Czy warto stosować drożdże na trądzik?

Drożdże na trądzik to bardzo stara metoda, która – mimo upływu lat – nadal cieszy się popularnością. Wiele osób chętnie korzysta z drożdżowych maseczek, drożdżowych koktajli, a nawet łyka suplementy diety na bazie drożdży. I Ciebie interesuje ta domowa metoda walki z wypryskami? Sprawdź, czy faktycznie warto ją stosować.

Chociaż drożdże kojarzą się głównie z przemysłem spożywczym, znalazły zastosowanie również w kosmetyce. Wykorzystywane są przede wszystkim do produkcji kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej, ze skłonnością do trądziku.

Drożdże na trądzik – jakie mają właściwości?

Swojego czasu drożdże na trądzik były powszechnie stosowane. Wiązało się to z ich cennymi właściwościami, które zawdzięczają zawartym w nich witaminom – głównie z grupy B.

  • Kwas foliowy – pomaga opóźniać procesy starzenia, wspiera regenerację.
  • Niacyna – wspomaga normalizację pracy gruczołów łojowych, pomaga zapobiec utracie wody.
  • Ryboflawina – wspomaga regenerację skóry poprzez przyspieszenie tego procesu.
  • Pirydoksyna – wspomaga łagodzenie podrażnień.
  • Tiamina – wykazuje właściwości przeciwzapalne, pomaga zredukować nadmierną ilość wydzielającego się sebum.
  • Biotyna – pomaga zapobiec pojawianiu się wyprysków.

Ponadto drożdże stanowią bogactwo: cynku, żelaza, magnezu, chromu, potasu.

Drożdże na trądzik – remedium na problemy skórne?

Drożdżom nie można nic zarzucić – faktycznie mogą wspomagać pielęgnację skóry ze skłonnością do trądziku. Jednak preparatów na bazie tego składnika nie należy traktować jako remedium na trądzik. Dlaczego?

Wypijanie drożdży czy łykanie tabletek to bardzo stary sposób walki z wypryskami. O ile była pomocna kilkadziesiąt lat temu, o tyle obecnie wypierana jest przez bardziej nowoczesne metody. Mowa m.in. o:

  • coraz bardziej dopracowanych lekach – nie tylko w postaci tabletek, ale również maści;
  • kosmetykach z kwasami – wspomagają eksfoliację (złuszczanie martwych komórek naskórka); szczególnie polecane są preparaty zawierające AHA i BHA, które wykazują także właściwości antybakteryjne.

Warto przy tym podkreślić, że stosowanie drożdży w nieodpowiedni sposób może nie tylko przynieść znikome efekty, ale też dać wiele skutków ubocznych. Zalicza się do nich np. bóle głowy, wzdęcia, dyskomfort ze strony przewodu pokarmowego.

Zabiegi z kwasami – skuteczny sposób na trądzik

Osobom zmagającym się z trądzikiem polecam również zabiegi na bazie kwasów. Ich systematyczne wykonywanie (zgodnie z potrzebami) przyczynia się do znacznej poprawy kondycji skóry.

To może Cię zainteresować: Kwas glikolowy na twarz

Odpowiednio dobrane kwasy:

  • pomagają zredukować stan zapalny,
  • wspomagają redukcję zaskórników,
  • pomagają zapobiec powstawaniu nowych wykwitów,
  • przyczyniają się do złuszczenia zrogowaciałego naskórka,
  • wspiera walkę z bakteriami sprzyjającymi powstawaniu zmian trądzikowych.

Chociaż drożdże na trądzik mogą wspomóc walkę z pojedynczymi wypryskami, na pewno nie jest to sposób na walkę z zaawansowaną postacią tej dolegliwości. Ze swojej strony polecam bardziej nowoczesne metody – są one znacznie skuteczniejsze. A przecież chodzi o to, by jak najszybciej pozbyć się trądziku i cieszyć się skórą bez doskonałości. Prawda?