych.
Łupież Giberta – jak pielęgnować skórę?
Odpowiednia pielęgnacja skóry nie przyspieszy zanikania wysypki. Jednak sprawi, że skóra będzie mniej swędzieć i zachowa swoją dobrą kondycję.
Podstawą jest nawilżanie i natłuszczanie, dlatego świetnie sprawdzą się emolienty. Ich dodatkowym atutem jest to, że wesprą naturalną barierę ochronną naskórka, dzięki czemu będzie mniej podatny na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych.
Łupież Giberta jest dość uciążliwy. Mam jednak dla Ciebie dobrą wiadomość – z reguły choroba nie ma tendencji do nawracania. Nie musisz więc obawiać się, że za jakiś czas powróci do Ciebie znów.