Dlaczego skóra swędzi?

Dlaczego skóra swędzi? 5 przyczyn

Znasz to uczucie, gdy skóra swędzi? Niekiedy jest to tak uporczywe, że z pewnością chcesz „się zadrapać”. Pamiętaj, aby nie działać wyłącznie objawowo, bo świąd prędzej czy później powróci. Warto poznać przyczyny takiego stanu – po to, aby skutecznie się mu przeciwstawić. Sprawdź, dlaczego skóra swędzi.

Gdy skóra zaczyna swędzieć, zaczynasz się drapać. W konsekwencji może to doprowadzić do powstawania podrażnień, a nawet uszkodzenia naskórka. Dlatego zamiast walczyć z tym odruchem, lepiej poznać przyczyny problemu. Jeśli będziesz wiedzieć, z jakiego powodu skóra Cię swędzi, natychmiast się z tym uporasz.

Dlaczego skóra swędzi?

Istnieje wiele powodów – i to bardzo zróżnicowanych – dla których skóra swędzi. Niektóre z nich są zupełnie niegroźne, a inne mogą wskazywać na problemy zdrowotne. Dlatego ważne jest, aby nie bagatelizować takich objawów – szczególnie jeśli pojawiają się coraz częściej i w konkretnych okolicznościach.

1. Alergia na składniki kosmetyków

Codziennie bierzesz prysznic i za każdym razem nie możesz powstrzymać się od drapania? Zastanawiasz się, dlaczego skóra swędzi właśnie wtedy? Odpowiedź jest prosta – to może być reakcja alergiczna na składniki kosmetyków myjących. Właściwości uczulające mogą mieć m.in. sztuczne barwniki, substancje zapachowe czy konserwanty.

Pamiętaj! Składników podrażniających i wywołujących swędzenie możesz szukać także w innych kosmetykach.  

2. Ciąża

Jesteś w ciąży i z miesiąca na miesiąc coraz bardziej dokucza Ci swędzenie skóry? W większości przypadków jest to spowodowane rozciąganiem i napinaniem skóry, więc nie musisz się martwić.

Czytaj też: Jak pielęgnować skórę w ciąży

Jest jednak coś, co powinno Cię zaniepokoić. Mowa o swędzeniu dłoni i stóp – szczególnie jeśli nasila się w nocy. Takie objawy mogą świadczyć o cholestazie ciężarnych, dlatego niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. Dobra wiadomość jest taka, że schorzenie to dotyczy zaledwie 1-4% kobiet w ciąży.

3. Zakażenie świerzbowcem ludzkim

Swędzenie skóry nasila się głównie w nocy? Jeśli powtarza się to właściwie za każdym razem, możesz podejrzewać świerzb. Jest to choroba zakaźna, która objawia się zaczerwienieniem i uporczywym swędzeniem skóry – przede wszystkim na palcach rak, na nadgarstkach, w okolicy pachwin, pępka.

4. Choroby wątroby i dróg żółciowych

Świąd skóry o różnym stopniu nasilenia może zwiastować choroby wątroby i dróg żółciowych. Przykładowo, przy marskości wątroby i przewlekłym wirusowym zapaleniu wątroby typu C swędzenie skóry występuje u ok. 5-7% chorych.

5. Choroby tarczycy

Uporczywe swędzenie skóry może wskazywać na nieprawidłową pracę tarczycy. Taka dolegliwość jest zarówno objawem niedoczynności, jak i nadczynności tego gruczołu.

Jeśli swędzeniu skóry towarzyszą inne symptomy, np. zwiększona wrażliwość na zimno, wypadające włosy, łamiące się paznokcie, zmęczenie, chudnięcie / przybieranie na wadze bez zmiany diety, udaj się do lekarza.

Swędząca skóra – co dalej?

Jeśli swędzenie pojawia się sporadycznie, nie ma powodu do niepokoju. Być może ma to związek z nadmiernym przesuszeniem skóry.

Czytaj też: Jak nawilżyć suchą skórę

Nie trać jednak czujności, ponieważ może to zwiastować poważniejszy stan, np. choroby tarczycy czy nawet cukrzycę. Dlatego warto regularnie kontrolować stan swojego zdrowia, choćby poprzez wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych.