Świat instagramowych i facebookowych filtrów: czym grozi dążenie do perfekcji?

W ostatnim czasie zauważam, że nastolatki i młode kobiety, które trafiają do mojego gabinetu, mają coraz większe kompleksy. Skarżą się na swój wygląd, bo porównują się z idealnym wizerunkiem szerzonym w social mediach. Nie jest mi obojętne to, co się dzieje z ich samooceną i psychiką. Dlatego postanowiłam opublikować tu cykl artykułów o „modzie na bycie idealną” i uczynić początek nowego roku czasem ciałopozytywności. Na początek zacznę od świata facebookowych i instagramowych filtrów.

Instagram i Facebook pierwotnie stworzone tylko do nawiązywania kontaktów, publikacji zdjęć i filmów, teraz mają o wiele więcej funkcji i możliwości. Jednymi z nich są filtry, które służą do całkowitej zmiany wyglądu i zbierania lajków pod idealnymi zdjęciami.

„Ona jest taka piękna! Ale ma gładką cerę! 40 lat i ani jednej zmarszczki! Boskie ciało bez grama pomarańczowej skórki. Jak ona to robi?!” – znasz to? Wystarczy, że otworzysz Facebooka lub Instagrama, wejdziesz na profil słynnej aktorki, a tam pięknie, bajecznie, idealnie. Bez trądziku, grama owłosienia, z rozmiarem piersi „w sam raz”. Wiele młodych kobiet i nastolatek z zazdrością zachwyca się „pięknem” innych pań. To nie sprzyja ich dobrej samoocenie, ani nie pomaga w leczeniu problemów związanych np. z cerą. Zamiast zająć się dbałością o swoje zdrowie, biorą przykład z gwiazd, które publikują idealne zdjęcia i zaczynają robić to samo. Tuszują i ukrywają.

Czy znasz kogoś, kto stosuje filtr do wszystkich publikowanych zdjęć i zdajesz sobie sprawę, że ta osoba wygląda zupełnie inaczej niż w rzeczywistości? A może sama tak robisz? Czy takie dążenie do perfekcji ma sens? Nie i musisz wiedzieć, że to ogromny problem.

Filtry = natychmiastowy Photoshop

Filtry ukrywające niedoskonałości na własnej twarzy lub ciele stały się łatwo dostępne dla użytkowników Facebooka i Instagrama. Działają na zasadzie „natychmiastowego Photoshopa”. Wystarczy zrobić zdjęcie smartfonem, a potem dostosować efekty, które umożliwiają zmianę np. koloru oczu, jasności, makijażu czy kształtu twarzy.

Gdy zostały wprowadzone z zamiarem bycia sposobem na dobrą zabawę, chyba nikt nie przewidział, że zaczną symulować prawdę daleką od rzeczywistości. W ten sposób nagle w sieci znajdujemy wysyp idealnych ciał i perfekcyjnej skóry. To z kolei powoduje wiele problemów związanych z poczuciem własnej wartości, a także prowadzi do wzrostu zapotrzebowania na operacje plastyczne.

To może Cię zainteresować: Kosmetyki Kim Kardashian i innych celebrytów – czy warto je stosować?

Czym grozi dążenie do perfekcji?

Filtry nakładane na zdjęcia lub filmiki pozwalają na paradoksalną sytuację. Musisz ukryć swoje prawdziwe „ja”, w zamian za ujawnienie „ja”, jakim chciałabyś być. Jednak takie zachowanie sygnalizuje coraz bardziej obecny i niepokojący stan: negatywne, jeśli nie zerowe, poczucie własnej wartości i związane z tym szkody emocjonalne.

Uważam, że niewłaściwe korzystanie z sieci społecznościowych i uleganie modzie na doskonałość, na które często mają wpływ celebryci i media to poważne zagrożenia. Mogą nasilić doświadczanie uczucia pustki egzystencjalnej, smutku, udręki i depresji. Jeśli problem jest duży i wpływa na codzienne funkcjonowanie oraz psychikę, koniecznie trzeba skorzystać z pomocy psychologa lub psychoterapeuty.

Można zauważyć wyraźny wpływ stosowania filtrów Instagrama i Facebooka na obraz siebie użytkowników. Najbardziej dotknięte są na nie nastolatki i młode kobiety. W obliczu medialnej perfekcji czują się nijakie, brzydkie, słabe, za grube. Te konflikty potęgują zagrożenia rozwoju zaburzeń osobowości, problemów emocjonalnych, zaburzeń odżywiania oraz izolowania się od realnych kontaktów prywatnych i zawodowych.

Prawdziwe życie NIE ma filtra!

Nie ma problemu z używaniem filtrów w formie zabawy nimi. Wielkim kłopotem jest utożsamianie się z perfekcyjnością. Prawdziwe życie NIE ma filtra! NIE ma ideałów.

Piękno jest w każdej z nas. W Tobie też!

Musisz być świadoma swoich niedoskonałości, ale nie pod kątem ich ukrywania, a zmieniania na lepsze. Nie dla kogoś, nie dla świata! Tylko dla siebie i swojego zdrowia oraz dobrego samopoczucia! Problemem dla Ciebie jest cellulit? Znajdź sposób na pozbycie się go! Chcesz ukryć przebarwienia na twarzy? Skorzystaj ze sprawdzonych metod na ich usunięcie.

Zamiast za wszelką cenę upodabniać się do nierealnego ideału i ukrywać prawdziwą siebie przed światem, zadbaj o zdrowy wygląd. Dzięki konsultacjom kosmetologicznym możesz lepiej poznać siebie i spróbować zrozumieć, jaka jesteś, jak siebie postrzegasz i co możesz dla siebie zrobić, by już więcej nie ukrywać się za maską filtrów.