Łupież – przyczyny powstawania, leczenie, kuracja wspomagająca.

Łupież jest bezpośrednim następstwem nadmiernego złuszczania się naskórka. Przy prawidłowej skórze głowy złuszczanie starych komórek i tworzenie nowych jest bardzo uporządkowane i kompletne. W skórze z łupieżem proces ten jest przyspieszony i często nowo powstałe komórki ulegają złuszczeniu jeszcze przed obumarciem.

Do czynników wewnętrznych mogących wywoływać i pogarszać problem łupieżu zalicza się:
– zaburzenia hormonalne (różne choroby np. niedoczynność lub nadczynność tarczycy, hiperprolaktynemia, nieregularne miesiączki, zespół policystycznych jajników),
– osłabienie organizmu (w przebiegu różnych chorób, infekcji, przy nadmiernym spożyciu alkoholu, niewłaściwa dieta),
– nadmierne parowanie (np. praca w kuchni)
– słaby poziom higieny osobistej (rzadkie mycie skóry, nieprawidłowe kosmetyki, leki stosowane do pielęgnacji, które nadmiernie wysuszają skórę i nasilają problem),
– nadwrażliwość typu alergicznego,
– brak wypoczynku,
– stres emocjonalny,
– nadmierne spożycie cukru, tłuszczów nasyconych i skrobi,
– niewłaściwe odżywianie oraz predyspozycje genetyczne.

Do czynników zewnętrznych mogących wywoływać i pogarszać problem łupieżu zalicza się:
– nadmierne używanie żeli i lakierów,
– niewłaściwe korzystanie z produktów koloryzujących,
– nadmierne wykorzystywanie elektrycznych wałków do włosów,
– zbyt rzadkie stosowanie szamponu do włosów,
– niewystarczające spłukiwanie szamponów i odżywek do włosów podczas mycia,
– zimny klimat i zbyt duże suche ogrzewanie mieszkania.

Łupież jest zjawiskiem sezonowym, z największym nasileniem w zimie a najmniejszym w lecie. Najczęstszymi objawami łupieżu jest drobnopłatkowe złuszczanie z okresowym swędzeniem. Jeśli masz łupież cały rok może to być coś poważniejszego, np. łuszczyca.

Leczenie:
Najczęściej leczenie łupieżu opiera się na szamponach zawierających sól cynkową pyritionu, kwas salicylowy, siarczek selenu i siarkę. Codzienne stosowanie szamponu z dokładnym spłukaniem jest najlepszą metodą leczenia. Ponieważ złuszczanie się naskórka jest naturalnym procesem, nie może zostać całkowicie wyeliminowane, a jedynie należy je kontrolować i utrzymywać w prawidłowych warunkach.

Kuracja uzupełniająca:
Jako uzupełniające leczenie warto stosować żywienie bogate w witaminy grupy B (drożdże spożywcze oraz kiełki pszenicy zawierają duże ilości przede wszystkim witaminy B6 bardzo istotnej w kontroli łupieżu). Także jaja kurze i kapusta dostarczają dużych ilości witaminy B6, a oprócz tego także siarki, która jest minerałem poprawiającym stan skóry. Warto stosować kwas gamma-linolenowy. Godną uwagi jest także terapia ogólnoustrojowa mająca na celu właściwe odżywienie, poprawę metabolizmu skóry oraz leczenie zaburzeń hormonalnych mających ogromny wpływ na zdrowie skóry.

Serdecznie zapraszam do współpracy. Zadzwoń lub napisz do mnie. Do zobaczenia w gabinecie.

Share.

Comments are closed.