Dziewczyna, dla której ważna jest dieta na wypadanie włosów

Dieta na wypadanie włosów– co jeść, aby wzmocnić kosmyki?

Twoje włosy są osłabione i wypadają? Przyczyn może być wiele – stres, niewłaściwa pielęgnacja, zmiany hormonalne, ciąża, a także problemy zdrowotne. Za kondycję kosmyków w dużym stopniu odpowiada także styl życia. Czy istnieje coś takiego jak dieta na wypadanie włosów, która realnie je wzmocni? Wyjaśniam, co jeść, aby pomóc włosom od wewnątrz.

Pielęgnacja włosów od zewnątrz, czyli odpowiedni szampon, odżywka, maska czy wcierka pomagają  wygładzić włosy i je ujarzmić. Dopasowanie pielęgnacji do porowatości włosów to sposób na to, aby wyglądały ładnie, nie puszyły się lub zyskały objętość i generalnie dały się ułożyć. Ale sama pielęgnacja to za mało, aby je wzmocnić. Na kondycję kosmyków ma wpływ także to, co nakładasz sobie na talerz. Choć nie ma czegoś takiego jak dieta na wypadanie włosów, są produkty, które warto wprowadzić do jadłospisu. Wszystko to z myślą o poprawie ich kondycji.

Dowiedz się więcej: Porowatość włosów – czym jest i jak ją określić?

Wypadanie włosów – przyczyny

Wypadanie włosów i osłabienie ich kondycji może mieć wiele przyczyn, które niejednokrotnie trudno ustalić. Do najczęstszych należą:

  • przewlekły albo nagły, ale silny stres;
  • nieprawidłowa pielęgnacja – maski i odżywki, które obciążają cienkie włosy albo przesuszają włosy zniszczone, a także brak ochrony przeciwsłonecznej;
  • częste zabiegi stylizacyjne – szczególnie prostowanie czy suszenie włosów gorącym powietrzem;
  • schorzenia i dolegliwości takie jak anemia, choroby szpiku, stany zapalne;
  • zaburzenia hormonalne – np. niedoczynność lub nadczynność tarczycy; aby to sprawdzić, lekarze zwykle zalecają oznaczenie stężenie hormonów tarczycy – TSH (hormonu tyreotropowego), T3 (tyroksyny) i T4 (trójjodotyroniny);
  • niedobór pierwiastków w organizmie – warto zrobić badania krwi i upewnić się, że nie brakuje krzemu, cynku, miedzi czy selenu.

Sprawdź też:Jak wzmocnić włosy? 3 porady

Dieta na wypadanie włosów – co powinno znaleźć się na talerzu?

Przyczyną wypadających włosów może być też niewłaściwa dieta. Szczególnie niekorzystne dla  włosów i paznokci są wszelkie diety eliminacyjne, czyli restrykcyjne odżywianie polegające na przykład na eliminacji węglowodanów czy dużych grup konkretnych produktów.

Co powinno znaleźć się w Twoim jadłospisie, jeśli chcesz wzmacniać włosy od środka?

  • Produkty zawierające witaminę B2, czyli ryboflawinę: drożdże, makrelę, grzyby, jajka, brokuły, mięso.
  • Produkty zawierające witaminę B3, czyli niacynę: otręby pszenne, mięso, ryby, orzeszki ziemne.
  • Produkty zawierające witaminę B7, czyli biotynę: wątróbkę, drożdże, soję, orzechy włoskie, jajka.
  • Produkty zawierające kwasy omega-3, np. olej lniany, siemię lniane, orzechy włoskie.
  • Produkty, zawierające selen: orzechy, podroby, ryby.
  • Produkty, zawierające żelazo: mięso, rośliny strączkowe, natka pietruszki.

Dieta na wypadanie włosów nie jest szczególnym rodzajem odżywiania. Przygotowanie posiłków z dodatkiem wymienionych wyżej produktów nie wymaga wiele wysiłku. Wystarczy zamienić niezdrowe przekąski na garść orzechów, a kilka razy w tygodniu wędlinę zastąpić jajecznicą czy pastą z makreli. Co więcej, wspieranie swojego organizmu tego typu produktami nie tylko działa korzystnie na włosy, ale także na cerę i paznokcie.

Aby włosy były w świetnej kondycji nie wystarczą tylko kosmetyki – nawet, jeśli są to produkty profesjonalne, drogie i świetnie dobrane do typu włosów. Odżywki, szampony i maski działają bowiem na włosy od zewnątrz: wygładzają czy zwiększają objętość, jednak nie są w stanie zatrzymać procesu wypadania włosów. To dlatego warto zadbać przede wszystkim o to, co dostarczasz organizmowi wraz ze spożywanymi posiłkami. Dieta na wypadanie włosów powinna być zróżnicowana, zbilansowana i nie eliminować żadnego z kluczowych składników odżywczych.