4 błędy w pielęgnacji skóry tłustej

Wydaje Ci się, że odpowiednio pielęgnujesz skórę tłustą, a mimo wszystko problem jej zbyt szybkiego przetłuszczania się i błyszczenia powraca? Wszystko wskazuje na to, że gdzieś popełniasz błąd. Tylko wtedy, gdy do niego dotrzesz i wyeliminujesz, masz szansę cieszyć się zdrowo wyglądającą skórą. Poznaj więc te najbardziej typowe – być może wśród nich odnajdziesz przyczynę Twoich problemów ze skórą?

Pielęgnacja skory tłustej bywa wyzwaniem z kilku powodów. Cera taka charakteryzuje się zgrubiałym naskórkiem, który jest efektem zaburzeń w procesie rogowacenia i złuszczania. Ponadto w jej przypadku dochodzi do nadczynności gruczołów łojowych, które – na skutek zwiększonej aktywności – zaczynają produkować nadmierną ilość sebum. Ma też większą tendencję do rozwoju infekcji bakteryjnych i grzybiczych.

Pielęgnacja skóry tłustej – tych błędów nie popełniaj

Błędy pielęgnacyjne nie zawsze wynikają z niewiedzy, ale również z braku czasu. Warto jednak poświęcić odrobinę czasu, aby zapoznać się z potrzebami skóry tłustej. To ważne, aby móc wyeliminować najczęściej powtarzane błędy w przypadku jej pielęgnacji.

1. Nadmierne wysuszanie skóry

Skoro skóra tłusta ma tendencję do szybkiego błyszczenia się to najlepiej ją wysuszyć. Z takiego założenia wychodzi wiele osób, czego skutkiem jest… nadmierne przetłuszczanie się cery. To takie błędne koło, które nie prowadzi do niczego dobrego, a jedynie powoduje frustrację i nasila kompleksy.

Jeśli odruchowo będziesz próbować pozbyć się nadmiaru sebum, gruczoły łojowe będą pracowały z jeszcze większą intensywnością. Dlatego błędem jest przesuszanie skóry poprzez ekspozycję na promienie słoneczne czy przemywanie twarzy preparatami o wysokiej zawartości alkoholu. Takie działanie przyniesie rezultaty, ale będą one chwilowe. Nie warto…

2. Stosowanie baz silikonowych i podkładów na bazie silikonu

Silikony w kosmetykach pojawiają się bardzo często i w ich stosowaniu nie ma nic złego. Ale… Wszystko zależy od tego, w jakich preparatach występują i jak często są aplikowane.

Czytaj też: Silikony w kosmetykach

O ile nie mam nic przeciwko stosowaniu kosmetyków zawierających silikony w połączeniu z innymi składnikami aktywnymi, o tyle aplikowanie baz silikonowych pod makijaż uważam za zło. Szczególnie jeśli ktoś nakłada je każdego dnia. To pierwszy krok w stronę zapchanych porów.

3. Rezygnowanie z nawilżania skóry

Powszechnym błędem w pielęgnacji skóry tłustej jest przekonanie, że taka cera nie wymaga nawilżania. Ba, jeśli nie otrzyma odpowiedniej ilości wody, wówczas stanie się przesuszona i zniknie problem z jej nadmiernym przetłuszczaniem się.

Warto pamiętać, że nawilżanie jest podstawą prawidłowej pielęgnacji – także skóry tłustej. Dzięki temu cera na dłużej zachowa jędrność i elastyczność, co przełoży się na opóźnienie pojawiania się oznak starzenia.

Sprawdź także: Krem nawilżający do cery tłustej – czy stosować

Pamiętaj! Nawilżanie nie jest tym samym co natłuszczanie. Dlatego nie rezygnuj z regularnego wypijania sporej ilości wody oraz stosowania kosmetyków nawilżających.

4. Samodzielne usuwanie zaskórników

Zaskórniki są mało estetyczne, dlatego każdy chce się ich pozbyć. Wiele osób decyduje się na samodzielne ich usunięcie, co… najczęściej przynosi marne skutki.

Aby pozbyć się nieestetycznych czarnych punktów, warto oddać się w ręce doświadczonego kosmetologa. Dzięki przeprowadzonym zabiegom złuszczającym, można usunąć zaskórniki i jednocześnie utrzymać skórę tłustą w dobrej kondycji.

Pamiętaj! Troska o cerę tłustą wcale nie musi być wyzwaniem. Wystarczy, że będziesz mieć przygotowany odpowiedni plan pielęgnacyjny – uwzględniający potrzeby Twojej skóry. Chcesz go uzyskać? Serdecznie zapraszam na konsultacje kosmetologiczne w Koszalinie.