Izotretynoina to lek, który może zostać wypisany przez lekarza jako kuracja na silny trądzik. Leczenie tą pochodną witaminy A jest skuteczne, choć ma bardzo wiele skutków ubocznych. Coraz częściej jednak obserwuję, że lekarze zalecają taką terapię nawet w przypadku trądziku o łagodniejszym przebiegu. Izotretynoina czy warto? Poznaj moje zdanie.
Silne leki retinoidowe nie działają wyłącznie na trądzik – nie da się ich odizolować od reszty organizmu, aby wpływały tylko na poprawę kondycji skóry. To dlatego zanim rozpocznie się taką kurację, należy zapoznać się ze skutkami ubocznymi stosowania tych leków. Nie chcę Cię straszyć – raczej zwracam uwagę na to, że izotretynoina często jest przepisywana pacjentom, którzy polegając na zdaniu lekarza nie wiedzą, jak uciążliwe będzie jej zażywanie. Zatem: izotretynoina czy warto? Moja odpowiedź brzmi: tak, ale tylko wtedy, gdy inne sposoby nie działają.
Trądzik – od czego zacząć?
Ciężkie postaci trądziku trudno jest wyleczyć pielęgnacją czy nawet rozbudowanym holistycznym podejściem. Wówczas – dla komfortu pacjenta – nie warto przedłużać jego walki o zdrową twarz, ale sięgnąć po skuteczny lek, np. właśnie izotretynoinę.
Niestety obserwuję, że są lekarze, którzy lekką ręką przepisują tak silne leki pacjentom z łagodnym albo dopiero co zaobserwowanym trądzikiem. Miesiąc wyprysków na twarzy i już recepta! Biorąc pod uwagę konsekwencje i skutki uboczne przyjmowania izotretynoiny, nie powinno się jej tak bezrefleksyjnie przepisywać. Oczywiście pacjenci nie zawsze wiedzą, że są inne rozwiązania, od których warto zacząć! Drobny trądzik można zlikwidować, nie obciążając swojego organizmu tak silnie działającym lekiem.
Warto zacząć od:
- leczenia zewnętrznego, np. przy pomocy antybiotyków czy kwasu azelainowego o stężeniu 15-20%,
- odpowiednio dobranej pielęgnacji – przede wszystkim należy zacząć od ułożenia dobrego planu pielęgnacyjnego, w którym znajdą się przede wszystkim niezbyt agresywne oczyszczanie, dobre nawilżanie i ochrona przeciwsłoneczna,
- zabiegów złuszczających u kosmetologa – regularne wizyty w gabinecie kosmetologicznym i dobranie odpowiednich zabiegów potrafią znacząco przyczynić się do zanikania trądziku.
W przypadku trądziku, który nie jest nasilony albo zaczął się niedawno, warto zacząć od pielęgnacji i wizyty u kosmetologa. Jeśli to nie pomaga, konieczne może okazać się leczenie antybiotykiem. Izotretynoina jest rozwiązaniem, ale nie warto od niej zaczynać, gdyż niezwykle obciąża organizm.
Izotretynoina – kosmetologia vs medycyna
Zanim wyjaśnię, jak działa izotretynoina, chciałabym zaznaczyć, że absolutnie nie jestem przeciwna jej jako lekarstwu i nie neguję jej skuteczności. Nie dyskutuję również z medycyną i lekarzami, którzy przepisują izotretynoinę pacjentom borykającym się z ciężkimi postaciami trądziku. Wskazuję natomiast, że w wielu przypadkach nie leki oparte na tej silnej substancji powinny być pierwszym krokiem. Warto rozpocząć łagodniej – na kurację izotretynoiną przyjdzie czas, gdy inne sposoby zawiodą.
Zanim więc udasz się z drobnym trądzikiem do lekarza, proponuję rozpocząć walkę o piękną cerę od wizyty u kosmetologa. Nowoczesna kosmetologia naprawdę potrafi zdziałać cuda!
Czym jest izotretynoina i jak działa?
Izotretynoina jest syntetyczną pochodną witaminy A. Jak dokładnie działa? Ten mechanizm w 100% do tej pory nie został wytłumaczony. Wiadomo, że pod wpływem działania izotretynoiny w organizmie:
- zmniejsza się aktywność gruczołów łojowych,
- dochodzi do zaniku części gruczołów łojowych,
- gruczoły łojowe przestają się rozrastać.
Izotretynoina wykazuje również słabe działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. W rezultacie zmiany trądzikowe znikają, a kondycja cery znacząco się poprawia.
Sprawdź też:Izotretynoina doustna na trądzik – jakie badania?
Izotretynoina – kiedy warto ją stosować?
Izotretynoinę zawsze stosuje się wyłącznie ze wskazania lekarza. Jest to silny lek, przepisywany na receptę. Wskazaniami do jej stosowania są ciężkie postacie trądziku:
- trądzik skupiony,
- trądzik guzkowy,
- trądzik z ryzykiem powstania trwałych blizn.
Czasem te rodzaje trądziku można wyleczyć antybiotykami. Jednak gdy (w połączeniu z pielęgnacją) nie są w stanie rozwiązać problemu, wprowadza się izotretynoinę.
Izotretynoina czy warto? Skutki uboczne vs efekty
Izotretynoina ma wiele skutków ubocznych, które wpływają na cały organizm. To nie jest lek, który pozostaje bez wpływu na samopoczucie. Bóle mięśni, głowy, suchość skóry i błon śluzowych – to tylko niektóre z konsekwencji stosowania izotretynoiny. Gdy moi pacjenci pytają, czy warto iść w tę stronę, odpowiadam, że tak – ale tylko wtedy, gdy inne opcje zostały wyczerpane.
Czytaj też: Jakie są skutki uboczne leczenia izotretynoiną doustną
Izotretynoina czy warto? Substancja ta ma wielu zwolenników – w ogóle mnie to nie dziwi, biorąc pod uwagę jej skuteczność. Jeśli jednak nie cierpisz na przewlekły i ciężki trądzik – moim zdaniem kuracja tak silnym lekiem nie jest potrzebna. Powiem więcej – nie jest wskazana. Proponuję zacząć łagodniej – od pielęgnacji i zabiegów, a izotretynoinę potraktować jako broń ostateczną.