Natura jest wspaniała, ponieważ stanowi źródło wielu cennych surowców wykorzystywanych w kosmetyce. Za przykład może posłużyć glinka zielona, która wykazuje dobroczynne właściwości wspierające kondycję skóry. Poznaj te najważniejsze i sprawdź, jak ją wykorzystać w codziennej pielęgnacji.
Wszystkie glinki (a jest ich kilka rodzajów) to naturalne surowce, które wydobywa się z podziemnych złóż. W zależności od tego, jakie składniki mineralne zawierają, mają różne kolory. I właśnie to determinuje ich dobroczynne właściwości.
Czym jest zielona glinka?
Glinka zielona należy do minerałów ilastych. Zawiera różne związki chemiczne – składa się przede wszystkim z tritlenku diglinu, związków krzemu, związków żelaza, związków wapnia, fosforanów. Ważnym elementem glinki zielonej są również składniki pochodzenia roślinnego, np. chlorofil odpowiadający za jej kolor.
Wyróżnia się dwa rodzaje glinki zielonej. Oba różnią się pochodzeniem, a co za tym idzie – zawartością cennych substancji.
- Glinka montmorillonite pozyskiwana jest z terenów południowej Francji. Zawiera ok. 20 soli mineralnych oraz pierwiastków śladowych.
- Glinka illite pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Choć charakteryzuje się znacznie mniejszą zawartością wartościowych składników, jest niezwykle ceniona w kosmetyce.
Właściwości i zastosowanie glinki zielonej
Glinka zielona, chociaż wykorzystywana w kosmetyce od dawna, jest dość słabo przebadana pod kątem właściwości. Wiadomo jednak, że wykazuje działanie:
- oczyszczające,
- ściągające,
- tonizujące,
- regenerujące.
Z tych właściwości wynika zastosowanie glinki zielonej. Odpowiada m.in. za:
- usuwanie nadmiaru sebum,
- zwężanie rozszerzonych porów,
- matowienie skóry.
Ponadto przyczynia się do łagodzenia stanów zapalnych i podrażnień, poprawy jędrności skóry oraz jej kolorytu. Biorąc pod uwagę powyższe właściwości, może być stosowana do każdego rodzaju cery. Ja jednak szczególnie polecam ją do wykorzystania w ramach pielęgnacji skóry tłustej i skłonnej do trądziku. A to wszystko w związku ze zdolnością normalizowania pracy gruczołów łojowych i zwężania porów czy właściwościami antybakteryjnymi.
To może Cię zainteresować: Błędy w pielęgnacji cery tłustej
Jak stosować zieloną glinkę?
Zielona glinka może być stosowana zarówno tylko na twarz, jak i całe ciało, a nawet na… włosy. Zwykle stanowi dodatek do kosmetyków, aczkolwiek jest dostępna także w postaci proszku do wykorzystania „samodzielnego”, np. jako maseczka.
Maseczka z zielonej glinki i spiruliny
Domowa maseczka z zielonej glinki i spiruliny przyczyni się do usunięcia zanieczyszczeń oraz odblokowania zatkanych porów. Do jej przygotowania będziesz potrzebować:
- 2 miarek glinki zielonej
- 2 miarek wody różanej,
- 1 łyżeczki sproszkowanej spiruliny,
- 2 krople olejku pomarańczowego lub z bergamotki.
Połącz wszystkie składniki i mieszaj aż do uzyskania gładkiej masy. Zaaplikuj ją na twarz i pozostaw na 10 minut. Po upływie tego czasu spłucz ciepłą wodą. Na koniec pielęgnacji nałóż ulubione serum do twarzy, a następnie krem nawilżający.
Maseczka z zielonej glinki, miodu i czystka
Domowa maseczka z zielonej glinki, miodu i czystka pomoże przywrócić skórze jednolity koloryt oraz młodzieńczy wygląd. Będziesz potrzebować:
- 1 miarki ostudzonej herbaty z czystka,
- 1 łyżeczki miodu,
- 1 miarki zielonej glinki.
Wszystkie składniki wymieszaj i nałóż na twarz, szyję i dekolt. Odczekaj 10 minut, a następnie spłucz ciepłą wodą. Na koniec zaaplikuj krem nawilżający.
Zielona glinka może okazać się bardzo dobrym wsparciem w pielęgnacji skóry, która wymaga dogłębnego oczyszczenia oraz boryka się z nadmierną produkcją sebum. Zacznij stosować ją regularnie – albo w postaci domowych maseczek, albo w formie gotowych kosmetyków. To naprawdę dobry wybór dla Twojej skóry.