Depilacja laserowa – jak pielęgnować skórę po tym zabiegu?

Komfort związany z brakiem konieczności regularnego usuwania włosków – to jeden z głównych powodów, dla których depilacja laserowa cieszy się ogromną popularnością. Aby jednak móc cieszyć się z efektów, niezwykle ważne jest odpowiednie postępowanie po zabiegu. Sprawdź, jak pielęgnować skórę po depilacji laserowej.

Według niektórych osób, depilacja laserowa jest zabiegiem mniej bolesnym niż inne metody usuwania włosków. Nie oznacza to jednak, że nie jest narażona na podrażnienia i inne dolegliwości powodujące dyskomfort. Dlatego kluczową rolę odgrywa prawidłowa pielęgnacja, która pomaga utrzymać skórę w dobrej kondycji, a jednocześnie przygotowuje ją do kolejnych sesji depilacji.

Czytaj: Wrastające włoski po depilacji

Pielęgnacja skóry po depilacji laserowej – najważniejsze wskazówki

Skóra po depilacji laserowej narażona jest na zaczerwienienie czy podrażnienia. Chociaż jest to naturalna reakcja na działanie lasera, możesz spróbować przyspieszyć proces powracania do „normalności”.

Stosuj preparaty o właściwościach kojących

Jeżeli skóra po depilacji laserowej jest podrażniona, szczypie lub swędzi, warto sięgnąć po kosmetyki o właściwościach kojących. Powinny bazować na składnikach, które wspomagają łagodzenie podrażnień, a nawet wykazują właściwości chłodzące. Szukaj preparatów zawierających m.in. alantoinę, pantenol.

Unikaj peelingów mechanicznych

Złuszczanie skóry bezpośrednio po zabiegu depilacji laserowej nie jest wskazane. Drobinki zawarte w peelingu mechanicznym spotęgują podrażnienia.

Po tego rodzaju kosmetyki możesz natomiast sięgnąć, gdy skóra już wydobrzeje. Zadbaj jednak o to, aby peelingu nie wykonywać bezpośrednio przed kolejnym seansem depilacji laserowej.

Chroń skórę przed słońcem

Depilacji laserowej nie wykonuje się na opalonej skórze. Jeżeli więc chcesz bez opóźnień przystąpić do kolejnej sesji, stosuj preparaty z filtrem przeciwsłonecznym.

Jest to ważne szczególnie latem, gdy większość osób odsłania ręce czy nogi – obszary najczęściej poddawane depilacji laserowej.

Regularnie nawilżaj skórę

Depilacja laserowa mocno wysusza skórę. Możesz więc odczuwać nieprzyjemne uczucie napięcia i swędzenia. Aby zminimalizować dyskomfort, warto stosować kosmetyki zawierające składniki o właściwościach nawilżających.

Unikaj kosmetyków zawierających alkohol

Do codziennej pielęgnacji nie stosuj preparatów zawierających alkohol, ponieważ może pogłębić podrażnienia. Z tego powodu staraj się analizować skład poszczególnych kosmetyków, aby nie narazić się na dyskomfort.

Unikaj sauny czy basenu

W pierwszych dniach po depilacji laserowej, gdy skóra jest jeszcze zaczerwieniona i podrażniona, zrezygnuj z wizyt na basenie czy w saunie. Podobnie jest z gorącymi kąpielami – zrezygnuj z nich na rzecz natrysków chłodniejszą wodą.

Depilacja laserowa a wysypka – czy to możliwe?

U niektórych osób skutkiem ubocznym depilacji laserowej jest wysypka lub pokrzywka. To nic innego jak reakcja alergiczna, która może pojawiać się na kilka godzin po zabiegu albo nawet kilka dni później.

W takiej sytuacji warto rozważyć zasadność wykonywania kolejnych serii. Dlaczego? Mimo że taka reakcja alergiczna minie samoistnie lub po podaniu leków zawierających kortykosteroidy, wystąpi ponownie.

Stosowanie tego rodzaju substancji pomiędzy seansami depilacji nie jest wskazane. Aplikowanie maści ze sterydami jest jednym z przeciwwskazań do zabiegu. Należałoby je odstawić nie później niż 3 tygodnie przed planowaną depilacją. To z kolei mogłoby się „nie spiąć” z kolejną sesją w gabinecie. Zaś wydłużenie okresu między seansami wpłynęłoby na ostateczne efekty.

Pamiętaj! Chociaż depilacja laserowa uwolni Cię od niechcianych włosków, nie pozostanie bez wpływu na kondycję skóry. Dlatego w tym okresie wymaga szczególnej troski – musisz o nią zadbać.