Jak pielęgnować skórę w ciąży? Najważniejsze wskazówki

Skóra kobiet ciężarnych wystawiana jest na ciężką próbę. Podatna na działanie hormonów, szybko przesusza się i ma tendencję do swędzenia. Z miesiąca na miesiąc rozciągana do granic swoich możliwości, jest narażona na powstawanie rozstępów. Jednak wystarczy prawidłowo przeprowadzona pielęgnacja, aby skóra w ciąży zachowała swoją elastyczność i nawilżenie. Podpowiadam, jak o nią dbać w tym wyjątkowym czasie.

W okresie ciąży skóra wymaga szczególnej troski – już od samego początku. Jeśli wsłuchasz się w jej potrzeby i wyjdziesz im naprzeciw, odwdzięczy się dobrą kondycją. Nie tylko zmniejszysz ryzyko pojawienia się rozstępów, ale również pomożesz jej szybciej wrócić do swojego poprzedniego stanu. A przecież zależy Ci na tym, aby skóra po ciąży była elastyczna i jędrna, prawda?

Jak pielęgnować skórę w ciąży?

Zastanawiasz się, jak pielęgnować skórę w ciąży i czy w ogóle jest to wskazane? Twoje obawy są całkowicie naturalne – kwestie troski o skórę w tym specyficznym okresie budzą wiele wątpliwości.

Ja mogę Cię zapewnić – pielęgnacja skóry w ciąży jest koniecznością i jest bezpieczna. W moim gabinecie kosmetologicznym spotykam się z wieloma kobietami ciężarnymi, którym udzielam wskazówek dotyczących m.in. pielęgnacji w tym okresie.

Pamiętaj o nawilżaniu

Nawilżanie skóry to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy, że będziesz regularnie aplikować balsamy / mleczka / olejki zawierające odpowiednie składniki aktywne. Szukaj preparatów z:

  • witaminą E,
  • pantenolem,
  • masłem shea.

Stosuj je nawet kilka razy dziennie, delikatnie wmasowując w skórę. Nie koncentruj się jednak wyłącznie na brzuchu, ale również na nogach, piersiach czy nawet plecach. Każdy obszar Twojej skóry zasługuje na to, aby zachować dobrą kondycję nawet w ciąży.

Nawilżać warto także twarz. Do pielęgnacji skóry stosuj różnego rodzaju kremy, maseczki itp. Świetnie sprawdza się serum czy ampułki – preparaty, które bazują na silnie skoncentrowanych formułach. Zawierające na przykład kwas hialuronowy

Nie rezygnuj ze złuszczania

Czy wiesz, że w okresie oczekiwania na dziecko możesz korzystać z zabiegów złuszczających? Ba, nie musisz nawet rezygnować ze stosowania preparatów z kwasami – o ile aplikujesz je na niewielką partię ciała, np. twarz.

W moim gabinecie często goszczą kobiety w ciąży, które – choć początkowo mają obawy co do stosowania kwasów na twarz, szybko się do nich przekonują. Finalnie okazuje się, że te składniki aktywne wcale nie stanowią zagrożenia.

Sprawdź też: Kremy z kwasami – moje rekomendacje

Aby mieć pewność, że proces złuszczania jest w pełni bezpieczny, warto oddać się w ręce doświadczonego kosmetologa. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zabieg złuszczania Ci nie zaszkodzi.

Postaw na delikatny masaż

Masaż skóry w okresie ciąży?! Czy właśnie tak pomyślałaś? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby go wykonywać w domowym zaciszu – pod warunkiem, że zastosujesz się do kilku wskazówek.

  • Masaż skóry brzucha

Niewielką ilość olejku nałóż na skórę brzucha, a następnie delikatnie go wetrzyj. Opuszkami palców wykonuj okrężne ruchu, rozpoczynając od dolnych lub bocznych partii brzucha.

Pamiętaj! Jeśli podczas masażu Twój brzuch nagle napina się, zrezygnuj z dalszych czynności. Natomiast jeżeli masz skłonności do występowania przedwczesnych skurczów, przed wykonaniem masażu skonsultuj się z lekarzem.

  • Masaż ud

Uda możesz delikatnie ugniatać, chwytając fragment skóry palcem wskazującym i kciukiem. Tylną część ud warto masować okrężnymi ruchami – od dołu w stronę pośladków i bioder.

  • Masaż piersi

Nie tylko brzuch czy uda zasługują na masaż. Również skóra piersi ulega znacznemu rozciągnięciu, dlatego jest ona narażona na pojawienie się rozstępów.

Na piersi nałóż niewielką ilość oliwki, a następnie rozprowadź ją okrężnymi ruchami – od nasady piersi do brodawki (z pominięciem brodawek).

Pielęgnacja skóry w ciąży – profilaktyka rozstępów

Czy wiesz, że rozstępy w ciąży dotykają szerokie grono kobiet? Wiem, że dla Ciebie to żadne pocieszenie – z pewnością chciałabyś należeć do grupy osób, którym udało się uniknąć tej przypadłości.

To może Cię zainteresować: Jak pozbyć się rozstępów?

Nie zagwarantuję Ci, że rozstępy w ciąży ominą Cię szerokim łukiem, ale możesz zmniejszyć ryzyko ich pojawienia się. O skórę – szczególnie brzucha – musisz zacząć dbać już od pierwszych tygodni. Podstawą jest stosowanie preparatów nawilżających, które warto aplikować nawet kilka razy dziennie.

W profilaktyce rozstępów możesz sięgnąć po preparaty przeznaczone typowo dla kobiet ciężarnych. Świetnie sprawdzają się nie tylko balsamy czy mleczka, ale i olejki.

Pielęgnacja skóry w ciąży – czego unikać?

Zastanawiasz się, jak pielęgnować skórę w ciąży w sposób bezpieczny? Staraj się unikać zabiegów m.in.:

  • laserowych,
  • mezoterapii,
  • wykorzystujących osocze bogatopłytkowe.

Nie są wskazane także kosmetyki oraz leki  zawierające witaminę A i jej pochodne, np. retinol, izotretynoinę.

Otocz swoją skórę wyjątkową troską i czułością. Z pewnością odwdzięczy Ci się doskonałą kondycją – nie tylko w okresie ciąży, ale i po porodzie.