Temat kobiecego poczucia własnej wartości od jakiegoś czasu zyskuje na znaczeniu. Ale czy rozpowszechniane informacje są istotne i pomagają kobietom wyrobić sobie pozytywne wyobrażenie o sobie? Niestety nie zawsze tak się dzieje i dlatego czas to zmienić.
Dość często zdarza się na przykład, że jego znaczenie jest powiązane z aspektami zewnętrznymi — takimi jak dbałość o estetykę ciała, ubranie, akcesoria. Jednak nawet jeśli te elementy mogą mieć związek z tematem, trzeba pójść dalej. Poczucie własnej wartości to coś więcej i o tym chcę Ci dziś opowiedzieć.
Czym jest poczucie własnej wartości?
Poczucie własnej wartości najczęściej jest rozumiane jako ocena, jaką wystawiasz sama sobie. Wyraża postawę aprobaty lub odrazy oraz stopień, w jakim uważasz się za zdolną, znaczącą, odnoszącą sukcesy i wartościową dla siebie i środowiska, w którym żyjesz. I tu zaczyna się moja refleksja, ważność mówienia o tym i zamieszanie, które w pewnym momencie mogło być już narzucone Ci przez środowisko, w którym żyjesz. Chodzi o kwestie związane z estetyką, budową ciała, wyglądem i tym, co mówią o Tobie inni. A może powiesz, że przecież „komplementy są dobre dla poczucia własnej wartości”? Nie, bo TWOJE poczucie wartości ma nic wspólnego z tym, co myślą i czują o Tobie inni. Poczucie własnej wartości to relacja między TOBĄ a TOBĄ. Tylko tyle i aż tyle.
Dlaczego utraciłaś miłość do siebie?
Czy kiedykolwiek złapałaś się na refleksji, że w pewnym momencie swojego życia czułaś się ładniejsza, bardziej pewna siebie, bezpieczna, szczęśliwa? Utraciłaś miłość do siebie? Jeśli tak, to czy próbowałaś zrozumieć, dlaczego to się zmieniło? Większość znanych mi ludzi, których poczucie własnej wartości spadło, wierzy, że ma to coś wspólnego:
- ze związkiem małżeńskim,
- z rodziną,
- z przyjaciółmi,
- z opiniami innych,
- ogólnie z relacjami uczuciowymi.
Kiedy mówimy o związkach i relacjach, zakładamy, że wiąże się to z wieloma dobrymi uczuciami, przywiązaniem, miłością, szacunkiem, podziwem. I właśnie wtedy, gdy którekolwiek z tych uczuć jest zagrożone, poczucie własnej wartości zostaje zachwiane. To szkodliwe i niewytłumaczalne błędne koło. A przecież nikt na tym świecie nie jest tylko po to, by zadowolić wszystkich poza sobą. W końcu największy szacunek i miłość, jakie możesz otrzymać to te, które dasz sama sobie.
Po co wzmacniać własną wartość?
Zanim podzielę się wskazówkami, które uważam za ważne dla Ciebie, chcę, abyś wiedziała, co daje wzmocnienie własnej wartości. Przede wszystkim:
- ochronisz się przed nadużyciami w związkach;
- zaczniesz walczyć o sprawiedliwsze warunki pracy;
- Twoje życie stanie się lżejsze, bo kiedy jesteś w zgodzie ze sobą, robisz rzeczy dla przyjemności, a nie dlatego, że społeczeństwo uważa je za stosowne;
- poczujesz się piękna, bo kto jest w zgodzie ze sobą, akceptuje siebie w całości.
Czytaj też: Świat instagramowych i facebookowych filtrów: czym grozi dążenie do perfekcji?
Jak wzmocnić poczucie własnej wartości?
Co możesz zrobić, by wzmocnić poczucie własnej wartości?
- Rozwijaj swoją samoświadomość. Dowiedz się, kim jesteś. Rozpoznaj swoje cechy, wartości, cel, a nawet punkty wymagające poprawy. Możesz skorzystać z pomocy psychologa.
- Pracuj nad pewnością siebie i unikaj porównywania się z innymi.
- Wyciągnij lekcje z przeszłości i ciesz się lepszą teraźniejszością.
- Zaakceptuj swoje niedoskonałości. W dobrym poczuciu własnej wartości nie ma miejsca na perfekcję. Uznaj, że każdy ma mocne i słabe strony, zarówno pod względem fizycznym, jak i osobowości, charakteru i temperamentu.
- Zadbaj o siebie. Staraj się czytać podnoszące na duchu książki, spaceruj, jedź na wycieczkę, dobrze się odżywiaj, dbaj o swój wygląd tak, jak uważasz, że powinnaś, by czuć się ze sobą dobrze.
Zainwestuj w siebie i poczucie własnej wartości, bo przecież o wiele przyjemniej jest żyć z kimś, kogo się kocha i mam tu na myśli miłość do samej siebie.